Απίστευτη σύμπτωση στα παιχνίδια Omonia և … |: Δημοσιογράφος Κύπρος

Μια απίστευτη σύμπτωση έχει καταγραφεί τα τελευταία δύο χρόνια μεταξύ της Ανόρθωσης και της Ομόνοιας, καθώς με εξαίρεση τον δεύτερο γύρο 3-0 του φετινού πρωταθλήματος και τον δεύτερο γύρο του περασμένου πρωταθλήματος, τα άλλα παιχνίδια είχαν επεισόδιο.

Συγκεκριμένα, σε τρία παιχνίδια, πέντε παίκτες έχασαν έξι πιθανότητες τελευταίας στιγμής να αλλάξουν την πορεία της ιστορίας.

Στο περσινό παιχνίδι, για τον πρώτο γύρο, ο Michal Duris κατάφερε να πυροβολήσει στο 88ο λεπτό, αλλά δεν μπόρεσε να δώσει στην “Ανόρθωση” τρεις πόντους για να κερδίσει από μια ευνοϊκή θέση.

Στο ίδιο παιχνίδι, την τελευταία στιγμή, ήταν η σειρά της Ομόνοιας να χάσει τη μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει, όταν το σουτ του γιου Τζορντ Γκόμεζ εξουδετερώθηκε από τη Λόρια.

Στον πρώτο γύρο του φετινού πρωταθλήματος, η Ανόρθωση έχασε δύο πιθανότητες να σκοράρει ένα γκολ που θα τους έδινε νίκη. Στο 81ο λεπτό, ο Μάρκας έκανε ένα πολύ δυνατό χτύπημα. Ο Fabiano δυσκολεύτηκε να σπρώξει πίσω τη γωνία και στο 93ο λεπτό η Christofi έστειλε τη μπάλα μόνη της εναντίον του Fabiano στα περιστέρια.

Το παιχνίδι πλέι-οφ του πρωταθλήματος είχε το ίδιο τέλος. Αφού ο Hussbauer βρήκε το πίσω μέρος του τέρματος το 1991, ο Fabiano είπε όχι, ενώ το τέλος ήταν ο πυροβολισμός του Papulis στην 93η, που εξουδετέρωσε τη Loria.