Ο Paul O’Donovan και ο Fintan McCarthy κερδίζουν χρυσό στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στην Ιταλία

Ο Paul O’Donovan ήταν ανάμεσα στα μετάλλια καθώς οι κωπηλάτες της Ιρλανδίας παραδόθηκαν στη μεγάλη σκηνή την τελευταία ημέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κωπηλασίας 2021 στο Βαρέζε.

Η ομάδα ελαφρού ανδρικού διπλού O’Donovan και Fintan Lynch κέρδισε το χρυσό και οι Γυναίκες Four πήραν στο σπίτι το ασήμι των έξι πληρώματος που ανταγωνίζονταν στους τελικούς Α, με τον αδελφό του Paul Gary να τερματίζει λίγο έξω από τα μετάλλια στην τέταρτη θέση στον τελικό Lightweight Men’s Single Scull A .

Ο Paul O’Donovan και ο McCarthy κέρδισαν πληρώματα από τη Γερμανία, την Ιταλία, την Τσεχική Δημοκρατία, την Ελβετία και την Ουκρανία με χρόνο 06: 18.14 για να κερδίσουν έναν ανταγωνιστικό τελικό για να υπογραμμίσουν τα ολυμπιακά τους διαπιστευτήρια.

«Ήταν ένας καλός αγώνας, είναι καλό να επιστρέψω», είπε ο O’Donovan.

«Ήμουν μακριά την περασμένη σεζόν, οπότε ο Fintan αγωνίστηκε στο single πέρυσι. Ο Fintan με σέρνει στο διπλό.

“Χρειαζόμαστε μεγαλύτερους δικέφαλους μυς. Θα δουλέψουμε σε μερικές μπούκλες που θα μας οδηγήσουν μέχρι το τέλος του καλοκαιριού.”

Οι Γυναίκες Four της Emily Hegarty, Eimear Lambe, Aifric Keogh και η Fiona Murtagh αγωνίστηκαν άψογα και βγήκαν σε διαγωνισμό μετάλλου από την αρχή. Το κουαρτέτο σχεδόν έπιασε το πλήρωμα από την Ολλανδία τα τελευταία 200 μέτρα και τελείωσε μπροστά από το σκάφος από τη Μεγάλη Βρετανία για να πάρει το δεύτερο με χρόνο 06: 27.96.

Η Lydia Heaphy τερμάτισε στην έκτη θέση με χρόνο 07: 58.75 στον Τελικό Single Scull A των ελαφριών γυναικών, αφού πήρε το προβάδισμα νωρίς σε έναν πολύ ανταγωνιστικό αγώνα.

Η Alena Furman από τη Λευκορωσία κέρδισε χρυσό νικώντας πληρώματα από τη Ρουμανία, τη Γαλλία Ολλανδία, τη Μεγάλη Βρετανία και το ιρλανδικό σκάφος. Η Aileen Crowley και η Monika Dukarska τερμάτισαν στην έκτη θέση σε έναν σκληρό τελικό Γυναικών Pair A με χρόνο 07: 11.830, ενώ το ελαφρύ διπλό γυναικών των Aoife Casey και Margaret Cremen τερμάτισε πέμπτο στον τελικό τους με χρόνο 07: 07.42.

Ο Daire Lynch ξεκίνησε τον αγώνα σήμερα το πρωί με ένα εντυπωσιακό τερματισμό στη δεύτερη θέση στον τελικό ανδρών Single Scull C.

Ο Lynch αντιμετώπισε ανταγωνιστές από τη Ρωσία, την Κύπρο, τη Λιθουανία, την Τσεχική Δημοκρατία και την Ουγγαρία και τερμάτισε πίσω από τον ρωσικό sculler με το σκάφος της Τσεχίας να παίρνει την τρίτη θέση.

Το ιρλανδικό ανδρικό διπλό Philip Doyle και ο Ronan Byrne κέρδισαν τον τελικό του Β αφού έπιασαν το ιταλικό πλήρωμα στα τελευταία 500 μέτρα και τερμάτισαν δυνατά στην πρώτη.

Κέρδισαν σκάφη από την Ιταλία, τη Γερμανία, τη Ρουμανία και την Τσεχική Δημοκρατία σε μια περίοδο 06: 21.470.

Ο Διευθυντής Υψηλής Απόδοσης του Rowing Ireland Antonio Maurogiovanni είπε: «Είμαστε πολύ χαρούμενοι που παίρνουμε δύο μετάλλια, ένα χρυσό και ένα ασήμι.

«Θέλω να συγχαρώ τον Paul και τον Fintan για το ότι έγιναν Ευρωπαίοι πρωταθλητές μετά από μια δύσκολη χρονιά. Θα ήθελα επίσης να συγχαρώ τους Four Four για τη διεκδίκηση του αργύρου μετά τη νίκη του χαλκού το 2020

“Είμαι ευχαριστημένος με την απόδοση της ομάδας μας και από τα οκτώ πληρώματα μπήκαν, έξι έφτασαν στον τελικό της κατηγορίας τους και δύο πέτυχαν πρώτη και δεύτερη στον τελικό Β και Γ.

«Την τελευταία ημέρα, όλα τα πληρώματά μας αγωνίστηκαν με τον καλύτερο τρόπο, δείχνοντας μια εξαιρετική στάση.

“Είμαστε ευγνώμονες για την ευκαιρία να αγωνιστούμε σε τουρνουά λόγω της τρέχουσας παγκόσμιας πανδημίας και ευχαριστούμε την World Rowing για τη διοργάνωση αυτής της εκδήλωσης.

“Θέλω να ευχαριστήσω τους αθλητές, τους προπονητές, το προσωπικό υποστήριξης και όλους τους συλλόγους για τη συνεχή σκληρή δουλειά, την αφοσίωση και την υποστήριξή τους.

“Αυτή είναι η αρχή της σεζόν μας και θα συνεχίσουμε να προετοιμαζόμαστε για μήνες μπροστά. Ανυπομονούμε για το επόμενο Παγκόσμιο Κύπελλο και τον Ολυμπιακό Προκριματικό τον Μάιο.”

Αποτελέσματα αγώνα

M1x – Daire Lynch – C FINAL – 2η θέση

M2x – Phil Doyle & Ronan Byrne – B FINAL – 1η θέση

LW1 Lydia Heaphy – ΤΕΛΙΚΗ – 6η θέση

LM1x – Gary O’Donovan – A FINAL – 4η θέση

W2- Monika Dukarska & Aileen Crowley – ΤΕΛΙΚΗ – 6η θέση

W4- Emily Hegarty, Eimear Lambe, Aifric Keogh & Fiona Murtagh – A FINAL – 2η θέση – Αργυρό μετάλλιο