Απόλλων. Η σκοπιμότητα, το ανεπιθύμητο – το πρώτο “όχι” για τους Kirzins

Ο Νίκος Κιρζής δεν θα μπορούσε να ήταν πιο ξεκάθαρος μετά το ισοπαλία 2-2 με την Ανόρθωση. Ο διευθύνων σύμβουλος του Απόλλωνα περιέγραψε την ομάδα του ως “persona non grata” (ανεπιθύμητο άτομο) στο VAR, George Vor Nicholas, και μίλησε για το πάθος και την αδυναμία των Κυπρίων διαιτητών να σφυρίξουν σε ένα ντέρμπι που θα κρίνει τον πρωταθλητή.

Ο πρόεδρος του Απόλλωνα ενημέρωσε με έντονο τρόπο για την πρόθεση της ομάδας της Λεμεσού να ζητήσει από ξένους διαιτητές τη συνέχιση του πρωταθλήματος. Το “Ναυτικό” σφυρίζει εναντίον του διαιτητή στον “Αντώνη Παπαδόπουλο”. Είναι αποφασισμένοι να λάβουν απόφαση σχετικά με το διορισμό διαιτητών στα κρίσιμα στάδια της συνάντησης με τον πρόεδρο του διαγωνισμού με τον Βλαντιμίρ Τίμοθι Χριστόφη (κόκκινη ποινή για την Ανόρθωση στα χέρια του Ρόμπερτς).

Ανακύπτει το ερώτημα εάν ο Νίκος Κίρτζης և Apollo θα βρει συμμάχους στην προσγείωση ξένων διαιτητών. Η γνώμη των άλλων ομάδων που αγωνίζονται για τον τίτλο իհարկե, φυσικά, το KOP θα είναι καθοριστική. Η Ανόρθωση, μέσω του εκπροσώπου της Δημήτρη Χριστοφόρου, έχει ήδη εκφράσει την υποστήριξή της στους Κυπριακούς διαιτητές և VAR. Η θέση της Omonia Ե AEL αναμένεται με ενδιαφέρον. Θα βρει ο Νίκος Κιρζής συμμάχους ή θα πάρει περισσότερα;

Διαβασέ το! “Ο Νικολάου μπαίνει επιδέξια. Το κάνει με τους Κύπριους, ζητάμε ξένους “

Στον αγώνα με το “Anorthosis”, η ισοπαλία 2-2 άφησε μια πικρή γεύση στο μπλε. Ναι, η ομάδα του Ίαν Άντη Πετράκη έπαιξε 70 ‘σε μια από τις πιο δύσκολες θέσεις του πρωταθλήματος, αλλά ήταν μπροστά 2-0, διατηρώντας τα “τρία σημεία” μέχρι την ισοπαλία του Quilitaias, πέναλτι 79 Οι λεπτομέρειες του αγώνα πιθανότατα θα ήταν εντελώς διαφορετικές αν ο Grien είχε αποβληθεί με μια ευθεία κόκκινη κάρτα στο 22ο λεπτό. Μετά τον αγώνα, ο Apollo έπρεπε να προσαρμόσει το σχέδιό του και να υπερασπιστεί σχεδόν καθ ‘όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού.