Ένα ντέρμπι που μπορεί να αξιολογηθεί λεπτομερώς

Στο 16ο παιχνίδι և στο “Jose Alvalade” “Το Sporting” καλωσορίζει το “Benfica” στο μεγάλο ντέρμπι της Λισαβόνας.

1667: Sporting CP – SL Benfica 23:30 (Jose Alvalade)

Αθλητισμός: Στον προηγούμενο αγώνα, η Sporting Lisbon είχε ένα εύκολο βράδυ στο σπίτι της Boavista, οδηγώντας σε νίκη με 2-0. Σάντος (24 ′) և Πόρος (77.) Οι στόχοι των «λιονταριών», που τους κράτησαν στην κορυφή, φτάνοντας έτσι 39 πόντους. Σπορ για να συνεχίσει την τρελή πορεία μέχρι τώρα, το “Sporting” σήμερα θα προσπαθήσει να κερδίσει μια τεράστια νίκη στο derby της πόλης, το οποίο θα το κρατήσει στην πρώτη θέση, αλλά θα αυξήσει τη διαφορά κατά 9 πόντους σε σύγκριση με το τρίτο “Benfica”.

Ειδήσεις αγώνων: Παρά την καταγγελία της Palinia (μέσος), θα εκτίσει την ποινή του. Ο κορυφαίος επιθετικός P. Gonzalves (μέσος) επιστρέφει. Το παντελόνι (αναπληρωματικός επιθετικός) είναι επίσης πιθανό να επιστρέψει. Μετά την απόφαση του προπονητή Amorim, ο Plata (μέσος) θα προπονηθεί με τη δεύτερη ομάδα.

Πιθανή σύνθεση. Adan, Fedal, Coates, Neto, Poro, M. Nunes, Jo oo Mario, Ν. Mendes, P. Gonzalves, Ν. Σάντος, Τόμας (Σποράρ).

Μπενφίκα: Το “Benfica” δεν περνάει την καλύτερη περίοδο, όπως είδαμε στο προηγούμενο παιχνίδι με το “National Madeira” (1: 1) στο σπίτι. Μόνο στο 13ο λεπτό, ο Chikinio έβαλε τους “αετούς” μπροστά από το σκορ, ο οποίος πήγε στο αποδυτήριο στο διάλειμμα, έχοντας το προβάδισμα υπέρ τους. Ωστόσο, τρία λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν ισοπαλία και το 1-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος. Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη κλήρωση για την Benfica, η προηγούμενη με τον Prato στο Dragao. Έτσι, μετά το τελευταίο απροσδόκητο αποτέλεσμα, οι “Eagles” υποχώρησαν στην τρίτη θέση με 33 πόντους. Σήμερα, θα προσπαθήσουν να επιστρέψουν στο τρίγωνο εναντίον των συμπολιτών τους για να αναζωογονήσουν τις ελπίδες τους να κερδίσουν τον τίτλο.

Ειδήσεις αγώνων: Χωρίς προπονητή στον πάγκο, η Μπενφίκα πιθανότατα θα βρίσκεται στον πάγκο απόψε καθώς υποφέρουν από σοβαρά συμπτώματα κοροναϊού. Μετά τον Covid, ο Elton (αντικαταστάτης τερματοφύλακας), ο Otamendi (αναστολέας) και ο Nuno Tavares (αμυντικός) έπαιξαν αρκετά καλά. Βγήκαν από την καραντίνα – επιστρέφοντας λογικά τον Βλαχοδήμο (τερματοφύλακας) և Έβερτον (μέσος). Ο Andre Almeida (πίσω) δεν είναι έτοιμος.

Πιθανή σύνθεση. Vlachodimos (Svilar), Gil Ilberto, Otamendi, Fertonen, Grimaldo, Everton (Taarab), Weigl, Pizzi, Rafa Silva, Waldsmid, Nuniner

Ιστορικό: Τα τελευταία δέκα χρόνια, η “Sporting” σημείωσε μία νίκη εντός έδρας έναντι της “Benfica”, η τελευταία έχει μετρήσει πέντε νίκες. Τέσσερις ακόμη αγώνες μεταξύ τους έληξαν ισοπαλία

21.02.11 Πρέμιερ Λιγκ: Αθλητισμός: Μπενφίκα: 0: 2:

* Το “Sporting” είναι μια καλύτερη ομάδα, η οποία είναι καλύτερη στα πόδια της αυτή τη σεζόν, θέλει αυτόν τον τίτλο περισσότερο από οτιδήποτε άλλο. Από την άλλη πλευρά, το “Benfica”, έχοντας παράδοση υπέρ τους, αλλά μέχρι στιγμής με μια προβληματική σεζόν, θέλει να απαντήσει ώστε να μην χάσει την επαφή με τον ανώτερο αξιωματούχο. Το “Sporting” είναι ο ηγέτης, αλλά δεδομένου ότι τέτοια παιχνίδια αξιολογούνται λεπτομερώς, θα προτιμούμε να κερδίσουμε μαζί του. Κανένας Οχι. Στοίχημα: από μια απλή νίκη. (1.90) Meridianbet:)

ΑΝΑΓΝΩΣΗ: ένα ΦΙΛΟΣ:Προσφορά σε έναν φίλο և λάβετε έως και 150 € bonus μπόνους.