Αποτελέσματα της βραδιάς στο Champions League

Στους πρώτους αγώνες των 16 τελευταίων γύρων του UEFA Champions League, η Μπάγερν Μονάχου νίκησε το Λάτσιο 4-1 και την Τσέλσι ντε Ατλέτικο Μαδρίτης 1-0.

Οι τελευταίοι 16 γύροι στο Champions League, ο νούμερο ένα οργανισμός ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου σε επίπεδο κλαμπ, συνεχίστηκαν με δύο αγώνες.

Η ομάδα της Γερμανίας Μπάγερν Μονάχου ήταν προσκεκλημένη του εκπροσώπου της Ιταλίας Λάτσιο στο Ολυμπιακό Στάδιο της Ρώμης.

Η βαυαρική ομάδα, η οποία ξεκίνησε γρήγορα τον αγώνα, πήρε το προβάδισμα με τον Πολωνό επιθετικό Robert Lewandowski στο 9ο λεπτό. Συνεχίζοντας το αποτελεσματικό του παιχνίδι εναντίον του Λάτσιο, η Μπάγερν Μονάχου έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με 3-0 μπροστά με τα γκολ του Τζαμάλ Μουσιάλα στο 24ο λεπτό και του Λερόι Σανάν στο 42ο λεπτό.

Στο Λάτσιο, το γκολ της Φραντσέσκο Ακίμπι το 47ο λεπτό αύξησε τη διαφορά σε 4 για την Μπάγερν Μονάχου. Παρόλο που η ιταλική ομάδα σημείωσε το σκορ 4-1 με τον Joaquín Correa στο 49ο λεπτό, δεν μπόρεσαν να αποφύγουν την πρώτη ήττα τους στο Giants League αυτή τη σεζόν.

Η LEWANDOWSKI ΚΑΙ Η ΜΟΥΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑ

Ο 32χρονος επιθετικός της Μπάγερν Μονάχου Lewandowski αύξησε τον αριθμό των γκολ στο Τσάμπιονς Λιγκ σε 72, ξεπερνώντας τον πρώην Ισπανό ποδοσφαιριστή Ραούλ Γκονζάλες, και έγινε ο τρίτος κορυφαίος σκόρερ στην ιστορία του τουρνουά.

Ο Musiala, ο 17χρονος μέσος της γερμανικής ομάδας, ήταν ο νεότερος (17 ετών, 363 ημέρες) Αγγλικός παίκτης που σκόραρε στο Giants League. Ο Musiala, ο οποίος έπληξε τα δίχτυα για πρώτη φορά στον τέταρτο αγώνα του στο Champions League, έγινε ο νεότερος σκόρερ της Μπάγερν Μονάχου στο τουρνουά.

Η CHELSEA ΝΙΚΕΙ ΜΕ ΚΟΡΙΤΣΙ

Στον άλλο αγώνα της βραδιάς, η ισπανική ομάδα Atletico Madrid και ο εκπρόσωπος της Αγγλίας Chelsea αντιμετώπισαν η μία την άλλη.

Νέος τύπος Κορωνοϊός Ο αγώνας που έπαιξε στο Εθνικό Στάδιο στο Βουκουρέστι, την πρωτεύουσα της Ρουμανίας, είχε ως αποτέλεσμα το προβάδισμα της Chelsea με 1-0.

Η νίκη για την αγγλική ομάδα έφερε τον στόχο του Olivier Giroud στο 68ο λεπτό.

Ο επαναληπτικός αγώνας και των δύο αγώνων θα διεξαχθεί την Τετάρτη 17 Μαρτίου.