Βαρκελώνη – Atl. Μπιλμπάο 2-3 (παρ.). Αξίζει το Σούπερ Κύπελλο των Λιονταριών, το ιστορικό κόκκινο Μέσι.

Super Athletic Bilbao, ένα μεγάλο επίτευγμα του Ισπανικού Super Cup Για για τρίτη φορά στην ιστορία των λιονταριών, τα οποία το ήθελαν περισσότερο και το έδειξαν στα 120 λεπτά του τελικού με έναν φοβικό αντίπαλο Βαρκελώνη που ήταν δύο φορές μπροστά, αλλά δεν δαγκώθηκε και είδε δίκαια την ομάδα του Martelino Garcia Toral να ετοιμάσει το πρώτο του φλιτζάνι της σεζόν – ενδιαφέρον Νίκη – θρίλερ (3-2):

Ισορροπημένα τα πρώτα 45 λεπτά, οι Βάσκοι, ωστόσο, πίεσαν καλύτερα το γήπεδο – έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία στο σουτ του Κάτω από την κουκούλα από το ύψος μιας μεγάλης περιοχής, η οποία Mark – Andre Ter Stegen οδήγησε στη γωνία.

Blaugrana, πίσω λιονελ μεσι ξεκίνησαν ως ψεύτικο εννέα, άρχισαν να κυλούν όταν ο Αργεντινός επέστρεψε στο κέντρο για να παίξει. Και, από την εξαιρετική μεταφορά του Μέσι, σε συνδυασμό με αυτόν Τζορντ γιος Άλμπα, φτάνει η μπάλα Αντόιν Γκρίζεςνα δώσει στον Γάλλο μια θέση διαφορετική από το ύψος της ποινής (40 ′).

Η χαρά του Μπάτσα, ωστόσο, διήρκεσε μόνο λίγα δευτερόλεπτα όταν ο Ατλέτικο απάντησε αμέσως Ignacia Williams να τον σταυρώσει επίσης Όσκαρ ντε Μάρκος, πιάνοντας την προστασία με τον ύπνο, εξισώνοντας τη στενή θέση (42 ′)

Όπως στο πρώτο ημίχρονο, έτσι και στο δεύτερο Αθλητικό ήταν καλύτερος στο γήπεδο :, στην πραγματικότητα, μπόρεσε να διαχειριστεί τον λογαριασμό με το κεφάλι του Ραούλ Γκαρσία (57 ′), του οποίου ο στόχος: ακυρώθηκε μέσω VAR από offside στα σύνορα,

Το “Barca” αύξησε σταδιακά το ρυθμό χωρίς να τρελαθεί με την απόδοσή του, καταφέρνοντας να πάρει το προβάδισμα ξανά Ψαρός, μετά τον συνδυασμό Μελέτη Dembele – Alba και οι σταυροί του τελευταίου (76 ′).

Ο αθλητής δεν παραιτήθηκε, κυνηγούσε ισοπαλία και ο επιπλέον χρόνος ήταν επιτυχής μέχρι το τέλος. 90 έως 90, όταν μετά από υπερβολική παραβίαση Κλήμεντ Λάνγκλεϊ, κεφάλι: Ker Moon ian: διατομή և օ Asig Vigialibre:Με μια καλή προσπάθεια, έδωσε το φιλί της ζωής στις μάχες των Βάσκων.

Για επιπλέον μισή ώρα, καθώς οδήγησε το σπαθί του, ο Athletic πήρε το προβάδισμα εκπληκτικό σουτ από την Ignacia Williamsστο οποίο: Πατέρα Στέγκεν δεν μπορούσε να κάνει απολύτως τίποτα (93 ′).

Οι Καταλανοί, από τη στιγμή της άφιξής του Ρίκυ Πότες, προσπάθησε να ισοσταθμίσει, αλλά “Athletic” ήταν αυτός που πλησίασε με μεγαλύτερο κίνδυνο – 4. Με σκορ 2 Unai Nuniet և: Mikel Vesga,

Καθώς πέρασαν τα λεπτά, απελπισία να κερδίσει το Blaugrana επειδή δεν μπόρεσε να φτάσει σε ισοπαλία, համար για το σφύριγμα του διαιτητή Jesus Hill Mantano, ποιος έχει δίκιο ότι άφησε το μάλλον δυναμικό (ακόμη και βαρύ) αθλητικό παιχνίδι;

Στον τελικό Ο Μέσι χτύπησε τον Βιάλιμπρε και ο διαιτητής μέσω VAR, σωστά απελάθηκε ο Αργεντινός που είδε την κόκκινη κάρτα για πρώτη φορά στην καριέρα του σε επίπεδο ομάδας, μετά τον εθνικό Αργεντίνη: έχει διαγραφεί εις διπλούν

Ο τελικός διαπίστωσε ότι το “Athletic” γιορτάζει δίκαια να κερδίσει τον δεύτερο τίτλο του τα τελευταία 37 χρόνια (προηγήθηκε το Super Cup του 2015, επίσης με τον ίδιο αντίπαλο) և Ο “Barça” συνειδητοποίησε ότι με αυτήν την άμυνα, ό, τι κάνει, φέτος δεν πηγαίνω πουθενά

Βαρκελώνη (Ronald Kuman) Ter Stegen – Dest (46 ′ Mingeta), Araujo, Langle (106 ′ Trincao), Jord son Alba, Pedri (88 ′ Pianich), Busquets (97 իկի Ricky Putz), De Jong – Dembele (88 C Bray, 88),

Athletic Bilbao (Martellino Garcia Toral). Unai Simon – Capa (81 ανά Berenger), Geray Alvarez, Inigo Martinez (95 ′ Unai Nunez), Balenciaga (83 ′ Lecue) – De Marcos, Ventador (81 ′ Michel Vesga) – Danny Gay Vigialibre (Iniaki Will), 10 Mortigio):