Ασημένιος μετάλλιος Dioniz Rapsomanikis στη Σόφια

Διονύσου Ραψομάνικης

Ο Διονύσης Ραψομάνικης έσπασε έντονα την κατάρα της 5ης θέσης, η οποία τον στοιχειώνει σε τρία ευρωπαϊκά πρωταθλήματα συνολικά. Στο πιο σημαντικό ανδρικό τουρνουά της «παλιάς» ηπείρου, το G4, που άνοιξε στη Σόφια της Βουλγαρίας, ο 23χρονος πρωταθλητής μας κέρδισε ένα ασημένιο μετάλλιο στην κατηγορία -54 κιλών, αποδίδοντας σε εντυπωσιακά χρώματα για τους Έλληνες.

Με το μετάλλιο Rapsomanikis, το οποίο ήρθε σε μια εποχή που τα αθλήματα έκλεισαν λόγω της επιδημίας, η οποία προσθέτει ακόμη μεγαλύτερη σημασία σε αυτήν τη διάκριση, η Ελλάδα έχει κερδίσει συνολικά 12 ασημένια μετάλλια στην ιστορία του ιδρύματος, πιο πρόσφατα ο Γιώργος. Simitsi, στην ίδια κατηγορία, το 2014 στο Μπακού.

Ο Ραψομανίκης, νούμερο ένα στον πίνακα և Νο. 9 στην παγκόσμια κατάταξη, νίκησε τον Ισπανό Αρίγιο 18-11 στον 16ο γύρο τον Μάρτιο, και «μπήκε» μετάλλια μετά τη νίκη 13-9 επί του Μπέντταρ της Γαλλίας. Στον αγώνα για να φτάσει στον τελικό, νίκησε τον Λευκορωσικό Kazlu 6-2, αλλά έχασε 31-9 από τον Ουγγρικό Salim στον τελικό, ως αποτέλεσμα του οποίου κέρδισε 2:ότι: θέση.

Όσο για τους Ευρωπαίους πρωταθλητές στο Μάντσεστερ το 2012, η ​​Ιωάννα Κούτσου αποκλείστηκε στον γύρο “16” αφού έχασε 15-1 από τον Γκιλντιρίμ Ρούκιγιε (Τουρκία).