Ανακούφιση για το Νιουκάστλ καθώς ο Wilson βυθίζει τον Έβερτον

Η Νιουκάστλ Γιουνάιτεντ γιόρτασε την πρώτη της νίκη στην Πρέμιερ Λιγκ σε 10 αγώνες και άφησε κάποια πίεση από τον προπονητή του Steve Bruce, αφού δύο γκολ από την Callum Wilson τους έδωσαν μια άξια νίκη 2-0 στο Έβερτον το Σάββατο.

Η 16η θέση Magpies έβαλε κάποια απόσταση μεταξύ τους και των κάτω τριών, αφού ο Wilson σημείωσε την 50η και την 51η Premier League γκολ για να τους αφήσει σε 22 πόντους από 21 παιχνίδια, εννέα περισσότερες από τη 18η θέση Fulham που έχει δύο παιχνίδια στο χέρι.

Ο Έβερτον παρέμεινε έβδομος με 33 πόντους από 19 παιχνίδια μετά από μια επίπεδη απόδοση, καθώς ο Γουίλσον έχασε δύο ευκαιρίες προτού πυροβολήσει τους φιλοξενούμενους μπροστά με μια λαμπρή κεφαλίδα στο 73ο λεπτό.

Ο Πίκφορντ είχε κρατήσει μια ματιά από τον Γουίλσον με μια υπέροχη αντανακλαστική αποταμίευση στο 30ο λεπτό και ο επιθετικός του Νιούκασλ έστειλε έναν sitter ευρέως στο 53ο, ενώ ο Τζέιμς Ροντρίγκεζ και ο Ρίτσαρλισον πλησίασαν για την Έβερτον στο άλλο άκρο.

Η γηπεδούχος δεν είχε δημιουργικότητα με τον playmaker Gylfi Sigurdsson, ο οποίος έκανε την 300η εμφάνισή του στην Πρέμιερ Λιγκ, αποτυγχάνοντας να τραβήξει τις χορδές ενάντια στους μάχες επισκέπτες που έκοψαν τα δρομολόγια.

Ο Γουίλσον έφτασε σε ίντσες κοντά στο 87ο λεπτό όταν η εκτροπή του από σφιχτή γωνία έβγαλε το εξωτερικό του στύλου, αλλά δεν έκανε λάθος στο χρόνο διακοπής, θάβοντας ένα κλινικό τερματισμό μετά τον Πίκφορντ μέσα από την περιοχή του πέναλτι.