Έκοψε τις ελπίδες για τα προσόντα του … Δημοσιογράφος Κύπρος

Η Τσέλσι έγινε ο ξεκάθαρος προκριματικός ηγέτης στο Champions League “8” στο “Arena Nacional” στο Βουκουρέστι 1. Νικώντας τους τυπικούς οικοδεσπότες “Atletico” με σκορ 0. Το γκολ των Λονδρέζων σημείωσε ο Ολιβιέ ουδ με μια υπέροχη κεφαλίδα στο 68ο λεπτό.

Ο Diego Simeone δημιούργησε το “Atletico” ανεβάζοντας το αμυντικό τείχος, σκοπεύοντας να επιτεθεί σε αντεπίθεση, αλλά δεν δικαιολογείται από την επιλογή του, καθώς η ομάδα του δεν έκανε κλασικές πιθανότητες, έχασε λόγω του στόχου του Zero.

Αξίζει να σημειωθεί ότι το “blues” είχε μια παραγγελία 70% πριν γίνει ο συγγραφέας του στόχου, ο οποίος ελέγχεται και παρέχεται από τη VAR.

Αγώνας:

Απειλούσε να υπερασπιστεί την Τσέλσι πολύ σύντομα, όταν στο 3ο λεπτό ο Μέιν έκανε λάθος έλεγχο ακριβώς μπροστά από τη γραμμή τέρματος, ο Σουάρεζ αρχικά έκλεψε, αλλά δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την προσπάθειά του.

Η συνέχιση του πρώτου ημιχρόνου εξελίχθηκε με το γεγονός ότι η «Τσέλσι» είχε την πρωτοβουλία να κινηθεί και ο «Ατλέτικο» περίμενε το μεγαλύτερο χρονικό διάστημα πίσω από την μπάλα, κλέβοντας για να προχωρήσει γρήγορα.

Κατά κάποιο τρόπο απείλησε ξανά στο 14ο λεπτό, όταν ο Suarez πέρασε παράλληλα με το γκολ, και ο Lemar δεν κατάφερε να πλησιάσει πολύ, αλλά η μπάλα ώθησε την μπάλα στο δίχτυ από την πλάγια θέση.

Η Τσέλσι έφτασε στην περιοχή του αντιπάλου σε καλές συνθήκες, αλλά δεν μπορούσε να έχει μια αποτελεσματική τελική ενέργεια. Η πιο επικίνδυνη στιγμή του έλαβε χώρα στο 39ο λεπτό, με μια πολύ όμορφη προσωπική ενέργεια, ένα σουτ του Werner στην περιοχή, το οποίο πήρε τον Oblak σε εξαιρετική θέση.

Ο Atletico είχε την τελευταία καλή στιγμή του ημιχρόνου και πάλι με τον Suarez στο 42ο λεπτό, όταν ήταν σε ευνοϊκή θέση, αλλά η μπάλα δεν πέτυχε “γεμάτη”.

Το ίδιο σενάριο συνεχίστηκε στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου, όταν η «Τσέλσι» ήταν ψηλότερα στο γήπεδο και ο «Ατλέτικο» περίμενε.

Η εμπειρία των Λονδρέζων να παίξουν αποτελεσματικό ποδόσφαιρο εναντίον των αντιπάλων τους ανταμείφθηκε στο 68ο λεπτό με ένα μεγάλο γκολ από τον Olivier oud Irou. Ο Γάλλος έκανε ένα φοβερό πέρασμα, κάνοντας το γκολ της Chelsea 1-0. Η σκηνή ελέγχθηκε από τη VAR για το οφσάιντ, ապես τελικά ο στόχος εξασφάλισε σωστά το 71ο λεπτό.

Τα τελευταία 20 λεπτά, ο “Ροτσιμπλάνος” προσπάθησε να βγει από την επίθεση για να εξισώσει, αλλά και πάλι δεν μπόρεσαν να κάνουν έναν υπέροχο γύρο μέχρι τον τελικό.

Έτσι, το «Τσέλσι» του Τόμας Τούσελ διατήρησε το καλό 1-0 և μαζί με το πολύ σημαντικό σκορ προκριματικών του «8», λαμβάνοντας υπόψη τον αγώνα κατάταξης της 17ης Μαρτίου.

“Ατλέτικο Μαδρίτης” (Simeone): Oblak, Gi Iorente, Savic, Felipe, Hermoso (84 ‘Peret), Saul Niget (82’ Torreira), Koke, Lemar, Correa (82 ‘Dembele), Joao Felix (82’ Lodi), Suarez

Τσέλσι: (Touhel). Medi, Atpilicueta, Rudiger, Christensen, Hudson-Odoi (80 ‘James Ames), Orginio, Kovacic (74’ ig igi), Alonso, Mount (74 ‘Cante), ir iru (87’ Hevertz), αστυνομικός

Πηγή: sport-fm.gr