Απίστευτο προκριματικό για ένα τρελό παιχνίδι για το “Barcelona” … | Δημοσιογράφος Κύπρος

Η παλιά παλιά Βαρκελώνη, που ποτέ δεν παραιτήθηκε, κυνηγούσε κάθε αγώνα μέχρι το τέλος, βρέθηκε ξανά στη Γρανάδα.

Η ομάδα του Ronald Koeman βρισκόταν στα σκοινιά, χάνοντας 2 στο 87ο λεπτό. 0, αλλά βρήκαν δύο γκολ στον τελικό, έστειλε τη Γρανάδα στους προημιτελικούς του Κυπέλλου για παράταση.

Ο αγώνας συνεχίστηκε εκεί, 3 3-3 στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης τελικά έγινε 5-3 για τη Μπαρτσελόνα, η οποία σε ένα τρελό παιχνίδι προκρίθηκε στους ημιτελικούς του Ισπανικού Κυπέλλου.

Το παιχνίδι, ωστόσο, δεν πήγε καλά για τη Μπαρτσελόνα. Η Γρανάδα φαινόταν ιδιαίτερα απειλητική με την ελκυστική τακτική τους να παίζουν σκληρά, χτυπώντας τον αντίπαλο, ένιωσαν την παρουσία τους, οι Καταλανοί έλεγξαν τα στάδια, αλλά δεν βρήκαν δίχτυα. Κάτι που έκανε ο Κένεντι στο 33ο λεπτό έδωσε στη Γρανάδα ακόμη μεγαλύτερο προβάδισμα από τον Σολάντο στο 47ο (2-0) εντός έδρας παιχνίδι, εκμεταλλευόμενος τα λάθη των αντιπάλων.

Η Μπαρτσελόνα πίεσε, έκανε γύρους, αλλά δεν βρήκε γκολ. Τα λεπτά πέρασαν απότομα, οι Καταλανοί είδαν ότι αναμενόταν ένας οδυνηρός αποκλεισμός, αλλά στον τελικό έχασαν τις ψυχές τους, θυμήθηκαν λίγο … κανονική Βαρκελώνη. Πρώτον, στο 88ο λεπτό, ο Griezmann μειώθηκε στο 2-1 μετά το πέρασμα του Messi και στο δεύτερο λεπτό της καθυστέρησης, ο επιθετικός ήταν αυτός που … εξυπηρέτησε την Alba 2-2 և Ο αγώνας μεταφέρθηκε σε επιπλέον χρόνο.

Αυτό … τρελό χάος συνεχίστηκε για μια επιπλέον μισή ώρα. Στο 100ο λεπτό, οι ρόλοι άλλαξαν, ο Alban Griezmann σημείωσε 3-2 για συνολική ήττα, αλλά τρία λεπτά αργότερα ο Vico ισοφάρισε ξανά με ένα πέναλτι.

Ωστόσο, η καλύτερη ποιότητα της Βαρκελώνης ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο του επιπλέον χρόνου, όταν ο Ντε Τζονγκ (108 ‘) έφτασε για πρώτη φορά με 4-3 και ο γιος του Τζορντ Άλμπα το έκανε 5-3 πέντε λεπτά αργότερα.

Πηγή: sport-fm.gr