Το “Omonia” νίκησε το “AEL” – η πέμπτη νίκη για τους πράσινους

Η EAS Omonia κέρδισε για πέμπτη φορά, νικώντας 89-63 AEL στο Hall Agios Dometios της AEL στο αναβλημένο ένατο παιχνίδι του ΟΠΑΠ Basket League. Ο Stockley Cheffy έγινε ο MVP του αγώνα με 19 πόντους (18 ριμπάουντ, 5 ασίστ).

Στο δεύτερο λεπτό, ο Τσαφίν νίκησε την Ομόνοια με δύο πόντους με δύο πόντους και οι «πράσινοι» έφτασαν τους οκτώ πόντους και στο τέταρτο λεπτό πήραν το προβάδισμα 13-4. Για τους οικοδεσπότες, η διαφορά διπλασιάστηκε στα 8 ‘(20-10), ενώ στο τέλος των πρώτων δέκα λεπτών έφτασε στο 13 (25-12).

Στη δεύτερη δεκαετία, η διαφορά παρέμεινε διψήφια. Οι οικοδεσπότες πήραν το προβάδισμα 39-28 στο 15ο λεπτό, και ο Τσαφίν σημείωσε τέσσερα συνεχόμενα καλάθια για να ανοίξει το σκορ 47-28. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με το καλάθι του Τομπάζου, το οποίο μειώθηκε σε 47-30.

Στο 27ο λεπτό, οι τρεις πόντοι του Γκάρτ άνοιξαν ξανά το χάσμα (59-38) και οι τρεις πόντοι του Γεωργακούδη, δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του τρίτου τριμήνου, αύξησαν τη διαφορά σε 25 (66-41). Στο τέταρτο τέταρτο, η Ομόνοια σημείωσε 23 πόντους έναντι 22 από τα “μπλε-κίτρινα” και κέρδισε τη ροζ κάρτα με σκορ 89-63.

ΔΕΚΑ ΠΡΑΚΤΙΚΑ: 25-12, 47-30, 66-41, 89-63.