Μπαρτσελόνα – Εϊμπάρ 1-1. Το Champions League δεν λειτουργεί έτσι.

Όταν ο Lionel Messi παρακολούθησε τον αγώνα από το περίπτερο, η απογοητευτική “Μπαρτσελόνα” έχασε το πέναλτι, παρέμεινε με τον “Eibar” 1-1, μακριά από τους τέσσερις πρώτους στη La Liga.

Ο τελικός του 2020 ήταν όπως συνήθως για τη Βαρκελώνη. Απογοητευτικό, μαύρο, άθλιο. Λόγω της ταλαιπωρίας του Lionel Messi στο γήπεδο, αλλά στο βάθρο, το “Navy” παρέμεινε 1-1 με τον “Eibar” στο “Camp Nou” και δεν μπόρεσε να προχωρήσει στις τέσσερις πρώτες θέσεις της La Liga, ένα σημείο μακριά.

Οι Καταλανοί ήταν κακοί στο πρώτο ημίχρονο, αλλά πού θα μπορούσαν να είχαν πάρει το προβάδισμα αν κάποιος δεν είχε κοιτάξει τον Martin Martin Brightwhite, ο οποίος έστειλε τον Ronald Araujo (8 ′) στη Δανία, αλλά η ακύρωσή του ακυρώθηκε. Γκολ εκτός εύρους (25 ().

Οι Basques, που είχαν περισσότερα περάσματα στα πρώτα 45 λεπτά της Barça από τους Καταλανούς (79 εναντίον 72), δεν έχασαν μια μεγάλη ευκαιρία, αλλά «χτύπησαν» όταν χρειαζόταν και ο Kike Gartia εκμεταλλεύτηκε το μεγάλο λάθος του Ara Akho, κλέβοντας την μπάλα. Տեր Βάλτε το τέλειο μέρος μπροστά από τον Mark և Andre Ter Stegen (57 :).

Ο Ronald Koeman, ο οποίος άλλαξε την ομάδα του από 3-5-2 σε 4-2-3-1 στο ημίχρονο, έκανε μια νέα αλλαγή με την άφιξη του Philippe Coutinho և Trincao, αντικαθιστώντας τον απογοητευτικό (πάλι) Antoine, τον θετικό Miralem Pjanic. Ο Griezmann εξισώνει με τον Usman Dembele μετά από ένα πέρασμα από τον ενεργό junior Firpo (67 67).

Το γκολ που εξισορροπήθηκε από τον Γάλλο δεν έδωσε στην ομάδα του την απαραίτητη ώθηση, ο Μπάτσα δεν μπορούσε να σκοράρει άλλο γκολ, για πρώτη φορά στην ιστορία τους δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Εϊμπάρ στο Camp Nou. Αλλά το 2020, έχουμε συνηθίσει να δημιουργούμε αρνητικούς δείκτες

“Βαρκελώνη” (Ρόναλντ Κούμαν). Ter Stegen – Minjetta, Araujo, Langley (81 ′ Busquets) – Dest (46 ′ Dembele), Pyanich (66 ′ Coutinho), De Jong, Pedri (88 ′ Ricky Poirier) 66 rin Trincao), Breitway.

Eibar (Jose Luis Medilibar). Dimitrovic – Poto, Burgos (73 ′ Oliveira), Bigas, Soares – Diop (90 ′ Canberro), Alvarez – Cassior (81 ′ Retio), Axiou Quito (I).