Ένα ιστορικό συμβάν για τη Ρεάλ, από το κύπελλο … | Δημοσιογράφος Κύπρος

Ο Alcoyano (ομάδα τρίτης κατηγορίας) όχι μόνο φαινόταν Ρεάλ στα μάτια, αλλά και προκάλεσε μεγάλη ζημιά σε αυτούς, κερδίζοντας 2-1 σε επιπλέον χρόνο για να χάσει το Κόπα ντελ Ρέι.

Ο Juan Casonova σημείωσε το νικητήριο γκολ στο 115ο λεπτό του αγώνα και πέντε λεπτά πριν από τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του Ramon Lopete, οι οικοδεσπότες έμειναν με δέκα παίκτες. Η γηπεδούχος ομάδα, που έχασε για δεύτερη φορά στο σπίτι (ξεπέρασε το Μπιλμπάο στο Σούπερ Κύπελλο), πήρε το προβάδισμα στο 45ο λεπτό με κεφαλιά από το Μιλιτάο.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού έδειξε ότι μόλις οι φιλοξενούμενοι απεμπλακούν και ληφθούν υπόψη, θα έφταναν εύκολα ή με δυσκολία στο στόχο τους. Αμ δε! Η ομάδα του Vicente Paras δεν παραιτήθηκε և “απάντησε” στη δεκαετία του ’80, ο Jose Solbes εξισώνει σφιχτά την αντίπαλη άμυνα ενώ κοιμόταν.

Αυτή δεν ήταν η τελευταία λέξη των οικοδεσποτών, καθώς δεν τα παρατήρησαν ποτέ. Όχι όταν η Ρεάλ Μαδρίτης προσπάθησε να αντιδράσει, ούτε καν όταν έπρεπε να παίξει έναν τελικό δέκα ατόμων σε μια σειρά στην οποία όχι μόνο σηκώθηκαν αλλά τελικά χτύπησαν τους Συνεργάτες.

Alcoyano (Vicente Paras). Jose Juan, Jordan Worm (61 ‘Jul Uli), Premi, Raul Gontalet, Pablo Carboneig (61’ Solbes), Rubio (73 ‘Ramon Lopet), John Oni (78’ Diacanet), Han Gezvani (106 ‘Javier Anton), Hona (61) «Μόλτο).

Μαδρίτη “Real” (ined ined id idan). Luni, Odriotola (99 ‘Cross), Eder Militao, Chust, Marcelo – Valverde, Casemiro, Isco (99’ Azar), Lucas Batchet, Mariano (Benzema 67 ‘) Asen Vin (91’))

Αυτό είναι αναμφίβολα μια από τις υψηλότερες εξαιρέσεις στην ιστορία του “Real”, το οποίο πριν από πολύ καιρό έπρεπε να θυμόταν το Τολέδο (2000-01), “Real Union” (2008-09), “Alcorcon” (2009-10) και “Cadiz” ( 2015-16))

Πηγή: sport-fm.gr