Ανόρθωση – Απόλλωνα. “X” με τα πάντα εκτός από τον νικητή

Τέσσερα γκολ, ένας κόκκινος παίκτης, ένα πέναλτι, παράπονα (από τους καλεσμένους) για αποφάσεις διαιτητή, αλλά χωρίς νικητή. Ο αγώνας του δεύτερου γύρου του πρωταθλήματος “Anorthosis” – “Apollo” είχε όλα τα στοιχεία ενός ντέρμπι, με τελικό σκορ 2-2, χωρίς να αφήνει καμία ομάδα ικανοποιημένη.

Ο Apollon προηγήθηκε 2-0 (Dignini 10 ‘, 60’), ακόμα κι αν έπαιξε λιγότερο στο 22ο λεπτό λόγω της απόλυσης του Guerriere և Anorthosis επειδή δεν μπορούσε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό του πλεονέκτημα. Κατάφερε να εξισώσει το σκορ με γκολ από τους Okriasvili (65 ‘) και Kvilitaya (πέναλτι 79’), αλλά φέτος για πρώτη φορά δεν μπόρεσε να νικήσει τα Blues της Λεμεσού, οπότε ο πρωταθλητής Ομόνοια τους άφησε -7. Αμμόχωστος στο 52ο, Λεμεσός στις 55 και 4ος.

Αγώνας:

Το πρώτο μισό του ντέρμπι χωρίζεται σε δύο μέρη. Μετά τα πρώτα δέκα λεπτά, ο Απόλλωνας συγκέντρωσε μέτρα στο γήπεδο ժամանակ Κατά την πρώτη του επίσκεψη στη Λόρια, «τιμωρήθηκε» αδράνεια στην αμυντική γραμμή της Ανόρθωσης. Στο 10ο λεπτό, ο Guerrier έκανε ένα πέρασμα από τα δεξιά με τον Pitta «να πιάνει τον αέρα» και να μην καταφέρνει να πιάσει το γκολ. Κατά την ανάπτυξη της σκηνής, ο Κύπριος πτέρυγας έκανε ένα όμορφο πέρασμα από τον Biseswar, την ίδια στιγμή βρήκε τον Dignin στην «καρδιά» της περιοχής με ένα σταυρό, ο οποίος έστειλε την μπάλα στο δίχτυ – 14.Σε: το τέλος του τρέχοντος έτους.

Το ντέρμπι ξέσπασε στο 22ο λεπτό του αγώνα. Πριν από δύο λεπτά, ο διαιτητής, Timothy Christoph, έσπασε ένα κοκτέιλ στον αγκώνα του Grier και τιμώρησε τον φιλοξενούμενο παίκτη με κίτρινη κάρτα. Το VAR ενημέρωσε τον διαιτητή ότι η φάση παρατήρησης στο βίντεο, για εσκεμμένο λάκτισμα, άλλαξε την αρχική της απόφαση, τιμωρώντας τον αριστερό πτέρυγα της Αϊτής με κόκκινη κάρτα. Η ισορροπία άλλαξε, η Ανόρθωση κέρδισε μέτρα στο γήπεδο, αλλά δεν μπόρεσε να χρησιμοποιήσει το αριθμητικό της πλεονέκτημα. Η μόνη στιγμή που απειλούσε πραγματικά το σπίτι του Ovan Ovanovich was ήταν η “κυρία” στα 45 + 1, όταν ο Kvilitaya δεν μπορούσε να βγει από την πλεονεκτική θέση.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με δύο μεγάλες ευκαιρίες από την Ανόρθωση. Στο 47ο λεπτό, ο Ρόμπερτς πήρε την μπάλα μπροστά από τη γραμμή τέρματος μετά το καρφί του Καλτσά, και στο 57ο λεπτό, ο Γιοβάνοβιτς είπε «όχι» στο σουτ του Αρτιμάτα. Στο πλαίσιο του αγώνα, ο Apollo τιμώρησε την Famagusta για δεύτερη φορά στο παιχνίδι. Ο Ανόρθωση σπρώχτηκε, οι φιλοξενούμενοι έλεγξαν την μπάλα, και ο Μπίσεσβαρ πήρε μακρύ πέρασμα, αλλά το σουτ έφτασε πολύ. Ο Γάλλος επιθετικός συνέτριψε τη Λόρια με διπλή προσπάθεια, δίνοντας στη Λεμεσό ένα προβάδισμα δύο γκολ.