Έριξε κανόνια στο Λέστερ hopes ελπίζει … | Δημοσιογράφος Κύπρος

Η Άρσεναλ νίκησε τον Λέστερ (1-3) για να κερδίσει τη νίκη της Europa League έναντι της Benfica στο Europa League και να επιστρέψει αμέσως στην Premier League.

Ταυτόχρονα, οι Λονδρέζοι έσπασαν την αρνητική παράδοση ότι δεν κατάφεραν να κερδίσουν στο King Power μέχρι το 2015, όταν μπήκαν στον κόλπο για να είναι στην πρώτη τετράδα.

Στον άλλο αγώνα ταυτόχρονα, τα “Crystal Palace” και “Fulham” παρέμειναν 0. 0, κάτι που πιθανώς είναι άδικο για τους καλεσμένους.

Στο King Power, η Λέστερ ήταν χαρούμενη που πήρε το προβάδισμα στην πρώτη καλή στιγμή, με τον Tillemans να εκμεταλλεύεται την «αποδυνάμωση» της αντίπαλης άμυνας για να περάσει τον Leno (6 ‘).

Από εκεί, οι Gunners πήραν την πρωτοβουλία και εξισώνουν την κεφαλίδα του David Luiz στο 39ο λεπτό από το σημείο πέναλτι.

Η ομάδα της Arteta ανησυχούσε για τις καθυστερήσεις στο πρώτο ημίχρονο, με το πέναλτι του Lakazet (45 ‘+ 2’).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε άσχημα για τους οικοδεσπότες αφού τραυματίστηκε ο μέσος Μπάρνες. Σαν να μην ήταν αρκετό για τον Rodgers, το τρίτο γκολ της Άρσεναλ ήρθε στο 52ο λεπτό, σε μια στιγμή που ο Willia υπηρέτησε τον Pepe, ο οποίος ώθησε την μπάλα στο κενό δίχτυ.

Τότε ο ρυθμός του παιχνιδιού επιβραδύνθηκε και ο Λέστερ δεν φάνηκε να μπορεί να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Με κάποιο τρόπο μεταφέρθηκε στο τελευταίο σφύριγμα, το οποίο βρήκε νικηφόρες τις “ένοπλες δυνάμεις” (1-3).

Το Crystal Palace Sel Fulham Sel έλαβε χώρα στο Selhurst Park, το 0-0 ήρθε ως κάποιες φυσικές καλές στιγμές.

Οι πιο σημαντικές ευκαιρίες ήταν για τους επισκέπτες. Ο τερματοφύλακας Guaita είπε “όχι” στο σουτ του Matza (68 ‘) και στο σουτ του Lukman (70’).

Οι Cottageres παρέμειναν αήττητοι στο έβδομο συνεχόμενο εκτός έδρας παιχνίδι τους, δεσμεύοντας τα καλύτερα της ιστορίας τους στην Premier League, αλλά εξακολουθούν να βρίσκονται στη ζώνη καύσης.