Δώστε το στο ντέρμπι. Omonia Triad μέσα στην Αρένα

Η “Ομόνοια” κέρδισε μια τεράστια νίκη 0-3 επί της “ΑΕΚ” στο πλαίσιο του 17ου παιχνιδιού του πρωταθλήματος. Οι Πράσινοι της Λευκωσίας έφτασαν τους 32 πόντους, τρεις πόντους μπροστά από τον τρέχοντα αντίπαλό τους, ο οποίος παρέμεινε στους 29 πόντους.

Στο πρώτο ημίχρονο, η “Ομόνοια” κατάφερε να σκοράρει τρία γκολ, μπροστά από την “ΑΕΚ”, η οποία θα μπορούσε να είχε σημειώσει τουλάχιστον ένα γκολ αν οι παίκτες της ήταν λίγο πιο ακριβείς.

Στο 15ο λεπτό, ο Cousulus σκόραρε από το πέναλτι μετά τον Αντωνιάδη. Η θανατική ποινή επιβλήθηκε από τον Παπούλη, ο οποίος σημείωσε 0-1. Στο 27ο λεπτό, οι πράσινοι πήραν το προβάδισμα με δύο γκολ. Οι Σιόνι βρήκαν τον Ασαντέ և έχτισε ένα όμορφο μέρος σε εκείνη την περιοχή, νικώντας τον Τόνιο 0-2. Τέσσερα λεπτά πριν από το τέλος, η ομάδα του Berg πέτυχε το τρίτο γκολ. Σε μια πολύ ωραία αντεπίθεση, ο Papulis βρήκε τον Leziak, έκανε μια παράλληλη στροφή προς τον Άσαντ, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει 0-3 από κοντά.

Από την άλλη πλευρά, η ΑΕΚ ήταν αρκετά καλή, σίγουρα άξιζε ένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο, γιατί δημιούργησε πολύ καλές ευκαιρίες, ενώ σκόραρε με τον Σπιρόφσκι.

Στην επανάληψη, η Ομόνοια κατάφερε να σκοράρει υπέρ του σκορ από το πρώτο ημίχρονο και η ΑΕΚ απέτυχε να σκοράρει ένα γκολ που θα άλλαζε τα δεδομένα του παιχνιδιού.