Άνετη νίκη για την κυπριακή εθνική ομάδα … στον αγώνα εναντίον της Αλβανίας

Η γηπεδούχος νίκη πήγε στην κυπριακή εθνική ομάδα, η οποία, παρά το γεγονός ότι έχασε τον αρχηγό της Simon Michael από τραυματισμό, κέρδισε εύκολα την Αλβανία 88-66 στο Στάδιο Θάσου Παπαδόπουλου στο προκριματικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023.

Όλοι οι παίκτες μπάσκετ είχαν πολύ θετική παρουσία στον αγώνα. Μεταξύ των ηγετών ήταν ο Στέφανος Ηλιάδης με 21 πόντους (5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ և 5 αποτελεσματικά περάσματα), Νίκος Στυλιανού με 20 πόντους (3 τρίποντα և 6 ριμπάουντ) և Ιωάννης ν. Ανάρας με 15 πόντους (3 τρεις πόντους, 2 ριμπάουντ և 3 ασίστ γκολ):

Τα πρώτα δέκα λεπτά, κατά τη διάρκεια των οποίων και οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, τελείωσαν με την αντιπροσωπευτική μας ομάδα να είναι τέσσερις πίσω (18-22). Το ίδιο σενάριο συνεχίστηκε και στο δεύτερο γύρο, όταν η εθνική μας ομάδα τερμάτισε το παιχνίδι με ισοπαλία (32-32) μετά από τρεις πόντους από τον Στυλιανό στο 18ο λεπτό. Δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του δεύτερου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι στο καλάθι του Pulazi οδήγησαν 34-32 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην αρχή του τρίτου τριμήνου, ο Μανωλόπουλος ηγήθηκε της εθνικής μας ομάδας με τρεις πόντους (35-34) Μετά από δύο επιτυχημένες βολές του Μαντοβάνη στο 27ο λεπτό, η εθνική μας ομάδα κέρδισε ένα πλεονέκτημα οκτώ πόντων (53-45) και την τρίτη δεκαετία η διαφορά αυξήθηκε κατά έναν βαθμό (58-49).

Το καλό αποτέλεσμα στο δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε στο τέταρτο τρίμηνο, κατά τη διάρκεια του οποίου η εθνική μας ομάδα, σημειώνοντας 30 πόντους έναντι 17 του αντιπάλου, κατάφερε να αυξήσει τη διαφορά παίρνοντας τη ροζ κάρτα 88-66.

ΔΕΚΑ ΠΡΑΚΤΙΚΑ: 18-22, 32-34, 58-49, 88-66