Ήξερε το NPP το 1994, το έλαβε υπόψη … | Δημοσιογράφος Κύπρος

94 ” Με την άμεση παραβίαση του Τόμας Μουργκ, ο ΠΑΟΚ νίκησε την ΑΕΚ 1-0 στην ΟΑΚΑ και κέρδισε ένα μεγάλο προκριματικό πλεονέκτημα στον τελικό του Ελληνικού Κυπέλλου.

Με ένα άμεσο διάλειμμα από το γκολ του Murg στο 94ο λεπτό, ο ΠΑΟΚ κέρδισε ένα πλεονέκτημα 0-1 έναντι της ΟΑΚΑ για να φτάσει στον τελικό του κυπέλλου, λαμβάνοντας υπόψη τον αγώνα επιστροφής της Τούμπα. Η συνάντηση σε αρκετούς γύρους ήταν κακή. Στο πρώτο ημίχρονο, η ΑΕΚ κυριάρχησε στην μπάλα, αλλά δεν μπόρεσε να βρει τις υπέροχες στιγμές από το σουτ της Oliveira, που εξουδετερώθηκαν εντυπωσιακά από τον Πασαλάκη. Δεν υπήρχε τίποτα να αναφερθεί στο δεύτερο μέρος, οι δύο ομάδες δεν ήταν σε θέση να αναπτυχθούν ορθολογικά. Όλα έδειξαν ότι το παιχνίδι ήταν μηδέν, αλλά στο τέλος, οι δικέφαλοι του Βόρειου βρήκαν την μπάλα στην πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού για να βελτιώσουν τις ικανότητές του.

Έτσι ξεκίνησε ο Jimenez և Garcia

Τέλος, ο Manolo Jimenez έκανε κάποιες αλλαγές στην αρχική σύνθεση λόγω της μεγάλης ήττας που υπέστη ο Ολυμπιακός. Η Ίντοτα επέστρεψε στα δοκάρια, όπως συμβαίνει στο Κύπελλο, ενώ ο Νεντελτσιάρο ξεκίνησε αυτή τη φορά δίπλα στη Σβάρνα στο κέντρο άμυνας, ο Λόπεζ και ο Ντάτσενκο διατηρήθηκαν στα άκρα. Ο Γαλανόπουλος επέστρεψε επίσης στην αρχική σειρά με τον Κρίστιτς στον άξονα, με τον Μάνταλο μπροστά τους, ενώ το επιθετικό τρίο παρέμεινε το ίδιο στο τέλος του Livay Garcia և Tankovi και της Oliveira στην κορυφή. Και ο Pablo Garcia επέκτεινε τον Vierinias 4-2-3-1, επιστρέφοντας στη δεξιά πτέρυγα της άμυνας. Ο Πασαλάκης κρατήθηκε κάτω από την εστία ενώ οι Ίνγκον, Κρίσπο και Μπάμπα τελείωσαν το αμυντικό κουαρτέτο Αύγουστος և Ο Schwab ξεκίνησε τον άξονα και μπροστά του ήταν ο El Kaddur. Ο Τζόλης ξεκίνησε από το ένα άκρο και ο Α. Ο Iv Ivkovic στο άλλο άκρο, και ο Krmencic επιλέχθηκε στην κορυφή της επίθεσης.

Το πρώτο μέρος χωρίζεται – το “όχι” του Πασαλάκη στην Oliveira

Η ΑΕΚ μπήκε στο πρώτο ημίχρονο, κυκλοφόρησε την μπάλα και έχοντας μια διάθεση, κυρίως με την εμπειρία της να αναπτύσσεται από τα πλάγια. Στο 8ο λεπτό, η πρώτη του καλή στιγμή ήρθε από εκεί, όταν ο Τάνκοβιτς είχε μια καλή στιγμή για τον Λόπεζ, αλλά ο Πασαλάκης εξουδετέρωσε τη θέση του από το πλάι. Ο ΠΑΟΚ άσκησε μεγάλη πίεση στην ΑΕΚ, όταν βγήκε να επιτεθεί, επέλεξαν την αριστερή πλευρά με τον Μπάμπα և Andrija iv ikovich, αλλά δεν μπόρεσαν να αποτελέσουν σοβαρή απειλή για τις intas.

Η ένωση είχε έναν ακόμη τελικό στο 14ο λεπτό, αντικαθιστώντας τον Τάνκοβιτς, ο οποίος αποκλείστηκε εύκολα από τον Πασαλάκη. Η μεγαλύτερη στιγμή του πρώτου ημιχρόνου πραγματοποιήθηκε στο 26ο λεπτό, όταν ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ κράτησε το μηδέν με εντυπωσιακή αποθήκευση. Ο Μάνταλος πήρε μια βαθιά μπάλα, η Ολιβέιρα έλεγξε και χτύπησε σκληρά, αλλά ο Πασαλάκης ήταν έτοιμος. Από εκεί, και οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να σπάσουν την άμυνα, ως αποτέλεσμα της οποίας βγήκαν στο αποδυτήριο χωρίς γκολ. Φυσικά, η ΑΕΚ θα μπορούσε να πληρώσει για την απρόσεκτη μεταφορά των intotas στο 43ο λεπτό, αλλά ο Olis απέτυχε να το εκμεταλλευτεί τοποθετώντας τον στον τερματοφύλακα της Ένωσης.

Στο 94ο λεπτό, ο Murg έφερε ένα προκριματικό πλεονέκτημα στον ΠΑΟΚ

Στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, στο 49ο λεπτό, ο ΠΑΟΚ έφτασε κοντά σε μια καλή στιγμή μετά από ένα φάουλ που έκανε ο Βιερινιάς μετά την αδράνεια της άμυνας του Αγίκ, αλλά ο επιθετικός του Ελ Καντούρι δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα καλά, η οποία κατέληξε στο Τσ. Τα χέρια της Ίντοτας. Τόσο στο πρώτο όσο και στο δεύτερο ημίχρονο υπήρξαν σημαντικοί γύροι. Η ΑΕΚ θα μπορούσε να είχε στο 59ο λεπτό, αν ο Γκαρσία δεν βιαζόταν να βρει τον Τάνκοβιτς να μπαίνει στην περιοχή στην αντεπίθεση, ο τελευταίος δεν μπορούσε να πιάσει σωστά το σουτ και ο Ίνγκσον παρενέβη.

Αμέσως μετά την ολοκλήρωση μιας ώρας, οι Jimenez και Pablo Garcia ξεκίνησαν τις αλλαγές. Ο Γαλανόπουλος και ο Τάνκοβιτς αντικαταστάθηκαν από τους Simanski-Albanis, ενώ ο Vierinia αντικαταστάθηκε από τους El Kaddur και Rodrigo-Varda. Στο 68ο λεπτό, ο Τζενέζης έριξε τον Ανσαφάρντ αντί για την Ολίβειρα, ανανεώνοντας την επίθεσή του. Οι γύροι, ωστόσο, δεν λειτούργησαν για καμία ομάδα, η ΑΕΚ κατέλαβε την μπάλα, αλλά δεν μπόρεσε να σπάσει την αμυντική γραμμή του Βόρειου δικέφαλου. Στο 73ο λεπτό, ο Πάμπλο Γκαρσία ανανέωσε την επίθεση, αντικαθιστώντας τον Σφίντερσκι με τον Κρεμένσικ, ο οποίος δεν εμφανίστηκε.

Όλα έδειξαν ότι ο αγώνας θα τελείωνε χωρίς σκορ, αλλά στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων … πουθενά ο ΠΑΟΚ δεν βρήκε το νικητήριο γκολ, το οποίο του δίνει ένα πλεονέκτημα για την πρόκριση. Ο Nentelciaru έκανε ένα πολύ σοβαρό λάθος απέναντι στον Warda, πριν από λίγα λεπτά ο Murg, ο οποίος ήρθε ως αναπληρωτής, το έκανε և έστειλε την μπάλα στο δίχτυ intota, το οποίο παρέμεινε «άγαλμα». Οι παίκτες του Pablo Garcia … μπερδεύτηκαν κατά τη διάρκεια των εορτασμών, κερδίζοντας ένα πλεονέκτημα για να προκριθούν στον τελικό.

Μόλις ξεκίνησε ο αγώνας, ο Murg, ο οποίος διαιτητής του αγώνα, ήταν ο πιο πολύτιμος λόγω του γκολ που σκόραρε. Χρυσή αλλαγή για τον Pablo Garcia, περνώντας στο παιχνίδι το ’91.

Στο ύψος τους. Ο Πασαλάκης για την εντυπωσιακή παρέμβασή του στο σουτ της Ολιβέιρα στο πρώτο ημίχρονο, και ο Νταντσένκο κράτησε έναν σταθερό αγώνα στη δεξιά πλευρά της ΑΕΚ, αναδεικνύοντας καλό γέμισμα.

Αδύναμος σύνδεσμος. Τόσο οι γραμμές απεργίας NPP όσο και ο ΠΑΟΚ παρέμειναν σε πολύ ρηχά νερά.

Λάθος λάθος. Οι intotas παραμένουν «καρφωμένοι» στο σπίτι του ως αποτέλεσμα της παραβίασης του Murg.

Ο στραγγαλιστής Ο Kabakov δεν είχε μια πολύ δύσκολη φάση στον αγώνα. Οι κίτρινοι-μαύροι, ωστόσο, παραπονέθηκαν στον Βούλγαρο διαιτητή, θεωρώντας ότι σφυρίζει εύκολα την παραβίαση του Nedelciaro εναντίον του Worda, εκείνη τη στιγμή ήρθε η πύλη του Murg.

Τραπέζι Ταμείου. Το NPP δεν λέει να σηκώσει το κεφάλι του. Ήθελε να αντιδράσει μετά τη συντριβή του Ολυμπιακού, αλλά παρόλο που η εικόνα του είχε βελτιωθεί, δεν εμπνεύστηκε επιθετικά. Η ατμόσφαιρα ήταν λάθος, ήρθα came ο στόχος του ΠΑΟΚ στο τέλος – να κάνω την ένωση χειρότερη. Ο δικέφαλος του Βορρά πήγε στον ΟΑΚΑ, με στόχο να κρατήσει πίσω μηδέν, για να βρει ένα γκολ μπροστά σε κάποιο σημείο. Και το έκανε στον τελικό, παρόλο που φαινόταν άσχημα. Οι άντρες του Pablo Garcia προχώρησαν στον τελικό του κυπέλλου, λαμβάνοντας υπόψη τον επαναληπτικό αγώνα στο Tumba.