Η Cavani και η Greenwood σφραγίδα Man Utd επιστρέφουν στο Spurs

Τα τελευταία γκολ των Edinson Cavani και Mason Greenwood σφράγισαν τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με νίκη 3-1 εναντίον της Τότεναμ Χότσμπουρ, ενισχύοντας τη θέση τους στην πρώτη τετράδα της Premier League και αφήνοντας τις ελπίδες της λέσχης του Λονδίνου να ενταχθούν την Κυριακή.

Ο Κάβαν είχε ένα γκολ που αποκλείστηκε αμφιλεγόμενα σε ένα κατά τα άλλα βαρετό πρώτο ημίχρονο λίγο πριν ο Son Heung-min έδωσε στην Τότεναμ ένα προβάδισμα 40ου λεπτού με το πρώτο σουτ στο στόχο.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πολύ πιο ζωντανό με κυρίαρχο την United

Ο Φρεντ ισοφάρισε από κοντά, λίγο πριν από την ώρα και ο Κάβανι στη συνέχεια αντιστάθμισε την απογοήτευση του πρώτου ημιχρόνου καταδύοντας στο σπίτι του στο 79ο λεπτό.

Το πλησιέστερο Tottenham ήρθε σε ισοσταθμιστή ήταν όταν ο Cavani προχώρησε σε μια προσπάθεια εκκαθάρισης έναντι του δικού του.

Αλλά ο αναπληρωτής Γκρίνγουντ εξασφάλισε τη νίκη όταν έριξε πέρα ​​από τον Χούγκο Λλόρις με σχεδόν το τελικό λάκτισμα.

Η νίκη της δεύτερης θέσης της United τους επέτρεψε να μειώσουν το προβάδισμα των ηγετών της Μάντσεστερ Σίτι σε 11 πόντους έχοντας παίξει ένα παιχνίδι λιγότερα, αν και ίσως το πιο σημαντικό είναι ότι είναι εννέα βαθμοί πάνω από την πέμπτη θέση της Τσέλσι.

Η Τότεναμ παραμένει στην έβδομη θέση, έξι βαθμούς πίσω από την Γουέστ Χαμ στην τέταρτη θέση.

Ήταν ένα αποτέλεσμα που είπε πολλά για τις δύο ομάδες.

Ενώ μια ανθεκτική Γιουνάιτεντ είναι τώρα αήττητη στα τελευταία 23 εκτός έδρας παιχνίδια της Πρέμιερ Λιγκ, μόνο τέσσερα από τα ρεκόρ της Άρσεναλ, η Τότεναμ έχει πλέον χάσει 18 πόντους από τις νικητήριες θέσεις στην Πρέμιερ Λιγκ αυτή τη σεζόν.

Ήταν επίσης γλυκιά εκδίκηση για την United που ηττήθηκε 6-1 στο σπίτι από την Tottenham στην αρχή της σεζόν.

“Οφείλαμε στην Τότεναμ ένα σωστό παιχνίδι – το είχαμε στο μυαλό μας – και σήμερα ήταν πολύ καλύτερο από την τελευταία φορά”, δήλωσε ο μέσος της United Scott McTominay.

Το άνοιγμα μισής ώρας ήταν θολό, αλλά τα πράγματα ζωντανεύουν σημαντικά στο 34ο λεπτό, όταν η United άνοιξε την άμυνα της Τότεναμ με τον Κάβαν να πυροβολεί τον Χούγκο Λλόρις μετά από να παίξει ο Paul Pogba.

Οι εορτασμοί της United μειώθηκαν, ωστόσο, καθώς ο διαιτητής Chris Kavanagh έλαβε εντολή από το VAR να ελέγξει ένα μόνιτορ για να δει αν ο McTominay είχε πιάσει τον Son με το χέρι του στο μπράτσο. Έμοιαζε τυχαία, αλλά ο Kavanagh σκέφτηκε διαφορετικά, πολύ για την απογοήτευση των παικτών της United.

«Το παιχνίδι έχει φύγει. Το παιχνίδι έχει τελειώσει », δήλωσε ο διευθυντής της United Ole Gunnar Solskjaer για την απόφαση.

Για να τρίψει το αλάτι στις πληγές της United, ο Son άνοιξε το σκορ λίγο μετά από μια μακρά περίοδο της κατοχής της Tottenham που τελείωσε με τον Harry Kane να παίζει στον Lucas Moura, του οποίου η πάσα πέρασε μετά τον Dean Henderson από τη Νότια Κορέα.

Ο Solskjaer είπε ότι η αδικία που ένιωσαν «ξεκίνησε» την ομάδα του και ήταν πολύ καλύτερες μετά το διάλειμμα με τον Lloris να αρνείται τον Bruno Fernandes με ωραία χαμηλή αποταμίευση και ο Pogba να πλησιάζει στην ισοπαλία.

Η πίεση είπε τελικά όμως όταν η United άνοιξε ξανά την άμυνα της Tottenham και ενώ ο Lloris έκανε καλά για να σώσει την προσπάθεια του Cavani, η μπάλα έπεσε για τον Fred να κτυπήσει στον ισοσταθμιστή.

Ο Σον ανάγκασε μια αξιοπρεπή αποταμίευση από τον Χέντερσον καθώς η Τότεναμ απάντησε, αλλά η Γιουνάιτεντ έδειξε την ισχυρότερη πλευρά και ο Γκρίνγουντ, ο οποίος αντικατέστησε τον Μάρκους Ράσφορντ στο 72ο λεπτό, επέλεξε τον Κάβανι για να ηγηθεί της ομάδας του.

Στη συνέχεια, ο Γκρίνγουντ ολοκλήρωσε μια λαμπερή ερμηνεία με την τρίτη πλευρά του.

Οι λεπίδες πλησιάζουν για πτώση καθώς η Άρσεναλ διατηρεί τις ευρωπαϊκές ελπίδες
Η rsenal συνέχισε τις ελπίδες της να παίξει σε ευρωπαϊκό διαγωνισμό την επόμενη σεζόν με νίκη 3-0 στο Σέφιλντ Γιουνάιτεντ που έμεινε κοιτάζοντας τον υποβιβασμό αφού ο Alexandre Lacazette σημείωσε δύο φορές και ο Gabriel Martinelli πρόσθεσε ένα άλλο την Κυριακή.

Το αποτέλεσμα ανέβασε την Άρσεναλ στην ένατη θέση με 45 πόντους από 31 παιχνίδια, ενώ η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ παρέμεινε στο κάτω μέρος με 14 πόντους, 18 από την ασφάλεια με επτά παιχνίδια απομένουν.

Η Άρσεναλ έχασε αρκετές πιθανότητες προτού ξεκινήσει η Λακαζέτ και τελείωσε μια κίνηση που έπαιξε στο 33ο λεπτό καθώς έβαλε στο πλάι έναν αναιδές Dani Ceballos βοηθώντας τον τερματοφύλακα του παρελθόντος Aaron Ramsdale.

Ο Γάλλος επιθετικός έριξε ένα σουτ από 16 μέτρα πριν ο Μαρτενέλι το έκανε 2-0 στο 71ο λεπτό, όταν έκανε μια ριμπάουντ από κοντινή απόσταση, καθώς ο Ράμσντεϊλ έριξε έναν πυροβολισμό του Νικολά Πέπε κατευθείαν στο δρόμο του.

Ήταν ο πρώτος στόχος της Βραζιλίας στην Πρέμιερ Λιγκ από τον Ιανουάριο του 2020 όταν έφτασε στην Τσέλσι και έφτασε ως κατάλληλη ανταμοιβή για μια εξαιρετική συνολική απόδοση.

Ο Λακαζέτ σφράγισε τη νίκη της Άρσεναλ στο 85ο λεπτό με το 50ο γκολ της Πρέμιερ Λιγκ καθώς πήρε το πέρασμα αμυντικού Thomas Partey στο βήμα του και την οδήγησε πέρα ​​από τον Ράμσντεϊλ από την άκρη της περιοχής του πέναλτι.