«Απίστευτο» χρυσό δεύτερου κόσμου, καθώς ο Gut-Behrami βάζει τον Shiffrin στο GS

Η Λάρα Γκουτ-Μπεχράμι της Ελβετίας κέρδισε ένα δεύτερο “απίστευτο” χρυσό παγκόσμιου πρωταθλήματος καθώς κέρδισε την καυτή αγαπημένη Mikaela Shiffrin στον γιγαντιαίο τίτλο γυναικών σλάλομ στην Cortina d’Ampezzo την Πέμπτη.

Ο Gut-Behrami αρνείται τον Shiffrin στο σούπερ-G στην Cortina

© Fabrice COFFRINI

μια στενή γυναίκα: Αμερικανίδα Mikaela Shiffrin

Αμερικανός Mikaela Shiffrin

Ο Αμερικανός Shiffrin ήταν πιο γρήγορος στο πρώτο σκέλος, αλλά ο Gut-Behrami ενεργοποίησε τους afterburners στο δεύτερο τρέξιμο για να κερδίσει έναν συνδυασμένο χρόνο νίκης 2min 30,66sec.

ένας άντρας σκι κάτω από μια χιονισμένη πλαγιά: Αυστριακή Katharina Liensberger

Αυστριακή Katharina Liensberger

Ήταν ένα τρίτο μετάλλιο στους Ιταλούς Δολομίτες για τον 29χρονο Ελβετό δρομέα αφού κέρδισε χρυσό στο πρώτο σούπερ-G και χάλκινο στην κατηφόρα.

Η Σίφριν κέρδισε ασήμι κάτω από την πορεία της Olympia delle Tofane, μόλις στα δύο εκατοστά του δευτερολέπτου, για να προσθέσει στο χάλκινο της σούπερ-G και το συνδυασμένο ασήμι στην Κορτίνα.

Η Αυστριακή Katharina Liensberger, που κέρδισε το χρυσό στο παράλληλο γιγαντιαίο σλάλομ, πήρε χάλκινο (+ 0,09sec) σε έναν εκπληκτικό αγώνα που πραγματοποιήθηκε σε όμορφες ηλιόλουστες συνθήκες.

“Η GS ήταν πάντα σημαντική για μένα όλη μου την καριέρα και πάντα ήξερα αν έκανα καλό σκι στο GS, τότε είναι εύκολο να είμαι γρήγορος ακόμα και σε άλλους κλάδους”, δήλωσε ο Gut-Behrami.

«Έχω αγωνιστεί πολύ τα τελευταία χρόνια και φέτος επέστρεψα βήμα-βήμα.

«Την περασμένη εβδομάδα είχα πίεση και ήξερα ότι θα μπορούσα να κάνω πολύ καλά και απλά δεν προσπαθούσα να το σκεφτώ. Ήμουν κουρασμένος».

Ο Ελβετός πρόσθεσε: “Ο προπονητής μου συνέχισε να μου λέει” είσαι καλός σκι “. Είναι μια απίστευτη στιγμή … Ένας απίστευτος τρόπος να τερματίσω τους παγκόσμιους πρωταθλητές μου.

“Ήταν πάντα το όνειρό μου να κερδίσω μετάλλιο στην GS, τον τελευταίο μου αγώνα στον οποίο πάντα έχω μεγάλη κόπωση. Το να πετύχω σήμερα σε έναν τόσο μακρύ και στενό αγώνα είναι απίστευτο”.

– Χωρίς επαναφορά για το Shiffrin –

Ο Shiffrin είπε ότι η κατάκτηση τριών μεταλλίων σε αυτούς τους πρωταθλητές ήταν «πολύ ωραία».

«Ήταν ένας πολύ καλός αγώνας. Νιώθω λίγο πιο χαλαρή από ό, τι στο παρελθόν … από ό, τι συνήθως.

“Δεν πρόκειται για επαναφορά”, επέμεινε η Shiffrin όταν ρωτήθηκε για την ψυχική της προσέγγιση στον επόμενο αγώνα της, το σλάλομ του Σαββάτου, αφού έχασε τόσο λίγο.

“Μερικές φορές είναι περισσότερο κίνητρο. Πιέζω, είμαι ενθουσιασμένος για το μεγαλύτερο μέρος του σκι που έκανα σήμερα.

“Υπάρχουν πολλά κορίτσια με στενούς χρόνους που αγωνίζονται για να πάνε στο βάθρο. Δύο εκατοστά δεν είναι πολύς χρόνος, μερικές φορές μπορείτε να το δείτε και να αισθανθείτε λίγο πόνο για αυτό που θα μπορούσε να ήταν, αλλά σήμερα αισθάνομαι αρκετά ενθουσιασμένος και ευγνώμων που βρίσκομαι σε αυτό το τμήμα. “

Ο Αυστριακός Ramona Siebenhofer, 14ος γρηγορότερος μετά τον πρώτο γύρο, σημείωσε ένα δεύτερο τρέξιμο και κράτησε το προβάδισμα καθώς οι 10 πρώτοι σκιέρ επέστρεψαν στην πίστα.

Η έφηβος της Νέας Ζηλανδίας Alice Robinson τελικά ανέλαβε την κορυφή. Ο Ελβετός Michelle Gisin ακολούθησε, αλλά έκανε ένα λάθος ψηλά για να αποφύγει τη διαμάχη.

Ο Liensberger ανάγκασε το ρυθμό και σχεδόν το πλήρωσε, αλλά κάπως το κράτησε μαζί για να πάρει ένα σημαντικό προβάδισμα 0,64 δευτερόλεπτα έναντι του Robinson με το γρηγορότερο δεύτερο σκέλος.

Ήταν στη συνέχεια στις τρεις πρώτες. Πρώτα κάτω ήταν ο Gut-Behrami, ορίζοντας μια σχεδόν τέλεια γραμμή για να ρολόι του κορυφαίου συνδυασμένου χρόνου.

Η Nina O’Brien, μια δεύτερη έκπληξη στο πρώτο σκέλος, φαινόταν έτοιμη να πετύχει ένα σημείο στο βάθρο, αλλά ο Αμερικανός έκανε ένα τεράστιο λάθος που έφτασε στην τελική κατάβαση που την άφησε στο 10ο, 1,80 δευτερόλεπτα από το ρυθμό.

Στη συνέχεια, οι κάμερες στράφηκαν στην πύλη εκκίνησης και η Shiffrin, των οποίων τα μετάλλια στην Κορτίνα εξασφάλισαν ότι έχει γίνει ο πιο διακοσμημένος αμερικανός σκιέρ, άνδρας ή γυναίκα, με τους περισσότερους παγκόσμιους τίτλους (6) και με τα περισσότερα μετάλλια παγκόσμιου πρωταθλήματος (10).

Ο 25χρονος ξεκίνησε με πλεονέκτημα 0,06 δευτερόλεπτα, γρήγορα επεκτάθηκε σε 0,11. Αλλά τότε οι ενδιάμεσοι χρόνοι έπεσαν στο κόκκινο: πρώτα 0,14, έπειτα 0,07 και τελικά 0,02 καθώς έτρεχε στη γραμμή τερματισμού.

Το αποτέλεσμα άφησε έναν κολοσσό Gut-Behrami να τρυπάει τον αέρα με απόλαυση.

Ο δύο φορές πρωταθλητής της Γαλλίας (2013, 2017) η Tessa Worley ήρθε τελικά στην έβδομη θέση (+1,64), ακολουθώντας το τρίο του βάθρου, ο Robinson στην τέταρτη θέση, ο Siebenhofer στην πέμπτη και η Maryna Gasienica-Daniel της Πολωνίας σε έκπληξη έκτο. Ο γενικός ηγέτης του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Σλοβακίας Πέτρα Βλόβα τερμάτισε 12ος (+1,90).

Αφού ο Ολυμπιακός χάλκινος μετάλλιος Federica Brignone έφυγε στο πρώτο τρέξιμο, οι ιταλικές ελπίδες βρισκόταν στη Marta Bassino, η οποία μοιράστηκε παράλληλα χρυσό με τον Liensberger την Τρίτη.

Ο νικητής των τεσσάρων από τους πέντε γίγαντες του Παγκοσμίου Κυπέλλου αυτή τη σεζόν, ωστόσο, θα μπορούσε να τερματίσει μόνο 13ος (+2,28) για τις κραυγές από ένα κομματικό πλήθος μειώθηκε δραστικά στον αριθμό λόγω των περιορισμών του Covid-19.