Ανακεφαλαίωση ειδήσεων γυναικών Everton: Η Jill Scott γιορτάζει το επίτευγμα ορόσημο

Ευρωπαϊκοί Προκριματικοί

Παρά την αποτυχία να προκριθεί στο τελικό τουρνουά, το οποίο θα πραγματοποιηθεί το καλοκαίρι του 2022, τόσο η Claire Emslie όσο και η Lucy Graham έπαιξαν στους αγώνες της Σκωτίας εναντίον της Κύπρου και της Πορτογαλίας. Ενάντια στην Κύπρο – 10-0 ντράμπινγκ – Ο Γκράχαμ έπαιξε τα πρώτα 45 στο κέντρο της μέσης, ενώ η Έμσλι ήταν υποκατάστατο του δευτέρου ημιχρόνου και σημείωσε γκολ 65ου λεπτού. Ενάντια στην Πορτογαλία, και οι δύο έπαιξαν το πλήρες ενενήντα καθώς η ομάδα έριξε το τελευταίο προκριματικό της, 1-0. Οι Σκωτσέζοι τερμάτισαν στην Ομάδα Ε στην τρίτη θέση με τέσσερις νίκες και τέσσερις ήττες. Με ένα τόσο ταλαντούχο ρόστερ, η απώλεια στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα είναι μια τεράστια απογοήτευση.

Αλλού στον Όμιλο Ε, η Φινλανδία νίκησε την Πορτογαλία 1-0 και την Κύπρο 5-0, με τον τερματοφύλακα της Έβερτον Τίνια-Ρίκα Κορπέλα να ξεκινά και τα δύο παιχνίδια και να κερδίζει την 94η και 95η κεφαλή της, αντίστοιχα. Καθώς πλησιάζει το σημάδι του αιώνα, η 34χρονη ήταν ζωτικής σημασίας για το ρεκόρ της ομάδας της 7-1-0 που είδε τους Φινλανδούς να κερδίζουν το γκρουπ τους και να προκριθούν στο τελικό τουρνουά. Σε οκτώ αγώνες, η Κορπέλα κράτησε έξι καθαρά φύλλα και παραχώρησε μόνο δύο φορές.

Λιονταρίνες Κάνοντας Ιστορία

Δύο Toffees τιμήθηκαν καθώς η Αγγλία νίκησε τη Βόρεια Ιρλανδία 6-0 σε ένα φιλικό που πραγματοποιήθηκε στις 23 Φεβρουαρίου. Ο Τζιλ Σκοτ ​​- που έπαιξε το πλήρες 90 – έγινε μόνο ο δεύτερος παίκτης στην ιστορία της Εθνικής Ομάδας Γυναικών Αγγλίας που κέρδισε 150 διεθνή όρια. Κλείστηκε για πρώτη φορά από την Αγγλία τον Αύγουστο του 2006, και 15 χρόνια αργότερα, πέτυχε τελικά το σήμα 150 για τη χώρα της. Η 34χρονη ήταν επίσης επικεφαλής της κατά της Βόρειας Ιρλανδίας. Τεράστια συγχαρητήρια σε εσάς, Jill Scott!

Στο άλλο άκρο του φάσματος ήταν η τερματοφύλακας Sandy MacIver, η οποία κέρδισε το πρώτο της καπάκι για την εθνική ομάδα όταν έκανε μια εμφάνιση αντικατάστασης στο 61ο λεπτό. Σε μια συμπιεσμένη ομάδα τερματοφύλακα, ο MacIver ανταγωνίζεται την Ellie Roebuck και τη Hannah Hampton για την αφετηρία, οπότε ήταν υπέροχο να βλέπεις την 22χρονη να πάρει τα πρώτα της λεπτά με την εθνική ομάδα.