Άνθρωπος στους ημιτελικούς. United-Roma և … |: Δημοσιογράφος Κύπρος

Η “Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ” μεταφέρθηκε εύκολα στο “4” και θα παίξει με τον “Ρόμα”, και η “Άρσεναλ”, η οποία αποκλείστηκε από την Πράγα 0-4, θα ανταγωνιστεί με το “Βιγιαρεάλ”.

Τα προσόντα του δόθηκαν. Σε κάθε περίπτωση, ήταν φρίκη για τους παίκτες της Γρανάδας που για πρώτη φορά στην Ευρώπη έφτασαν στους προημιτελικούς στην Ευρώπη και έπαιξαν στο Old Trafford. Αλλά για την έμπειρη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, ήταν απλώς μια δουλειά που έπρεπε να ολοκληρωθεί. Στην Ισπανία, με σκορ 0-2, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ εξασφάλισε σημαντικά το προκριματικό, σφραγίζοντας το με μια δεύτερη νίκη, με το ίδιο ακριβώς σκορ. Γι ‘αυτό ο Cavanagh ήταν πεπεισμένος με ένα όμορφο τέλος (6’) για να σκοράρει 50 γκολ σε ευρωπαϊκά τουρνουά, και στον τελικό στόχο του Vallejo μόλις σφράγισε το τέλος της Γρανάδας με κάθε τρόπο. Η Γιουνάιτεντ θα ανταγωνιστεί τώρα με τους Ρομά.

Εμφάνιση στο κουαρτέτο

Ο Unai Emery γνωρίζει το έργο. Σήκωσε ξανά το κύπελλο և πάλι μόνο δύο βήματα μακριά. Ο Βιγιαρεάλ, που κέρδισε 1-0 στο Άγκρεμπ, διπλασίασε την επιτυχία του εναντίον του Ντιναμό (2: 1). Το κίτρινο υποβρύχιο ήταν επιθετικό, είχε ευκαιρίες, ακτίνες, βρήκε δίχτυα με τον Alcacer (36 ‘) և φέτος το έκτο γκολ του Moreno στο φετινό τουρνουά (43’). Ο Όρσιτς, ο οποίος είχε ένα υπέροχο τουρνουά, το μείωσε σε 74, αλλά οι Κροάτες δεν μπόρεσαν να επιτύχουν τίποτα περισσότερο, յ Ο Βιγιαρεάλ θα αντιμετωπίσει την Άρσεναλ στο “4”.

Ξεσπά στην Πράγα, և Η Άρσεναλ έκανε ιστορία.

Στο Λονδίνο, μπορεί να έχει παγώσει (1-1) λόγω καθυστερήσεων (1-1), ίσως ο Ομπάμαινγκ έμεινε έξω λόγω της ελονοσίας, αλλά η Άρσεναλ ήταν καλύτερη ομάδα από τη Σλαβία, αντικατοπτρίστηκε στο “Σινάμπο Στάδιο”. Οι Λονδρέζοι νίκησαν τους Τσέχους 4-0 στην Πράγα για να γιορτάσουν τη θέση τους στους ημιτελικούς του Europa League (5-1 συνολικά). Έτσι, στον επόμενο γύρο του θεσμού, θα συναντήσει τον Βιγιαρεάλ. Οι Ners έχουν σημειώσει τουλάχιστον τρία γκολ στο τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι τους, το πρώτο από το 1932. Η Άρσεναλ ήρθε δυνατά, πιέστηκε և βρήκε το δίχτυ στο 14ο λεπτό, αλλά το γκολ του Σμιθ Ρόου δεν επιτρέπεται οφσάιντ. Οι παίκτες της Arteta δεν απελπισμένοι, κυκλοφόρησαν την μπάλα πολύ καλά, και στο 18ο λεπτό σημείωσε το γκολ. Ο Smith Rowe βρήκε τον Pepe ιδανικό, ο οποίος έκανε το σκορ 1-0. Οι Λονδρέζοι συνέχισαν την πίεση, δύο λεπτά αργότερα ο Sakan κέρδισε το πέναλτι και ο Lakazet έκανε το σκορ 2-0. Οι “Ners” ήταν εξοργισμένοι »Στο 24ο λεπτό σημείωσαν το τρίτο γκολ, το οποίο σκόραρε ο Sakan. Οι Τσέχοι έπεσαν πίσω, ρίχνοντας όλο το βάρος τους στην αναστολή και η Άρσεναλ επιβραδύνθηκε. Φυσικά, οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν το τέταρτο γκολ, και πάλι το Lakazet στο 76. Ήταν το 18ο γκολ του Γάλλου στον ευρωπαϊκό γύρο νοκ-άουτ από την σεζόν 2009-10, με μόνο τα Φάλκαο (20) και τον Γκάιμιρο (19) να έχουν περισσότερα γκολ.

Προσόντα 30 ετών Ρομά με τον 30χρονο Ντζέκο.

Οι Ρομά έδειξαν για άλλη μια φορά το καλό, ευρωπαϊκό τους πρόσωπο (σε αντίθεση με τη συνεχόμενη σειρά Serie A) ոչ Ισοπαλία εναντίον της Ajax στους Ολυμπιακούς Αγώνες 1. Υπογράφοντας επίσημο εισιτήριο στον ημιτελικό του Europa League (Κύπελλο UEFA) με 1. 30 όλο το χρόνο! Στο πιο ανοιχτό ζευγάρι του “8”, όπως αποδείχθηκε, ο Aiantas συνέχισε την 1-2 αντεπίθεση του πρώτου αγώνα, στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου (49 ‘) το πρώτο από τουλάχιστον δύο απαραίτητα γκολ σημειώθηκε με 18 -χρονος εμπρός Brian Bromby. Όλα ήταν όνειρο για την ομάδα του Eric Ten Haia, όταν ο Τάντιτς προκρίθηκε το σκορ στο 56ο λεπτό (0-2), αλλά ο στόχος του σωστά απαγορεύτηκε στην αρχή του γύρου για επιθετικό λάθος από τον Taliafico εναντίον του Mkhitaryan. Έτσι, αφού ξεπέρασε το “σοκ”, ο αλλόρος επέστρεψε σταδιακά στο παιχνίδι և Στο 72, ο καλύτερος επιθετικός των ευρωπαϊκών τουρνουά “μίλησε”. Ο Edinie Ekon ισοφάρισε με ένα κοντινό σουτ, σημειώνοντας 30 γκολ εναντίον των Ρωμαίων στην Ευρώπη (ο Francesco Totti σταμάτησε στα 28, εκτός από τα γκολ στον προκριματικό αγώνα). Τώρα η ομάδα του Paulo Fonseca, η οποία αισθάνεται πιο άνετη για τη θέση της στην τεχνική ηγεσία, συναντά τη “Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ” στον ημιτελικό του ευρωπαϊκού τουρνουά με την αγγλική ομάδα “Λίβερπουλ” στο Champions League, 2017 σεζόν -18). Όσον αφορά το τουρνουά δεύτερης κατηγορίας, αυτή είναι η δεύτερη φορά που οι Ρομά έχουν παίξει στους ημιτελικούς από τη σεζόν 1990-91, όταν προκρίθηκαν στον τελικό, αλλά έχασαν τον εμφύλιο πόλεμο από την Ίντερ.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ (πρώτοι αγώνες σε παρένθεση)

Man United – Γρανάδα 2-0 (2-0)