Λετονία – Ελλάδα 94-97 Κύπρος καλάθι

Η εθνική ομάδα επέστρεψε από το 28ο λεπτό -15 (69-54), έστειλε το παιχνίδι σε επιπλέον χρόνο, όπου νίκησε τους αγωνιζόμενους Λετονούς, που επικράτησαν 97-94 στο τελευταίο παιχνίδι του προκριματικού γύρου Ευρωμπάσκετ.

Ο “Εθνικός” ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις με τον καλύτερο τρόπο για τον προκριματικό γύρο του Ευρωμπάσκετ և τερμάτισε στη δεύτερη θέση του γκρουπ με σκορ 4-2, διασφαλίζοντας τον προκριματικό για μεγάλο χρονικό διάστημα. Από την άλλη πλευρά, οι αποκλεισμένοι Λετονίοι ήθελαν να κερδίσουν την τιμή των όπλων, αλλά δεν το έφτασαν, τερμάτισαν 1-5.

Οι αρχηγοί της εθνικής μας ομάδας ήταν ο Δημήτρης Κατσιβέλης (19p., 5.r., 9as.), Christos Salustros (17p., 9r.), Linos Chrysikopulos (17p.) And Vangelis Margaritis (14p.).

Για τη Λετονία, οι Christer Zoriks (21 πόντοι, 7 ασίστ), ο Rolandas Freimanis (16 πόντοι, 7 ριμπάουντ), ο Aigars Skellen και ο Martins Meyers ξεχώρισαν με 13 πόντους ο καθένας.

Η εθνική ομάδα ξεκίνησε καλά το παιχνίδι, καθώς κατάφεραν να οδηγήσουν 7-0 στα πρώτα δύο λεπτά. Όλος ο Θανάσης Σκουρτόπουλος συνέχισε με αυτόν τον ρυθμό. Μέσω της υπεράσπισης του σήματος βρήκε ενεργειακό ρυθμό στην επίθεση, και στη μέση του πρώτου ημιχρόνου ήταν στο +6 (15-9). Ωστόσο, η συνέχιση δεν ήταν ανάλογη, καθώς οι Λετονίοι, με επικεφαλής τον Φράιμαν, αύξησαν τα νούμερα τους και το τρίμηνο έληξε 23-25.

Με τον πρώην παίκτη Hepheastion Lemnos στην πρώτη γραμμή του πρώτου λεπτού της πρώτης περιόδου, οι οικοδεσπότες κυριάρχησαν σε όλες τις περιοχές τη δεύτερη δεκαετία. Πρώτο 2: Στις 10, γύρισαν εντελώς τη σκηνή, οδηγώντας εν μέρει 10-2, 33-27. Οι Λετονίοι έδειξαν την ικανότητά τους σε μακρά βολή και έφτασαν σε διψήφια διαφορά στο 15ο λεπτό (41-30) Το πλεονέκτημά τους έφτασε στο +15 (47 ’42 το 17), αλλά η εθνική μας ομάδα απάντησε վերջ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου το μείωσε σε έναν μόνο αριθμό (51-42).

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ελλάδα προσπάθησε να παίξει καλύτερη άμυνα, γιατί αυτό ήταν το μεγαλύτερο πρόβλημα. Κατάφερε εν μέρει, αλλά οι Λετονοί ήταν αρκετά ακριβείς, εκμεταλλευόμενοι κάθε ανισορροπία στην ελληνική άμυνα, κάθε αργή στροφή. Κατά κάποιο τρόπο, το μόνο πράγμα που κατάφεραν οι διεθνείς παίκτες μας στον τρίτο γύρο ήταν να το μειώσουν σε επτά (59-52 στο 26), ενώ το σκορ 5-0 στο τελευταίο τρίμηνο μείωσε τη διαφορά σε δέκα (69-59).

Κατά τα τελευταία δέκα λεπτά, η εθνική ομάδα παρουσίασε ένα πολύ διαφορετικό και καλύτερο άτομο στην άμυνα, το οποίο του επέτρεψε να επιστρέψει στη φιλοδοξία του παιχνιδιού. Στην πραγματικότητα, 1:06 λεπτά πριν από το τέλος της κανονικής σεζόν, καταφέραμε να προχωρήσουμε μπροστά από τον Παπαδάκη (77-78), ο οποίος είχε 3/3 στον τέταρτο γύρο. «Ο Οριξ έκανε το σκορ 82-79 με τριπλό 26 πόντων, και ο Χρυσικόπουλος απάντησε από απόσταση 6,75 μ., Προετοιμασμένος 82-82 և έστειλε τον αγώνα σε επιπλέον χρόνο.

Σε επιπλέον χρόνο είχαμε πολλές αλλαγές στο σκορ, ից η ακρίβεια των Λετονών από την επίθεση δεν επέτρεψε στον Εθνικό να έχει διαφορά στην ασφάλεια. Οι οικοδεσπότες ήταν μπροστά 94-93, αλλά την τελευταία στιγμή η Ελλάδα έχασε με τέσσερις αναπάντητες βαθμούς. Ο Κατσιβίλης πήρε το προβάδισμα, ο Χρυσικόπουλος βγήκε από την αποφασιστική άμυνα, εκεί τελείωσε.

Δέκα λεπτά. 23-25, 51-42, 69-59, 82-82 (κ.λπ.), 94-97