Η KTTB δημοσίευσε πληροφορίες σχετικά με τα εμβόλια Covid-19

Ülkemize gelmesi planlanan aşılardan biri olan Pfizer/BioNTech aşısı Avrupa İlaç Ajansı- EMA tarafından onay almış bir aşı olmakla birlikte, 16 yaş ve üstü kişiler için acil durum kullanım yetkisi almıştır. Bu aşı bir mRNA aşısıdır ve vücuda gelecekte bu virüsle nasıl savaşılacağını hatırlayacak bir "bellek” oluşturması, T lenfositleri ve ayrıca B lenfositleri sağlaması ile etki etmektedir. Aşılamadan sonra vücudun T lenfositleri ve B lenfositleri üretmesi tipik olarak birkaç hafta sürmektedir. Yapılan çalışmalarda Pfizer/BioNTech aşısının, ikinci doz uygulandıktan yedi gün sonra Covid-19 enfeksiyonunu önlemede % 95 etkinlik sağladığı gösterilmiştir. Yaş grupları ile ırksal ve etnik gruplar arasında aşağı yukarı eşit derecede koruyuculuğu olduğu saptanmıştır. Aşının ciddi Covid-19 hastalığı riskini azalttığı görülmüştür. Ancak asemptomatik enfeksiyonu önleyip önlemediği henüz bilinmemektedir. Pfizer/BioNTech aşısı bir başlangıç ​​dozu ve ardından bir takviye dozu şeklinde yapılacaktır (21 gün ara ile 2 doz). Çalışmalarda görülen en yaygın yan etkiler enjeksiyon bölgesinde ağrı, yorgunluk, baş ağrısı, kas ağrısı ve eklem ağrısıdır. Bazı kişilerde ise ateş görülmüştür. Bu yan etkiler, bağışıklık sisteminin devreye girmesinin bir işaretidir. Aşının güvensiz olduğuna dair işaret vermezler. Ancak bu aşıların ciddi, uzun vadeli yan etkileri bilinmemektedir ve bunların kullanımı genişledikçe yakından izlenecektir. Piyasaya sürülmeye başladığından bu yana Pfizer/BioNTech aşısına ciddi alerjik reaksiyon gösteren kişiler de bildirilmiştir. Klinik çalışmalarda çok az kişi ciddi şikayetlerle hastaneye gitmiş olsa da veriler, Pfizer/BioNTech aşısı olan kişilerin, plasebo (boş aşı) alanlara kıyasla, daha ciddi sonuçlara sahip olma olasılığının daha düşük olduğunu göstermektedir. Bunun dışında aşının HIV ve bağışıklık sistemiyle ilgili diğer bozukluklara sahip olanlar üzerinde ne kadar etkili olduğu henüz netlik kazanmış değildir.
Bunun dışında ülkemize gelmesi planlanan bir diğer aşı ise Çin aşısı olarak bilinen Sinovac/CoronaVac aşısıdır. Bu aşı ise inaktif bir aşıdır. Eski bir yöntem olan inaktif virüs tekniğine göre hazırlanan bu aşıda, enfekte etme özelliğini yitirmiş (inaktif hale getirilmiş) olan virüs vücuda verilerek, vücudun hastalığa bağışıklık geliştirmesi hedefleniyor. CoronaVac Aşısı Brezilya, Endonezya ve Türkiye'de son aşama olan klinik denemede (faz 3 aşaması) olan bir aşıdır. Aşı iki doz olarak kas içine uygulanacaktır (14 gün ara ile 2 doz). Halen faz 3 çalışmasında olan aşı ile ilgili bir ön rapor oluşturulmuştur. Bu ön raporda hastalarda yorgunluk, baş ağrısı ve aşı yerinde ağrı gibi hafif yan etkiler meydana geldiği belirtilmiştir. Yayınlanan bir başka makalede, aşının ilk iki faz testlerinde deneklerin yüzde 90'ından fazlasında antikor oluştuğu (bağışıklık oluştuğu) yer almaktadır. Ancak bu aşı ile ilgili klinik deney çalışmaları henüz tamamlanmamıştır. 

Ποιες ομάδες πρέπει να εμβολιαστούν κυρίως; πρέπει να γίνει

Μελέτες παραγωγής εμβολίων με διαφορετικές τεχνολογίες πραγματοποιούνται από διάφορες χώρες και εταιρείες σε όλο τον κόσμο. Ωστόσο, λαμβάνοντας υπόψη την πανδημία που αντιμετωπίζει μια πανδημία και την περιορισμένη ποσότητα παραγωγής εμβολίων στην αρχή, οι κοινότητες όπου θα χορηγούνται κυρίως αυτά τα εμβόλια θα είναι περιορισμένες. Επομένως, ποιες ομάδες πρέπει να εμβολιαστούν πρώτα ήταν θέμα συζήτησης.

Κάθε χώρα πρέπει να καθορίσει τη δική της στρατηγική εμβολιασμού σύμφωνα με τη δυναμική της διάδοσης. Για αυτό, πρέπει να αξιολογηθούν πολλές παράμετροι, όπως η κατανομή ηλικίας στη χώρα, η τρέχουσα επιβάρυνση της νόσου και η ηλικία στην οποία παρατηρείται συχνά η ασθένεια, το ποσοστό της νόσου στους εργαζομένους στον τομέα της υγείας, οι ομάδες στις οποίες συγκεντρώνονται οι θάνατοι λόγω της νόσου.

  • Πολλές οργανώσεις όπως η Συμβουλευτική Επιτροπή για τις Πρακτικές Εμβολίων των Ηνωμένων Πολιτειών (ACIP), η Παγκόσμια Οργάνωση Υγείας (ΠΟΥ) και το Ευρωπαϊκό Κέντρο για την Ασθένεια και την Πρόληψη (ECDC) δημοσιεύουν διάφορες εκθέσεις για τα εμβόλια. Το ACIP εντόπισε τέσσερις κύριες ομάδες κινδύνου, συμπεριλαμβανομένων επαγγελματιών υγείας, κρίσιμων επαγγελματικών ομάδων, ενηλίκων με ιατρικές παθήσεις υψηλού κινδύνου και ενηλίκων ηλικίας ≥65 ετών για την αρχική περίοδο κατά την οποία η διαθεσιμότητα εμβολίων θα είναι περιορισμένη.
  • Ποιος είναι; Πρότεινε ότι εάν το 1-10% της κοινωνίας μπορεί να εμβολιαστεί, θα πρέπει να δοθεί προτεραιότητα στο προσωπικό υγείας που θα συνεχίσει τις υπηρεσίες υγείας και τις ηλικιωμένες ομάδες όπου οι επιπλοκές και τα ποσοστά θνησιμότητας που οφείλονται στην ασθένεια θα είναι υψηλά. Όταν η διαθεσιμότητα εμβολίων αυξήθηκε στο 11-20%, συνέστησε στα άτομα με άλλες υποκείμενες ασθένειες ή ασθένειες που ενδέχεται να διατρέχουν κίνδυνο σοβαρής νόσου να εμβολιαστούν κυρίως εκτός από τις δύο πρώτες ομάδες. Όταν το ποσοστό εμβολιασμού αυξήθηκε στο 21-50%, εκτός από τις πρώτες ομάδες, προτάθηκε ο εμβολιασμός του σχολικού προσωπικού, των κρίσιμων επαγγελματικών ομάδων εκτός των τομέων υγείας και εκπαίδευσης, εγκύων και άλλων επαγγελματικών ομάδων που είναι σωματικά δύσκολο να προστατευθούν από το COVID-19.
  • Το ECDC είναι; Η εστίαση σε ειδικές ομάδες, όπως επαγγελματίες υγείας, ευάλωτοι πληθυσμοί, προσδιορισμός ειδικών ηλικιακών ομάδων όπως προχωρημένη ηλικία, στόχευση νέων και ορισμένων ειδικών επαγγελματικών ομάδων διαφορετικών από τις αναφορές ACIP και ΠΟΥ μπορεί να βοηθήσει στον έλεγχο της εξάπλωσης στην κοινωνία, φτάνοντας σε πυκνούς πληθυσμούς χρησιμοποιώντας γεωγραφικά δεδομένα και έναν καθολικό εμβολιασμό Δήλωσε ότι η στρατηγική πρέπει να αναπτυχθεί.

Σήμερα, όταν αναμένεται να έχουμε πρόσβαση στα εμβόλια, πρέπει να αναπτυχθεί μια ταχεία στρατηγική εμβολιασμού για τη χώρα μας και πρέπει να προσδιοριστούν οι ομάδες που χρειάζονται εμβολιασμό προτεραιότητας. Επιπλέον, είναι επίσης απαραίτητο να γίνει η απαραίτητη και επαρκής προετοιμασία για εμβόλια που απαιτούν ειδικές συνθήκες αποθήκευσης και μεταφοράς. Παρομοίως, εκτός από προετοιμασίες όπως κέντρα στα οποία θα δοθούν εμβόλια, καθορισμός και εκπαίδευση του προσωπικού υγείας, θα πρέπει επίσης να προετοιμαστεί τεχνική υποδομή που θα επιτρέπει την παρακολούθηση.

Πιστεύουμε ότι πρέπει να δοθούν στην κοινωνία επαρκείς και κατανοητές πληροφορίες σχετικά με τα εμβόλια και ότι πρέπει να επιλυθούν οι ανησυχίες. Πιστεύουμε ότι η συνεργασία με τα μέσα ενημέρωσης, τα εκπαιδευτικά ιδρύματα και τις μη κυβερνητικές οργανώσεις θα είναι επωφελής για αυτό.

Χαιρετισμοί,

Εκτελεστικό συμβούλιο τουρκικής ιατρικής ένωσης Κύπρου (α)

Δρ. Συνταγμένο βιογραφικό Ruso

Λειτουργός προληπτικής ιατρικής και δημόσιας υγείας

.Source