ΑΕΚ Λόγος… για Δημοσιογράφο Ψυχιατρικών Νοσοκομείων Κύπρος

Αυτή είναι η φετινή ΑΕΚ. Ικανό από τα καλύτερα και τα χειρότερα. Κάτι που κατάφερε να συνδυάσει τη Δευτέρα (15/2) στο ίδιο παιχνίδι στο Alcazar στο εκτός έδρας παιχνίδι του στο Alcazar, όπου κέρδισε 4-2 στο 22ο παιχνίδι της Super League 1.

“Union” μετά το εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο πήγε στο αποδυτήριο με το προηγούμενο σκορ – 2-0 (δύο γκολ της Oliveria). Για να το δούμε αυτό στο δεύτερο, οι οικοδεσπότες εξισώνουν το σκορ με δύο γκολ σε δέκα λεπτά (70 ′ 80 ′), και ο Αλβανός πήρε ξανά το προβάδισμα στα 90 in. Ωστόσο, η συνάντηση συνεχίστηκε. Ο Mukanco έχασε την ευκαιρία να εξισώσει το πέναλτι 90 ‘+ 5’ և AEL, το οποίο, με τη σειρά του, οι οικοδεσπότες έκλεισαν τη νίκη με τον Simanski 90 ‘+ 7’.

Με αυτό το αποτέλεσμα, το NPP είναι τώρα ίσο στη 2η θέση (43b) με τον Άρη և ΠΑΟΚ από τον 5ο Παναθηναϊκό +2. Εν τω μεταξύ, η AEL παραμένει στο κάτω μέρος με εννέα βαθμούς միավոր στο προτελευταίο Lamia -3 (το οποίο έχει περισσότερα παιχνίδια).

Πρέπει να σημειωθεί ότι ο Μπακάκης αντικαταστάθηκε στα 54, ο οποίος επέστρεψε στην προπόνηση την περασμένη εβδομάδα λόγω άγχους του δεξιού μηρού.

Παιχνίδι:

Η ΑΕΚ, αφού χρησιμοποίησε την πλήρη επιθετική γραμμή της, θεωρείται δύναμη από την αρχή του αγώνα. Πίεσε αρκετά ψηλά, ανάγκασε τον ρυθμό του, κατάφερε να δημιουργήσει πολλές ευκαιρίες κατά τα πρώτα είκοσι λεπτά. Στην πραγματικότητα, κατάφερε να σώσει την κυριαρχία του χάρη στην Oliveira. Στο 11ο λεπτό, ο Maximenko γύρισε απρόσεκτα την μπάλα προς τον Μπαγκίτ, ο Πορτογάλος επιθετικός ακολούθησε τη σκηνή, κατάφερε να το “πιέσει”, ο Μπαγκίτς το πέταξε κάτω. Ο κ. Γκορίλας πήρε «καλό» από το VAR όταν ο επιθετικός «Union» πήρε τη θανατική ποινή, λαμβάνοντας υπόψη την ομάδα του (1-0 – 14 ′)

Οι φιλοξενούμενοι έριξαν έπειτα τον οργισμένο ρυθμό του παιχνιδιού, ξεκινώντας κινήσεις προς τους οικοδεσπότες, οι οποίοι έχασαν μια μεγάλη ευκαιρία να φέρουν το παιχνίδι στο 37, όταν η Akunia χτύπησε μια κεφαλιά από το σημείο πέναλτι, μετά από ένα τέλειο πέρασμα από τον Ben Hatira, η μπάλα πέρασε στην αριστερή κάθετη γωνία του Αθανασιάδη Πληρώθηκαν για κάτι έξι λεπτά αργότερα (43 ′) καθώς ο Garcia βρήκε την Oliveira με ένα όμορφο πέρασμα, που διπλασίασε τόσο το δικό του γκολ όσο και το γκολ της ομάδας του με μια όμορφη κεφαλίδα. Γράφοντας στην ΑΕΚ – 2-0, που ήταν και το μισό του παιχνιδιού.

Τα πρώτα είκοσι λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου πέρασαν χωρίς πολλές ευκαιρίες, εκτός από ένα υπέροχο σουτ του Γκαρσία στο 48ο λεπτό. Και ενώ όλα δείχνουν ότι ο αγώνας εξελίσσεται με τον ίδιο ρυθμό, ξεκινώντας από το 70 A, η AEL έριξε δύο γκολ σε δέκα λεπτά. Ο Νικολιάς (71,) ξεκίνησε με ένα αριστερό λάκτισμα, με μια «καταιγίδα» μέσα στο μεγάλο διάστημα, η Akunia ισοφάρισε 80 με 2-2. Η “Ένωση” προσπάθησε να αντιδράσει, αύξησε την πίεση της և, τελικά, με τους Αλβανούς το 90ο λεπτό, πήρε ξανά το προβάδισμα (το σουτ του ήταν στον Χουσεΐν)

Και όμως, τα καλά πράγματα δεν τελείωσαν. Στο δεύτερο λεπτό της καθυστέρησης, η Garia έπεσε στο πέναλτι, το οποίο έσπασε ο κ. Γκόρτσιλας μέσω του VAR. Ο Mukankho πήρε τη θανατική ποινή, ο Athanasiadis είπε “όχι” και ο Simansky ανέβαλε το “τρελό” πλεονέκτημα της ομάδας του στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων με καθυστερήσεις στο γκολ (4-2).