Νίκη για τη Βαρκελώνη της χρονιάς

Μια «αυτοκαταστροφική» εμφάνιση για τη Βαρκελώνη, η οποία «έστρεψε» στη μάχη Eibar, παραμένοντας σε ισοπαλία μέσα στο «Camp Nou» – 1. 1, և κινδυνεύει να κλείσει το 2020, ακόμη και από τη 10η θέση. Το “Blaugrana” ξεκίνησε το παιχνίδι με το χειρότερο αυγό, καθώς μόνο στο 8ο λεπτό ο Μάρτιν Μπρετ Γουάιτ κατάφερε να χάσει την μπάλα από το σημείο πέναλτι, και τότε δεν μπόρεσαν ποτέ να πάρουν το προβάδισμα, επιτρέποντας στον Eibar να αναλάβει δράση. στο γήπεδο και απειλεί. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ η «ατυχία» συνεχίστηκε για τη «Μπαρτσελόνα», η οποία κατάφερε να βρει ισοπαλία, σώζοντας τουλάχιστον έναν βαθμό.

Στο 5ο παιχνίδι του παιχνιδιού, την πρώτη καλή στιγμή, η Μπαρτσελόνα κέρδισε ένα πέναλτι για τον διορισμό του Bigas στον Araujo, και ο Brett White πήρε το προβάδισμα και έστειλε την μπάλα έξω. Στο 10ο λεπτό, ο Eibar απείλησε με το σουτ του Inoue από μια πλάγια θέση, το οποίο μπλοκαρίστηκε από τον Ter Stegen, ενώ ένα λεπτό αργότερα, ο Kike έβγαλε λίγο την μπάλα. Στο 22ο λεπτό, η Blaugrana είχε μια καλή στιγμή με μια κεφαλιά από τον Araujo μετά από ένα πέρασμα από τον Pjanic, το οποίο σπρώχτηκε πίσω από τον Dimitrovic, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Brett White σημείωσε, αλλά ο στόχος δεν επιτρέπεται από το παιχνίδι. Στο 35ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι είχαν μια καλή στιγμή με το σουτ του Cassior από την περιοχή που μπλοκάρει ο Ter Stegen

Η Μπαρτσελόνα είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου ημιχρόνου στο 51ο λεπτό με το σουτ του Πιάνιτς λίγο έξω από το κουτί, και δύο λεπτά αργότερα το σουτ του Γκρίιζμαν, το οποίο σταμάτησε ο Ντιμιτρόβιτς. Στο 57ο λεπτό, ο Eibar άνοιξε το σκορ με τον Kike, εκμεταλλευόμενος το τραγικό λάθος του Araujo, κάνοντας ένα σωστό πέρασμα στον Ter-Stegen για τέσσερα ή τέσσερα, 0-1. Στο 67ο λεπτό, ο “Blaugrana” έβγαλε τον Pedri և Firpo, ο οποίος έπαιξε καλά “1-2”, και ο τελευταίος στράφηκε υπέρ του Dembele, ο οποίος πήρε τη θέση του – 1-1. Στο 86ο λεπτό, ήταν μια καλή στιγμή για τη “Μπαρτσελόνα”, με ένα σουτ από τον Κουτίνο την τελευταία στιγμή, και στη συνέχεια ο Πεδρί έστειλε την μπάλα αμέσως.

ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ. Ter Stegen, Mingeta, Araujo, Lankl (82 ուս Busquets), Dest (45 ′ Dembele), Pyanich (66 ′ Coutinho), De Jong, Firpo, Griezmann (66 ′ Trincao), Pedri (89 ′ Puje),

ΕΙΜΠΑΡ: Dimitrovic, Poto, Burgos (73 ′ Paulo Oliveira), Bigas, Rafa, Diop, Sergio Alvarez, Casior (81 ′ Retio), Esposito, Inoue, Kike (73 ′ Muto)

Πηγή: aek365.org