ΑΕΛ – ΑΠΟΕΛ. Ο κύριος χαρακτήρας և συνεργός

SIMOS PAFITIS

Η «καυτή» ανάσα του AEL γίνεται αισθητή από τον πρωταθλητή Απόλλωνα, μετά τα μπλε-κίτρινα της Λεμεσού-0 στο αναβληθέν παιχνίδι του 16ου αγώνα του πρωταθλήματος στο Irio 2. Κέρδισαν πλεονέκτημα έναντι του APOEL με σκορ 0 και έριξαν δύο θέσεις.

Οι μαθητές της Ντούσαν Κέρκες σημείωσαν άνοδο από την τέταρτη θέση με 45 βαθμούς στη δεύτερη, δύο φορές λιγότερο από τον κορυφαίο πολίτη. Ήταν η δέκατη έδρα της AEL στο irio, όπου παραμένει αήττητη, με δέκα νίκες μετά από ισοπαλία (εναντίον της Ομόνοια). Το καλύτερο, το πιο σημαντικό, η AEL εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του ΑΠΟΕΛ, αδράνεια, γιόρτασε μια δαπανηρή νίκη, δεν ήθελε να κάνει λόγο.

Η APOEL, από την άλλη πλευρά, υστερούσε για ένα άλλο παιχνίδι, τόσο δημιουργικό όσο και συντριπτικό. Εμφανίστηκε από την αρχή του λογαριασμού, πλήρωσε ένα άλλο τραγικό χέρι του παίκτη του μέσα στην περιοχή, το πέμπτο της τρέχουσας σεζόν. Όπως στο παιχνίδι με τον Απόλλωνα, οι μπλε-κίτρινοι της Λευκωσίας έδειξαν παλμό μόνο τα τελευταία δέκα λεπτά, αλλά απέτυχαν να βρουν το δρόμο για τα δίχτυα. Έτσι, η ομάδα από την πρωτεύουσα παρέμεινε στο 10ότι: θέση με 24 σημεία, τρία πάνω από τη ζώνη κινδύνου, և πέντε κάτω από το 6ότι: Δόξα.

Προς το: αγώνας

Το ημίχρονο στο ντέρμπι της AEL Ire Ireyo μεταξύ της AEL διαπίστωσε ότι η ομάδα της Λεμεσού είχε πλεονέκτημα 1-0 χάρη στο γκολ της Teixeira (5 ‘). Το ντέρμπι, το οποίο δεν είχε μεγάλα συναισθήματα στα πρώτα 45 λεπτά. Η AEL ήταν καλύτερη, πιο δημιουργική, ηγέτης.

Ο Torres έκανε ένα κόρνερ, ο Κέρκες κατευθύνθηκε, ο Σάντος έφτασε τη μπάλα στο τέρμα με ένα δεύτερο σουτ հետո Αφού χτύπησε το πόδι του Σιέλη, έφτασε στο «κλείδωμα» στον Πορτογάλο αμυντικό, ο οποίος το έστειλε στο δίχτυ, ο πρώτος που το γιόρτασε . το έτος του τέλους του πρωταθλήματος.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Torres ήταν όλα τα χρήματα, γιατί όλα τα καλά που δημιουργήθηκαν από την AEL ήταν στη σωστή πλευρά. Ο Ισπανός ενοχλούσε τους αντίπαλους αμυντικούς σε 3-4 περιπτώσεις. Το γκολ σημειώθηκε επίσης από το δικό του κόρνερ.

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν απίστευτα δημιουργικός, καθώς στο δεύτερο λεπτό, εκτός από τον πυροβολισμό του Λούντεμο, σε καμία άλλη περίπτωση δεν μπορούσε να απειλήσει στο σπίτι της Βοζινίας.

Η AEL, που ήταν μπροστά νωρίς, κατάφερε εύκολα να κερδίσει το πλεονέκτημά της, ενώ θα μπορούσαν να είχαν σημειώσει το δεύτερο γκολ, όταν η ισχυρότερη στιγμή ήταν το κεφάλι του Μαΐου στην αριστερή θέση του στόχου της Silva.

Στα πρώτα στάδια του δεύτερου ημιχρόνου, η APOEL έπαιξε καλύτερα αλλά δεν μπορούσε να γίνει απειλητική στο σπίτι του Βοζινία. Το μπλε και τα κίτρινα της Λευκωσίας έδειξαν τεράστια αδυναμία στην παραγωγή των σταδίων փուլ Στο 56ο λεπτό πλήρωσαν για ένα άλλο λάθος αυτή τη σεζόν. Δύο λεπτά νωρίτερα, το σπήλαιο του Γιώργου είχε ένα χάντμπολ στην περιοχή, αλλά ο Λούκας Σωτήρι δεν κατάλαβε την παραβίαση.

Αφού η μπάλα πήγε στο παιδί, ο VAR (Βασίλης Δημητρίου) ενημέρωσε τον διαιτητή ότι υπήρχε ένα προφανές λάθος ,, πήγε στο βίντεο για να δει τη σκηνή. Κοιτάζοντας τις επαναλήψεις, ο Lucas Sotirio είδε το χέρι του Πορτογάλου αμυντικού, ο οποίος έπαιξε απρόσεκτα τη μπάλα με το χέρι του και απέδωσε το τέλος του πέναλτι. Ο Βέλγος επιθετικός σκόραρε από έντεκα βήματα, με το όγδοο γκολ του φέτος να δίνει ένα πολύ δυνατό πλεονέκτημα στην ομάδα της Ντούσαν Κέρκες.

Τα τελευταία δέκα λεπτά, ο ΑΠΟΕΛ έδειξε σημάδια αντίδρασης, εκμεταλλευόμενος την οπισθοδρόμηση της ΑΕΛ, αλλά το σουτ του Χάιντι (84 ‘) blow το χτύπημα του κεφαλιού Καζοντόνι իսի Σιέλης σε λίγα δευτερόλεπτα, στα 85, δεν βρήκε γκολ . Στο 89ο λεπτό, η APOEL κέρδισε ένα πέναλτι από την Bunoza για την ήττα του Ephraim, αλλά ο Lucas Sotiriou ακύρωσε την απόφασή του μετά την παρέμβαση του VAR, καθώς ο Κύπριος πτέρυγας ήρθε στο γήπεδο στην αρχή του γύρου.

H TAYTOTHTA WAVE COMPLEX

AEL (Dusan Kerkez): Woznia, Ch. Κυριάκου, Teiseira, Kerkes, Santos, M. Antonio, Drafkoski, Adamovic (74 ′ Bunoza), Torres (90 + 4), Medo ich (83 ′ Oler), Emma (74 74 Babic).

ΑΠΟΕΛ (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Silva, Nsue, ororz, Cielis, Gabriel (82 ′ Apostolakis), Ludemo, Anwar (82 ′ Satsias), ah ahid, Clonaridis (60 ′ Castonis), Ephraim, Ben Sahar (73 ′ Nushiu).

Σκορερ τερματος. Teixeira 5 ′, Mae (στυλό) 56.

Κίτρινος: Bunoza / Ensu, Yeprem.