“Σκοράρετε γκολ και αποφύγετε λάθη” – Ο Μουρίνιο έχει λύση για τον Σπερς

Ο προϊστάμενος της Τότεναμ Χοσέ Μουρίνιο λέει ότι η λύση στους πόντους του που πέφτει αργά στα παιχνίδια είναι απλή – σκοράρετε περισσότερα και κόψτε τα αμυντικά λάθη.

Η ισοπαλία της Τετάρτης με 1-1 εναντίον της Φούλαμ ήταν μια άθλια επανάληψη της ίδιας ιστορίας για τους Σπερς καθώς άφησαν το προβάδισμα 1-0 στα τελευταία 15 λεπτά για τέταρτη φορά φέτος.

Συνολικά, η ομάδα του Μουρίνιο έχει πέσει 10 πόντους από τις νικητήριες θέσεις αυτής της καμπάνιας, η οποία υπονομεύει κάθε αξιόπιστη προσπάθεια πρόκλησης για τον τίτλο της Premier League.

Ήταν η αποτυχία τους να αφήσουν τα παιχνίδια στο κρεβάτι που τους άφησαν ευάλωτους στο πίσω μέρος των αγώνων και ο Μουρίνιο ξέρει ότι πρέπει να αλλάξει.

«Πρέπει να πετύχουμε τους στόχους που μπορούμε και όχι να κάνουμε λάθη που μας τιμωρούν», είπε πριν από το ταξίδι της Κυριακής στο Σέφιλντ Γιουνάιτεντ.

«Αν συγκρίνεις την απόδοση του Hugo (Lloris) με την απόδοση του (Alphonse) Areola την Τετάρτη, έχεις μια απάντηση.

«Η Areola έκανε ότι πιστεύω ότι μερικές αδύνατες αποταμιεύσεις θα σκοτώσουν τον αγώνα, επίσης το post, έπειτα ένα αμυντικό λάθος και ένα γκολ.

“Αυτό είναι. Φαίνεται περίπλοκο αλλά είναι απλό, μια βασική ανάλυση του παιχνιδιού.

«Εκτός από αυτό μπορούμε να συζητήσουμε πολλά, πολλά πράγματα, φυσικά δεν θέλω, είμαι ο πρώτος που σκάβω βαθιά για να καταλάβω τι μπορεί να βελτιώσει η ομάδα μου και πρέπει να βελτιωθεί.

«Είμαι ο πρώτος που το έκανα. Πηγαίνοντας στα βασικά, σκοράρετε γκολ, σκοτώνετε αγώνες, δεν σκοράρετε γκολ, μένετε στο όριο.

“Εάν δεν κάνετε αμυντικό λάθος τελειώνετε κερδίζοντας, εάν κάνετε αμυντικό λάθος, μπορείτε να τιμωρηθείτε.”

Οι Spurs ταξιδεύουν στο Bramall Lane για να πάρουν μια ομάδα Blades που κέρδισε το πρώτο παιχνίδι της σεζόν στα μέσα της εβδομάδας.

Οι άντρες του Chris Wilder εξακολουθούν να κινδυνεύουν να είναι η χειρότερη ομάδα της Premier League, αλλά ο Mourinho επιμένει ότι τα αποτελέσματά τους δεν δείχνουν την πραγματική εικόνα.

«Δεν κοιτάζω στο τραπέζι. Φυσικά, κοιτάζω αλλά πηγαίνω βαθύτερα από αυτό », είπε. «Δεν είναι καθόλου η χειρότερη ομάδα στην Πρέμιερ Λιγκ.

«Είναι μια πολύ, πολύ, πολύ καλύτερη ομάδα από ό, τι λέει το τραπέζι, αναλύεις τους αγώνες τους και πολλές φορές ο αντίπαλος δεν ήταν καλύτερος από αυτούς.

«Πολλές φορές ήταν μια από τις μικρές λεπτομέρειες που αποφασίζει τους πόντους, αποφασίζει το σκορ, αποφασίζει το τραπέζι.

«Πολλές φορές χάνουν 1-0, ισοπαλούν 1-1, είναι μια πολύ καλή ομάδα. Αν στο μυαλό μας πρόκειται να παίξουμε τη χειρότερη ομάδα στην Πρέμιερ Λιγκ θα έχουμε μεγάλο πρόβλημα. “