Ατρόμητος – Ολυμπιακός 0-1. “Βγείτε από το δρόμο” με τον Μπρούμα – πηγαίνετε στο ντέρμπι με ειρήνη.

Ο Ολυμπιακός άφησε το τρίγωνο և Περιστέρι! Το τέλος του Μπρούμα, αρκετά για αυτούς στον τελικό του πρώτου ημιχρόνου Πειρατής δώστε τους τρεις βαθμούς. Οι οικοδεσπότες έχουν πολλά παράπονα από τον διαιτητή

Έτσι έπαιξαν

Ο Νταμίρ Καναδά οδήγησε την ομάδα του 4-3-2-1. Στο τέλος ήταν ο Μάντας με τη Γκούτα και τον Άχυρο στο φελλό του. Ο Κιβρακίδης ήταν στα δεξιά και ο Νάτσος στα αριστερά. Ο Salomon στο κέντρο, ο Harris στο γαλόνι και ο Ramelo αγωνίστηκαν στο freestyle πίσω από τον Matic, πίσω από τον Christodoulopoulos.

Εν τω μεταξύ, ο Pedro Martins επέλεξε 4-3-3 για τον “Ολυμπιακό”. Ο Sa βρισκόταν κάτω από τα τέρματα και ο Somedo և Ban σταμάτησε, ο Andrussos επιλέχθηκε ως ο σωστός αμυντικός, ο οποίος ήταν η έκπληξη των Πορτογάλων σε έντεκα, και ο Reabchuk ως ο αριστερός αμυντικός. Οι Kamaran, Embila և Buhalakis ήταν στο κέντρο και κατά τη διάρκεια της επίθεσης ο Bruma έπαιξε στα δεξιά, ο Valbuena στα αριστερά και ο El Arabi στην κορυφή της επίθεσης.

Ο “Ολυμπιακός” μπήκε στο παιχνίδι στο “Περιστέρι” αναζητώντας ένα γρήγορο γκολ, είναι κοντά στο 7 ′. Μετά από μια πολύ ωραία λειτουργία από τον Reabtsyuk από τα αριστερά, ο El Arabi είχε μια καλή λειτουργία με τον Mandas και κράτησε το σκορ στο μηδέν.

Από αυτό το στάδιο, οι οικοδεσπότες μπόρεσαν να επιστρέψουν το παιχνίδι στον Ολυμπιακό, συνέχισαν να ελέγχουν την μπάλα, αλλά δεν μπόρεσαν να μπουν στο έδαφος του αντιπάλου με κοστούμια, απειλώντας έτσι με δύο σουτ μεγάλου βεληνεκούς. Πρώτα στο 23ο λεπτό με τον Bruma και μετά τον Camaras με 32 :.

Ο Ατρόμητος απείλησε τον Γκούτα στο 34ο με κεφαλιά, αλλά διαμαρτυρήθηκε δύο φορές. Πρώτα για φάουλ στον Μπουχαλάκη, ο οποίος ζήτησε μια ευθεία κόκκινη κάρτα, και στη συνέχεια ο Σεμέδο πούλησε το χέρι του στην περιοχή όπου δεν επιβλήθηκε το πρόστιμο.

Bruma… τιμωρήθηκε.

Και πριν από το τέλος του ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός βρήκε έναν τρόπο να ανοίξει το σκορ. Μετά το σουτ του Μπουχαλάκη, ο Στρογκής και ο Μάντας δεν επικοινωνούσαν σωστά με το αποτέλεσμα ότι ο Μπρούμα το εκμεταλλεύτηκε με σκορ 45 + 1 και σημείωσε το γκολ.

Η γηπεδούχος ομάδα ζήτησε από τον επιθετικό του Ολυμπιακού Strugis, ο οποίος έβαλε τα χέρια του στο πίσω μέρος του Έλληνα αμυντικού, να κάνει σοβαρό φάουλ. Το στάδιο εξετάστηκε από το VAR և θεωρήθηκε ότι ο αμυντικός της γηπεδούχου ομάδας έπεσε μόνος του.

Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε, ο Μάντας κράτησε

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν αποκλειστικά για τους καλεσμένους. Η ομάδα του Martins ξεπέρασε τους οικοδεσπότες, έχασε μια καλή ευκαιρία να καθαρίσει το σκορ 0-2 νωρίς. Αντίθετα, είχε έναν εξαιρετικό τερματοφύλακα, τον Μάντα.

Από την αρχή 55 ′, η Καμάρα με ένα όμορφο σουτ έκανε τον νεαρό τερματοφύλακα να έχει καλή απόδοση. Τότε το όμορφο μέρος του Bruma, αλλά το εξαιρετικό διάλειμμα του Fortunis βγήκε σαν το σουτ του Embilas έξω από την περιοχή.

Η τελευταία φορά που ο Μάντας χρειαζόταν χειρουργική επέμβαση ήταν στο 7575, όταν ο Φορτούνης έκανε ένα ωραίο σουτ, ույն ο Έλληνας τερματοφύλακας πήδηξε στη δεξιά του γωνία, παίρνοντας τη στροφή. Τότε δεν έγινε γύρος μέχρι το τελευταίο λεπτό.

Ο Ολυμπιακός κράτησε αυτή την άνεση 0-1 χωρίς τον Ατρόμητο να τον απειλήσει για μια στιγμή, και στις καθυστερήσεις ο Φορτούνης πέρασε τον τελευταίο γύρο με μια ανεπιτυχή παράβαση.