Αξίζει το Super Cup ή το Μπιλμπάο, το ιστορικό κόκκινο … | Δημοσιογράφος Κύπρος

Super Athletic Μπιλμπάο, η τρίτη νίκη του Ισπανικού Super Cup για τρίτη φορά στην ιστορία των “Lions”, που το ήθελε περισσότερο wanted το έδειξε στα 120 λεπτά του τελικού εναντίον του φοβικού “Barcelona”, που ήταν δύο φορές πριν, αλλά δεν … δάγκωσε և Δικαίως είδε ότι η ομάδα του Martellino Garcia Toral κέρδισε το πρώτο κύπελλο της σεζόν με μια εντυπωσιακή νίκη θρίλερ (3-2).

Ισορροπήθηκε τα πρώτα 45 λεπτά, αλλά οι Βάσκοι εξισορρόπησαν το γήπεδο – έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία από ένα σουτ από μια μεγάλη περιοχή του Ander Capa, το οποίο ο Marc-Andre Ter Stegen οδήγησε στη γωνία.

Ο Μπλουγκράνα, όταν ο Λιονέλ Μέσι άρχισε να λέει ψέματα, εννέα, άρχισε να κυλά, όταν ο Αργεντινός επέστρεψε στο κέντρο για να παίξει. Και, από το εξαιρετικό πέρασμα του Messi with μαζί με τον γιο του Jord Alba, η μπάλα έφτασε στον Antoine Griezmann, έτσι ώστε ο Γάλλος να μπορεί να ανοίξει το σκορ από το πέναλτι (40 ‘).

Η χαρά του Μπαρκά, ωστόσο, διήρκεσε μόνο λίγα δευτερόλεπτα, όταν ο “Αθλητικός” απάντησε αμέσως: Ο Ignacio Williams έκανε ένα πέρασμα և Ο Oscar de Marcos αποκοιμήθηκε στην άμυνα, εξισώνοντας την κοντινή θέση (42 ‘).

Τόσο στο πρώτο ημίχρονο όσο και στο δεύτερο, το “Athletic” έκανε μια καλύτερη κίνηση στο γήπεδο և, στην πραγματικότητα, κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με κεφαλιά από τον Raul Garcia (57 ‘), του οποίου ο στόχος δεν επιτρέπεται από το VAR για οφσάιντ.

Το “Barça” αύξησε σταδιακά το ρυθμό του, χωρίς … να τρελαθεί από την απόδοσή του, και πάλι κατάφερε να πάρει το προβάδισμα, πάλι με τον Griezmann, μετά τη μεταφορά του Usman Dembele – Alba ((76 ‘)

Ο Αθλέτικ δεν παραιτήθηκε, συνέχισε τον ισοσταθμιστή և παράταση μέχρι το τέλος և πέτυχε στη δεκαετία του ’90, όταν μετά από το περιττό τραχύ διάλειμμα του Κλήμεντ Λάνγκλεϊ, ο καπετάνιος Ικέρ Μουνιάν πέρασε την περιοχή και ο Άσιερ Βιγιαλιμπρέ έδωσε ένα ωραίο φιλί της ζωής στα μάχη των Βάσκων.

Για επιπλέον μισή ώρα, καθώς περπατούσε με το σπαθί του, ο Athletic πήρε το προβάδισμα με ένα εκπληκτικό σουτ του Ignacio Williams, στο οποίο ο Ter Stegen δεν μπορούσε να κάνει τίποτα (93 ‘).

Οι Καταλανοί, με την είσοδο του Ricky Puts, προσπάθησαν να ισοσταθμίσουν, αλλά ήταν “Αθλητικός” που πλησίασε με μεγαλύτερο κίνδυνο, φτάνοντας στο 4-2 χάρη στις προσπάθειες του Unai Nuniet և Mikel Vesga.

Λίγα λεπτά αργότερα, η απελπισία έπιασε το Blaugrana με το αποτέλεσμα του διαιτητή του σφυρίγματος του Ιησού Hill Mantano, ο οποίος άφησε δικαίως το μάλλον δυναμικό (αλλά σκληρό) παιχνίδι του Ατλέτικο.

Στον τελικό, ο Μέσι νίκησε τον Vigialibre, και ο διαιτητής αφαίρεσε σωστά τον Αργεντινό μέσω του VAR, ο οποίος είδε μια κόκκινη κάρτα για πρώτη φορά στην καριέρα του σε εθνικό επίπεδο, αφού είχε αποσταλεί δύο φορές με την ομάδα της Αργεντινής …

Ο τελικός διαπίστωσε ότι το “Athletic” γιορτάζει δίκαια να κερδίσει τον δεύτερο τίτλο του τα τελευταία 37 χρόνια (προηγήθηκε το Super Cup του 2015, επίσης με τον ίδιο αντίπαλο) և Ο “Barça” συνειδητοποίησε ότι με αυτήν την άμυνα, ό, τι κάνει μπροστά, φέτος δεν θα πάω πουθενά …

Πηγή: gazzetta.gr