Μπάσκετ αγοριών γυμνασίου: Σημειώσεις και στιγμιότυπα από τους αγώνες της Τρίτης

Πίνακας αποτελεσμάτων την Τρίτη

Η Layton παραμένει τέλεια στην περιοχή 1

Η Layton κέρδισε τα 11ου ευθεία παιχνίδι την Τρίτη το βράδυ, και στη διαδικασία ξεπέρασε το τελικό του εμπόδιο πριν από την αναμέτρηση του πρωταθλήματος της Παρασκευής με τον Ντέιβις.

Αντιμέτωπος με τον Weber, ο οποίος κατέλαβε την τρίτη θέση στην κατάταξη της Περιφέρειας 1, ο Layton πήρε το προβάδισμα με ημίχρονο 33-25 και δεν κοίταξε ποτέ πίσω για τη νίκη 77-62.

«Ήταν μια υπέροχη ομαδική προσπάθεια απόψε. Οποτεδήποτε μπορείτε να πάρετε τέσσερις παίκτες σε διψήφιο αριθμό, εν κινήσει, έναντι μιας καλής ομάδας και να κερδίσετε, είναι μια καλή βραδιά, “είπε ο προπονητής της Layton, Kelby Miller. «Αυτή η ομάδα έχει κάνει καταπληκτική δουλειά παίρνοντας ένα παιχνίδι κάθε φορά και αφήνοντας όλες τις περισπασμούς εκτός γηπέδου. Αυτοί οι νεαροί άνδρες έχουν πραγματικά αγοράσει την ιδέα της ομάδας και εμπιστεύονται τη διαδικασία που έχουμε στο Layton High. “

Ο μεγάλος άνθρωπος Ethan Potter κυριάρχησε καθώς έχει τις περισσότερες νύχτες φέτος τερματίζοντας με 32 πόντους, ενώ τρεις άλλοι παίκτες σημείωσαν διπλασιασμούς.

Η Westlake κερδίζει ένα άλλο θρίλερ για 15ου ευθεία νίκη

Η Westlake κέρδισε τουλάχιστον ένα μερίδιο του τίτλου Region 4 την Τρίτη το βράδυ, νικώντας το Corner Canyon 65-63 για τα 15 τουου ευθεία νίκη.

Το Corner Canyon είχε δύο σουτ αργά στο παιχνίδι για να το δοκιμάσει, αλλά δεν μπόρεσε να μετατρέψει.

Οι Thunder βρίσκονται τώρα στο 7-0 στο παιχνίδι Region 4, ενώ οι American Fork και Lone Peak έχουν τρεις απώλειες.

Τρεις από τις νίκες του Westlake αποφασίστηκαν με μία κατοχή.

«Ο Keilan Torkornoo είχε ένα τεράστιο δεύτερο ημίχρονο σκοράροντας 17 από τους 21 πόντους του, συμπεριλαμβανομένων τριών 3 πόντων στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Νώε Μάντσεν ήταν καταπληκτικός όλη τη νύχτα και έπαιξε ένα πολύ δύσκολο αμυντικό καθήκον φύλαξης του Τρέις Ρος. Πρόσθεσε επίσης 16 πόντους στα γενέθλιά του. Ο Kaleb Furey είχε ένα τεράστιο κλέψιμο και αποτυχημένο dunk στα τελευταία λεπτά για να μας δώσει ένα προβάδισμα 4 πόντων. Μια αργή αμυντική στάση εξασφάλισε τη νίκη για το δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι », δήλωσε ο προπονητής της Westlake, Nate Carling.

Ο πρωτοεμφανιζόμενος Κύπρος θάβει εννέα 3 πόντους

Ο Diego Mulford βρισκόταν στη ζώνη την Τρίτη το βράδυ.

Ο Κύπριος φοιτητής έκανε εννέα 3 πόντους, συμπεριλαμβανομένων οκτώ στο πρώτο ημίχρονο, καθώς η Κύπρος πέρασε από την επισκεπτόμενη Granger για τη νίκη 81-51.

Ο Μούλφορντ ολοκλήρωσε το παιχνίδι με ένα νέο υψηλό σεζόν 29 πόντους καθώς η Κύπρος βελτιώθηκε σε 12-8 τη σεζόν.

Η Olympus περνάει μπροστά από το Μπράιτον, παραμένει τέλεια στην περιοχή 6

Σε μια μάχη των δύο κορυφαίων ομάδων στην Περιοχή 6, ο Όλυμπος ξεπέρασε έναν αργό να απομακρυνθεί από την επίσκεψη στο Μπράιτον για τη νίκη 80-68 την Τρίτη το βράδυ.

Οι Τιτάνες βελτιώθηκαν στο 11-0 στην Περιοχή 6 με τη νίκη, και έχει ένα μαξιλάρι δύο παιχνιδιών στην κατάταξη με τρία παιχνίδια που απομένουν.

«Πολύ περήφανος για τα παιδιά μου, ειδικά που έμεινα πίσω νωρίς. Η ψυχραιμία που δείξαμε και η σκληρότητα να ανταποκριθούμε όπως κάναμε », δήλωσε ο προπονητής της Olympus, Matt Barnes.

Ο Μπράιτον πήδησε με γρήγορο προβάδισμα 9-0, αλλά ο Όλυμπος απάντησε με 17-1 και οδήγησε 24-20 μετά το πρώτο τρίμηνο. Προχώρησε να κυριαρχήσει στο δεύτερο τρίμηνο, τεντώνοντας το προβάδισμα σε 43-26 στο διάλειμμα.

Ο Τζακ Γουίστσελ οδήγησε τους Τιτάνες με 20 πόντους, με τον Μπεν Κρίστοκουακ να προσθέτει 18.

Ο Ολλανδός Ντάουντελ βγήκε από τον πάγκο το δεύτερο τρίμηνο και έδωσε ένα μεγάλο σπινθήρα σημειώνοντας οκτώ από τους 10 πόντους του.

Η Άλτα σταματάει το σπρώξιμο του Mountain View

Όλοι οι άλλοι εκτός από τον τερματισμό δεύτερων στην περιοχή 7 την Παρασκευή το βράδυ με μια άλλη σφιχτή νίκη.

Η Alta με επικεφαλής το 11 κατευθύνθηκε στο τέταρτο τρίμηνο, αλλά έπρεπε να αποτρέψει την επιστροφή του τέταρτου τετάρτου από τους Bruins καθώς κράτησε για τη νίκη 65-63.

Ο Τζέιντεν Μπράουνελ οδήγησε το δρόμο για τους Γεράκ με 20 πόντους, με τον Collin Crow να προσθέτει 17.

Ο Άλτα τώρα βρίσκεται στο 6-3 στην κατάταξη της Περιφέρειας 7, δύο παιχνίδια μπροστά από τον Λίχι, το Mountain View και τον Timpanogos που είναι όλα ισοπαλία στο 4-5.

Το Provo συνεχίζει το καυτό σερί της τελευταίας σεζόν

Ήταν μια πολύ περίεργη σεζόν στην Περιοχή 8 με πολλές ομάδες να έχουν κλείσει σε διαφορετικές χρονικές στιγμές για δύο εβδομάδες λόγω του COVID-19. Το αποτέλεσμα τώρα είναι ένα κορεσμένο πρόγραμμα για να δοκιμάσετε τα πάντα, αλλά δεν φαίνεται να βλάπτει τον Provo.

Η Provo έχει κερδίσει τρία από τα τελευταία τέσσερα παιχνίδια της περιοχής, συμπεριλαμβανομένης της εντυπωσιακής νίκης 81-77 στο Springville την Τρίτη το βράδυ.

Ο Juab Pablo Carmargo ηγήθηκε με 25 πόντους, με τον Isaac Castagnetto να προσθέτει 23 ακόμη σε τρεις 3 πόντους.

Ο Σπρίνγκβιλ, Ράιτερ Χάνσεν, οδήγησε όλους τους σκόρερ με 34 πόντους.

Ο Juab προωθεί τον Μάντι για να κλείσει στον τίτλο της Περιοχής 14

Ο Juab πήρε ένα μεγάλο προβάδισμα στο Manti στην κρίσιμη αναμέτρηση της περιοχής 14 της Τρίτης και το κράτησε καθυστερημένο καθώς ο Juab νίκησε τον Manti 50-46 για να απομακρύνει μία νίκη από το να κερδίσει τουλάχιστον ένα μερίδιο του τίτλου της περιοχής.

Με τον Ty Allred να προηγείται με 21 πόντους και, στη συνέχεια, ο Jakob Bailey και ο Brendan Allred να συνδυάζουν για 21 ακόμη πόντους, ο Juab βελτιώθηκε στο 9-1 στο παιχνίδι της Περιοχής 14, με τον Manti να κλείνει πίσω στο 9-2.

Ο Juab έχει δύο ακόμη παιχνίδια περιοχής ενώ ο Manti έχει ένα.