ΒΙΝΤΕΟ. Λυγίστε το εθνικό πνεύμα στα γεωργιανά … | Δημοσιογράφος Κύπρος

Η Ανόρθωση πήρε μια πολύ δύσκολη νίκη 1-0 επί του Εθνικού Αχνά στο Στάδιο Αντώνης Παπαδόπουλου.

Η ομάδα της Αμμοχώστου σκόραρε στο 16ο λεπτό από το πέναλτι του Γιώργκι Κβιλιτάγια. Η “Ανόρθωση” αυξήθηκε κατά 33 πόντους με τη νίκη της և περιμένει τα αποτελέσματα στα ντέρμπι “Ομόνοια” – “Απόλλωνα” և “ΑΕΛ-ΑΕΚ”.

Προφίλ παιχνιδιού.

Η Ανόρθωση μπήκε στο παιχνίδι για πιο δυνατό γκολ, αναζητώντας ένα γρήγορο γκολ που θα έδινε στους παίκτες μια διαφορετική νοοτροπία.

Στο τέλος, η ομάδα της Αμμοχώστου κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 16ο λεπτό με τον Quilitaias, που ήταν ακριβής από έντεκα βήματα.

Τότε ο Εθνικός μπήκε στον διαγωνισμό και ήταν πιο σίγουρος. Στο 31ο λεπτό, σκόραρε από το σημείο πέναλτι στον G-gen Celine, αλλά ο Cone, ο οποίος είχε πάρει την ποινή εκτέλεσης, έχασε όταν σημείωσε το γκολ για τη Loria.

Το “Anorthosis” είχε τις πιθανότητες να σκοράρει, αλλά η Kvilitaya τα πέταξε στα σκουπίδια, με αποτέλεσμα το τελευταίο σφύριγμα του πρώτου ημιχρόνου να βρει και τις δύο ομάδες 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός του παιχνιδιού μειώθηκε σημαντικά, թն Ο Εθνικός ήταν διψασμένος για ένα γκολ που θα τους έδινε πόντους.

Ωστόσο, απέτυχε να πείσει την ομάδα της “Ανόρθωσης”, παρέμεινε μοιραία 1-0 μέχρι το τέλος.

Η ταυτότητα του παιχνιδιού.

Διόρθωση: Loria, Galicios, Vrgots, Celine, Korea, Dausville, Margasa, Micha (86 ա Korea), Kaltsas (72 ′ Elundu), Abartsumyan (72 ′ Christoph), Quilitaya (80: μανία).

Εθνικός: Bogadinov, Kyprianou, Kusiapa (46 ′ Gorupets), Dolezal, Ioannou (46 ΄ M. Ηλίας), Κ. Ηλίας (68 ′ Παπαγεωργίου), Miguelito, Progic, Kostovsky (59 ′ pa akpa), Kumis, Kone (46 ′ Kun).