Ανδρικό Κύπελλο. Ηγέτες προσόντων “Θρίλερ” blue “μπλε-κίτρινο”

Νίκη σε λεπτομέρειες για το APOEL – αναμένεται μεγάλη επανάληψη

έναPOEL – ΑΝΟΡΘΩΣΗ 3-2 (30-28, 22-25, 25-23, 23-25, 15-11)

Για την κατηγορία Α του ΟΠΑΠ ανδρών, όλα παραμένουν ανοιχτά στο μεσαίο σκέλος. Σε έναν αγώνα που διήρκεσε σχεδόν τρεις ώρες, η APOEL νίκησε την Ανόρθωση 3-2 στο ΛΕΥΚΟΤΕΟ, όλα θα αξιολογηθούν την Παρασκευή 12 Φεβρουαρίου 2021 στο TEMISTOCLIO.

Τα προσόντα στην οκτάβα θα αποκαλύψουν τις λεπτομέρειες, χωρίς να αποκλείσουν ακόμη και τη «χρυσή» συλλογή. Το APOEL κέρδισε – πήγε λίγο πιο πέρα, αλλά αργότερα βελτίωσε την ψυχολογία του. Η Ανόρθωση θα προσπαθήσει να “γυρίσει τα τραπέζια” στην έδρα της.

Το ντέρμπι ήταν το πρώτο σετ όλων. Το APOEL ξεκίνησε καλύτερα και έκανε το σκορ 10-07. Σταδιακά, η Ανόρθωση ανέβηκε με τις δύο ομάδες να περπατούν σχεδόν σε ολόκληρη τη συλλογή. Η “Ανόρθωση” ηγήθηκε 19-20, αλλά η “ΑΠΟΕΛ” ήταν μπροστά 23-22, και οι δύο ομάδες διεκδικούν πόντους για το σετ και η “ΑΠΟΕΛ” κέρδισε 33 ’30 -28 μετά τα προηγούμενα – 1 -0 σετ.

Η APOEL ξεκίνησε το δεύτερο σετ καλύτερα էր ήταν προβάδισμα με σκορ 05-03. Η Ανόρθωση, ωστόσο, γύρισε το σκορ εναντίον τους, με προβάδισμα 08-10. Η Μεγάλη Κυρία φάνηκε να συμπιέζεται καλύτερα στο σετ և αυξήθηκε κατά τέσσερις πόντους 10-14.

Το “Ναυτικό” προσπάθησε να μειώσει, αλλά η “Ανόρθωση” κράτησε το σκορ υπέρ του +3. (15-18): Το “blue and white” φάνηκε να κρατάει τη συλλογή σταθερά στα χέρια τους όταν έφτασε στο 16-20 και ήταν κοντά στο σετ όταν ήταν 18-22 μπροστά. Ωστόσο, η APOEL δεν αρνήθηκε να τα μειώσει κατά 20-22 σε ένα άλλο ανοιχτό σετ. Η Ανόρθωση κέρδισε τελικά 22-25 στα 30, ισοπατώντας το ντέρμπι.

Η APOEL, όπως και στα δύο προηγούμενα σετ, μπήκε καλύτερα και ηγήθηκε 05-02. Ομάδα Χρ. Ο Χαραλάμπους αυξήθηκε στο +4 08-04, ενώ αυξήθηκε στο 11-06, δείχνοντας κυριαρχία στην ομάδα. Η ομάδα της Famagusta κατάφερε να μειώσει το -3. (14-11) անմիջապես σχεδόν αμέσως ισούται με 15-15.

Το “Anorthosis” μπόρεσε να οδηγήσει 16-17, ταυτόχρονα να φτάσει στο 17-20, να γίνει το αγαπημένο σετ. Ωστόσο, ο ΑΠΟΕΛ πίεσε και μειώθηκε σε 21-22. Η συλλογή είχε μεγάλο ενδιαφέρον μέχρι το τέλος, όταν ο ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε 23-23, με 37-23 το 37.

Στην αρχή του τέταρτου σετ, το APOEL ήταν λίγο καλύτερο και πήρε το προβάδισμα με σκορ 06-04. Η Ανόρθωση δεν επέτρεψε στο APOEL να δραπετεύσει · «αναπνέει» από τα «μπλε-κίτρινα». 09-08: Ομάδα Χρ. Ο Χαραλάμπους κατάφερε να αυξήσει τη διαφορά στο +3 11-08, αλλά αμέσως η “Μεγάλη Κυρία” το μείωσε σε 11-10.

Οι «μπλε-κίτρινοι» αύξησαν ξανά τη διαφορά σε +4 – 14-10, αλλά και πάλι οι «μπλε-κίτρινοι» το έκαναν ίσο με 14-14. Ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να ξεφύγει ξανά με σκορ 16-14 με δύο πόντους. Η Ανόρθωση επέστρεψε և μπροστά 17-18.

Αντιστρέφοντας τα δεδομένα της συλλογής, K. Η ομάδα του Χριστοφιδέλη βελτιώθηκε ψυχολογικά, με 2 πόντους, 18-20. Το ντέρμπι συνεχίστηκε μετά την ισοπαλία του ΑΠΟΕΛ 22-22. Το σετ αξιολογήθηκε σαφώς λεπτομερώς όταν η Ανόρθωση κέρδισε 25-23, οδηγώντας σε ντέρμπι ισοπαλίας.

Στο ισοπαλία, η APOEL πήρε το προβάδισμα 3-0, το οποίο διατήρησαν κατά τη διάρκεια της αλλαγής του γηπέδου 08-07. Η Ανόρθωση εξισώνει το σκορ, αλλά ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε ένα πλεονέκτημα 14-11 στις 19 – 15-12 και στον αγώνα – 3-2.

APOEL (CHR. CHARALAMPOUS): Saar, Charidimou, ans ansons, Kyprianou, Skordis, Strukar և ich – Libero: Panteli. – Αλλαγές. Παναγίδης, Χριστοφορίδης, Σοφοκλής.

ΑΝΟ ΡΘΩΣΙΣ (Κ:, Χ:ΡΙΣΤΟΦΙΔΕΛΗΣ): Χριστοφόρου, Χριστόφη, Τόρες, Περέιρα, Contos, Knezevich – Libero: Χαραλαμπίδης – Αλλαγές: Σαββίδης, Χατσιδημητρίου, Χρυσόστομος.