Boxing Day… Ανάσταση για την Άρσεναλ

Μετά από πολύ καιρό, το “Arsenal” ξύπνησε μετά από ένα ικανοποιητικό παιχνίδι 3: Κέρδισε ένα πλεονέκτημα 1 πόντου έναντι της Τσέλσι. Σε μόλις 33 δευτερόλεπτα, ο Begerin έκανε ένα πέρασμα από τα δεξιά, αλλά από το ύψος του πέναλτι, ο πυροβολισμός του Martinelli βγήκε από το πεδίο և Στο 13ο λεπτό, ένα όμορφο διάλειμμα στο βουνό βρήκε τον Leno στη σωστή θέση. Στο 25ο λεπτό, ο Begerin πέρασε στον Smith Rowe, ο οποίος δεν βρήκε την μπάλα. Οκτώ λεπτά αργότερα, ο Tyrrhenian έκανε μια εντυπωσιακή κίνηση, ο James Ames το γύρισε και ο διαιτητής έδωσε ένα πέναλτι. Ο Lakazet το έκανε και πέτυχε 1-0. Στο 44ο λεπτό, ο Khaka έκανε μερικά καταπληκτικά φάουλ έξω από την περιοχή και σημείωσε το δεύτερο γκολ της ομάδας του.

Στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου (55 ′) η ομάδα της Arteta κέρδισε 3-0. Ωστόσο, μπήκε στην περιοχή από τη δεξιά άκρη και έστειλε την μπάλα στο απέναντι παράθυρο με μια εκπληκτική απόδοση από έξω. Ο Martinelli χτύπησε το 60 όταν ο Medi το μπλόκαρε και τέσσερα λεπτά αργότερα δεν μπόρεσε να νικήσει τον τερματοφύλακα της Chelsea από κοντά. Στο 75ο λεπτό, η «Τσέλσι» απείλησε με τον Κεϊάγκο Σίλβα με κεφαλιά. Οκτώ λεπτά αργότερα, ο Madi άνοιξε το δρόμο για τον Lacazette, ο οποίος δημιούργησε τη διόρθωση για τον τερματοφύλακα της Chelsea, αφήνοντας το γήπεδο εντυπωσιακά.

Μετά το κόρνερ, ο Έλνιε έστειλε την μπάλα στο τερματοφύλακα ժամանակ Ο Χόλντινγκ απέτυχε να νικήσει τον Μεντ κατά τη διάρκεια της έναρξης. Στο 85ο λεπτό, η Τσέλσι σημείωσε το γκολ του Ιμπραήμ. Αρχικά, ο ελεγκτής ήταν εκτός παιχνιδιού, αλλά το VAR εξασφάλισε το γκολ, κάνοντας το σκορ 3-1. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Pablo Marin περπάτησε στην περιοχή του Mount και ο διαιτητής έδωσε ένα πέναλτι. Ο Zorginio το έκανε και ο Leno έπεσε δεξιά και το εμπόδισε.

ΟΠΛΟΣΤΑΣΙΟ. Leno, Pablo Marie, Begerin, Tierney, Holding, Saka, γνωστός και ως, Elneni, Smith Rowe (65 ‘Willow), Martinelli (70’ Pepe), Lacazette (92 ‘Mustafi).

CHELSEA: Medi, uma uma, Thiago Silva, James Ames, Kovacic (46’Z ortsnio), Chilwell, Cade (74’Havertz), Mount, Pulisik, Werner (46’Hanson Odoi), Ιμπραήμ.