Άρης για γεύση. Νίκησε την ΑΕΚ στην ΟΑΚΑ

Ο Άρης κέρδισε ένα μεγάλο παιχνίδι εναντίον της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ. Οι Θεσσαλονικείς ήταν καλύτεροι, πιο ουσιαστικοί, πιο συγκεντρωμένοι από τους οικοδεσπότες, οι οποίοι συνεχίζουν να ανησυχούν για την εικόνα τους. Με τα γκολ που σημείωσαν οι Rose και Silva, οι φιλοξενούμενοι πήραν ένα διπλό.

Αγώνας:

Το NPP μπήκε στο πεδίο με όρεξη, με διάθεση να προχωρήσει αρκετά ψηλά στο γήπεδο. Η δυναμική εκκίνηση δημιούργησε δύο ευκαιρίες στη 2η κατάσταση և στην 5η, η πρώτη έπαιξε η Livay Garcia και η δεύτερη από τον Ansarifard. Αλλά από εκεί, ο Άρης πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού. Οι επισκέπτες κατάφεραν να σταματήσουν τις επιθέσεις της Ένωσης գր για να ανταποκριθούν στη μεγάλη πίεση που ασκούσαν οι παίκτες της Himenet.

Στο 9ο λεπτό, η Θεσσαλονίκη έκανε την πρώτη της ευκαιρία με τον Γκάμα, σηματοδοτώντας μια στιγμή δίπλα στο σωστό γκολ του Αθανασιάδη. Οι προσπάθειες του Matteo Garcia τελείωσαν τέσσερα λεπτά αργότερα. Ο Άρης κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο 29ο λεπτό μετά τη στατική φάση.

Οι μαθητές του Mancio εκμεταλλεύτηκαν την αδράνεια της άμυνας της ΑΕΚ և η κακή ώθηση του Αθανασιάδη և άνοιξε το σκορ με τη Ρόζι. Η εικόνα της ένωσης ανησυχούσε τον Jimenez, ο οποίος είδε ότι η ομάδα του δεν είχε καμία βοήθεια με τη Radonia στα δεξιά, οπότε τον αντικατέστησε στο δεύτερο ημίχρονο, αντικαθιστώντας τον Danchenko, και αντί του Simoes, αντικατέστησε τον Mandalo. Ενίσχυση της ανάπτυξης της ομάδας του αντικαθιστώντας τον Αλβανί με τον Μαχαιρά.

Αλλά και πάλι, η ομάδα του Biceps Eagle δυσκολεύτηκε να αντιμετωπίσει τα προβλήματα αποκλεισμού και επίθεσης στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 48ο λεπτό, υπό την πρώτη πίεση του Άρη, η Σάσα έκλεψε τον Μάνταλο, πέρασε στον Μπερτόλιο, ο οποίος έχασε τον αγώνα εναντίον του Αθανασιάδη, και ο Μανώλος έβαλε όλη την πίσω γραμμή του αρχηγού της ομάδας του:. Στο 66ο λεπτό, ο Mateo Garcia έχασε μια μεγάλη ευκαιρία από τον Αθανασιάδη, ο οποίος κάλυψε την κλειστή γωνία του, να σπρώξει πίσω.

Μετά την αλλαγή της Oliveira, το NPP άρχισε να αναπτύσσεται. Στο 68ο λεπτό, οι Πορτογάλοι εξόργισαν τους αμυντικούς του Άρη, ενώ στο 70ο λεπτό, οι γηπεδούχοι έχασαν μια διπλή ευκαιρία με τους Macheira και Mandalo. Οκτώ λεπτά αργότερα η Ένωση είχε μια άλλη καλή στιγμή, σύμφωνα με τη Λίβα, ο Μαντάλος πήρε το προβάδισμα, αλλά η μπάλα εμφανίστηκε στην Ολίβυρα.

Όσο περισσότερα λεπτά πέρασαν, τόσο πιο δύσκολα πράγματα έγιναν για τους παίκτες του Jimenez. Παρά την αύξηση της πίεσης τα τελευταία λεπτά, οι προσπάθειες των γηπεδούχων να εκτρέψουν το σκορ δεν απέδωσαν αποτελέσματα. Ο Άρης ξεκαθάρισε τη νίκη με καθυστέρηση από το γκολ της Σίλβα, κάνοντας το σκορ 0-2.

ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΣΤΟΝ. Ο στόχος της Ρόουζ άνοιξε το δρόμο για τη νίκη του Άρη. Αξίζει τον τίτλο του MVP.

ΕΧΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΡΤΙΟΥ ACH ΤΙ. Ο Manolo Jimenez ηγήθηκε του NPP σε τρία: Simoes, Simansky, Christich, Radonias στον πυρήνα και Karim στην κορυφή. Ο Αθανασιάδης υπερασπίστηκε την πύλη με τον Νεδελτσιάρου. Προληπτικό μέτρο του Lachi, Radonias – δεξιά, Lopez – αριστερά, Simoes Kofti, Simanski – Christic, midfield, Garcia – δεξιά, Albanis – αριστερά – Irano – 4.

Με παραγγελία 4-2-3-1, ο Άκης Μάντζιος έβαλε τον Άρη στην ΟΑΚΑ. Η Questa υπερασπίστηκε το γκολ, ο Sandgren στα δεξιά και ο Sakic στα αριστερά. Delizisis και Pink σε μποτιλιαρίσματα. Στο κέντρο, ο Jego έπαιξε με τη Sasha και ο Bertolio έπαιξε πίσω από τον μοναδικό επιθετικό Mancini. Ο Mateo και ο Gama τοποθετήθηκαν και στα δύο άκρα της επίθεσης.

ΑΕΚ (Manolo Jimenez). Athanasiadis, Radonia (46 ′ Danchenko), Nedelciaru, Lachi, Lopez, Simoes (46 ′ Mandalos), Simanski, Kristi 79 (79 ′ Tankovi)), Albanis (46 ′ Macheiras), Livay Garcia (59)

Άρης (Άκης Μάντζιος). Questa, Sundgren, Pink, Delizisis, Sakic, Dzego, Sasha (84 ′ Case), Bertolio (74 ′ Silva), Gama (84 ′ Bruno), Mateo, Mancini (68 ′ Manos)

Η ΦΑΣΗ. Δυνατότητα διπλής ΑΕΚ στα 70 ίντσες. Ο πυροβολισμός του Macheira βρήκε το αριστερό γκολ (ο Questa φάνηκε να το βρίσκει με τα δάχτυλά του), ο Mandalo χτύπησε πίσω, χτύπησε, αλλά ο Rose έσωσε.

ΣΑΣ ΠΙΝΩ. Στο 48ο λεπτό, υπήρχαν διαμαρτυρίες από τους κατοίκους του NPP ότι η Σάσα είχε παραβιάσει τον Μαντάλο πριν ο Άρης είχε μια μεγάλη ευκαιρία. Στο 82ο λεπτό, οι οικοδεσπότες παραπονέθηκαν για το πέναλτι που δόθηκε στη Delizisis.

Διαιτητής: Traimanis, βοηθοί: Goodermanis-Spazonikovs, VAR: Dieperink, AVAR: Triantafyllou, 4th: Vatsios

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ. Ο Άρης μετακόμισε στη δεύτερη θέση με 42 πόντους. Ο ΠΑΟΚ και η ΑΕΚ έχουν 40 το καθένα.

Πηγή: sportdog.gr