Η APOP κέρδισε το ETHA

Η APOP πήρε την έκτη νίκη της, νικώντας 71-59 στο Akis Cleantsus Hall της ETHA, στο 17ο παιχνίδι του ΟΠΑΠ Basket League. Η ομάδα Paphian έφτασε τους 21 πόντους, ανέβηκε στην πέμπτη θέση στο τραπέζι του τουρνουά και η ομάδα Engomi έχει 17 πόντους, βρίσκεται στην προτελευταία θέση.

Το MVP του αγώνα ήταν ο Walley Tristin με 17 πόντους (4 3 πόντους, 11 ριμπάουντ).

Το APOP μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι, με προβάδισμα 9-0 στα πρώτα δυόμισι λεπτά, ενώ στο 6ο λεπτό η διαφορά έφτασε διψήφια για πρώτη φορά (23-12). Στο τέλος των πρώτων δέκα λεπτών, η ομάδα των Παπικών ηγήθηκε με 14 (31-17).

Ο Έγκωμι σημείωσε επτά βαθμούς στο δεύτερο δέκα λεπτό και μείωσε το προβάδισμα σε 33-24 στο 12ο λεπτό. Στη συνέχεια, οι οικοδεσπότες σώθηκαν ξανά με ένα διψήφιο άλογο, ανοίγοντας το σκορ 16 πόντων από τον Κώστη στο 15ο λεπτό – 16 πόντους (40-24). Η διαφορά παρέμεινε σε αυτά τα επίπεδα μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (47-30).

Στο 27ο λεπτό, η ETHA ξεκίνησε μια σειρά που έφτασε τους εννέα πόντους, μειώνοντας έτσι στα 56-46, ο Δημητρίου έφτασε στο μπάσκετ, διατηρώντας τη διψήφια διαφορά στο τέλος του τρίτου τριμήνου (59-46). Στο τέταρτο τρίμηνο, η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα. Η ETHA μειώθηκε κατά έναν βαθμό και η APOP πήρε τη νίκη με τελικό σκορ 71-59.

ΔΕΚΑ ΠΡΑΚΤΙΚΑ: 31-17, 47-30, 59-46, 71-59