Από το κύπελλο, η “Βαυαρία” προέρχεται από την ομάδα της δεύτερης κατηγορίας με τον Έλληνα τερματοφύλακα

Ο Έλληνας τερματοφύλακας Χόλσταϊν Κίλις Ιωάννης Γέλιος έγραψε ιστορία με το να αποκλείεται από το Βαυαρικό Κύπελλο με δωρεάν λάκτισμα.

DFB POKAL – ΦΑΣΗ 32

Holstein Kiel – “Βαυαρία”. 2-2, 6-5 πόντους.

(Bartels 37 ′, Hauke ​​Val 90 + 5 ′ – Gnabri 14 ′, Sane 48)

Έξω από το Γερμανικό Κύπελλο, η Μπάγερν Μονάχου είχε μια εκπληκτική εξαίρεση στο σπίτι του Χολστάιν Κίελ, ο οποίος προκρίθηκε από το πέναλτι με τον ήρωα του Έλληνα τερματοφύλακα Ιωάννη Γέλιος.

Η κανονική διάρκεια του αγώνα είναι ισοπαλία 2-2 με τους οικοδεσπότες για να σώσει το παιχνίδι από καθυστερήσεις. Ο επιπλέον χρόνος σχετίζεται επίσης με το προκριματικό, το οποίο κρίνεται με ποινές, όπου ο Ιωάννης Γέλιος απέρριψε την εκτέλεση του Mark Roca

Στο 14ο λεπτό, οι Βαυαρικοί άνοιξαν το σκορ με τον Serge Gnabri, και στο 37ο λεπτό, ο Hostain εξισώνει τον αγώνα με τον Bartels. Στο 48ο λεπτό, η “Βαυαρία” πήρε το προβάδισμα ξανά με τον Leroy Sane, ο οποίος σκόραρε 1-2 από τον Leroy Sane, και στο πέμπτο λεπτό της καθυστέρησης, οι οικοδεσπότες οδήγησαν σε επιπλέον χρόνο και ο Hauke ​​Val έγραψε το σκορ 2-2.

Κατά τον επιπλέον χρόνο όλα δεν άλλαξαν καθόλου. Οι Βαυαρικοί άσκησαν πίεση και ο Ιωάννης Γέλιος κράτησε την ομάδα του σε όρθια θέση, στέλνοντας το προκριματικό σε πέναλτι.

Στη Ρωσική Ρουλέτα, ο Χολστάιν προκρίθηκε με 6-5 και ο Γκάλιο έγινε ήρωας μετά την απόρριψη της εκτέλεσης του Μαρκ Ρόκα, ενώ τότε ο Φιν Μπάρτελς νίκησε τον Μανουέλ Νέουερ και έστειλε την ομάδα του στο “16”. εκδήλωση όταν συναντά τον Ντάρμσταντ.

Οι πέναλτι των Lewandowski, Kimichi, Miller, Alaba և Douglas Costa για τους Βαυαρούς και ο Mark Roca έχασε. Ο Χολστάιν βρήκε δίκτυα για όλους εκείνους που εκτελέστηκαν: Hauke ​​Val, Ahmet Arslan, Yani Sera, Song Lee, Niklas Hauptmann και Finn Bartel.