Έσωσε τη Βαρκελώνη πριν από το Clasico … | Δημοσιογράφος Κύπρος

Η “Μπαρτσελόνα” εμφανίστηκε στη χειρότερη στιγμή της La Liga να “αναπνέει” από την απώλεια πόντων, αλλά ο Ντέμπλε σημείωσε γκολ στο 90ο λεπτό εναντίον του “Βαγιαδολίδ” εναντίον των Καταλανών (1-0), οι οποίοι θα πάνε στο κλασικό του Σαββάτου. Με τη Ρεάλ Μαδρίτης … από την κορυφή կետ από την Ατλέτικο և + 2 από την «βασίλισσα».

Ο Ντέμπλε, ο οποίος σημείωσε έξι γκολ στο δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι εναντίον της Ρεάλ Σοσιεδάδ στο Σαν Σεμπαστιά, σημείωσε πέντε συνεχόμενα γκολ στο πρωτάθλημα, ο Ντε Τζονγκ έλαβε μια κεφαλίδα από το γκολ του Ντε Τζονγκ και ένας μικρός χώρος από τα αριστερά του έστειλε την μπάλα στο δίχτυ της Βαγιαδολίδ.

Ωστόσο, ο Βαγιαδολίδ, ο οποίος είχε ένα γκολ εναντίον του Kenan Contro στο ένατο λεπτό, γενικά “περίπλοκη” την Blaugrana για να κερδίσει κάτι από την εμπειρία της παραμονής τους στην ομάδα. Τελικά, έπρεπε να μείνει με 10 στο 79ο λεπτό, όταν ο Oscar Plano βρήκε τον επόμενο επιθετικό του παιχνιδιού με ένα πώμα, είδε μια ευθεία κόκκινη κάρτα, λυγισμένη.

Επιπλέον, στο παιχνίδι με τον Persri, το “Barcelona” μεταδόθηκε επίσης στις απώλειες του πρώτου ημιχρόνου (45 ‘+ 1’). Ο 18χρονος Masip, ο οποίος χτύπησε από απόσταση, βρήκε την μπάλα λίγο, την έστειλε στον τερματοφύλακα και μετά την μπλόκαρε.

Το “Barça” κερδίζει τώρα μόνο αυτό το παιχνίδι, το οποίο έκλεισε το 29ο παιχνίδι խաղը φεύγει για τη Μαδρίτη το Σάββατο և για τη μητέρα των αγώνων “Alfredo Di Stefano”, և με την ακόλουθη βαθμολογία: Atletico 66, Barcelona 65, Real 63…

Θα πρέπει να σημειωθεί ότι ο πρωταθλητής “Atletico”, μετά την ήττα από την ομώνυμη ομάδα στη Σικελία, θα πάει ξανά στην Ανδαλουσία, αυτή τη φορά την Κυριακή το απόγευμα θα παίξει με το εξαιρετικό “Betis”.

Λεπτομέρειες για το 29ο πρόγραμμα αγώνων.