ΒΙΝΤΕΟ. Ο Guerrier καρφώθηκε την Ανόρθωση το 1994 … | Δημοσιογράφος Κύπρος

Το τελευταίο δευτερόλεπτο του αγώνα “Απόλλων” – “Ανόρθωση” ήταν επεισόδιο, ο Απόλλωνας σημείωσε έναν βαθμό και το γκολ του Γκρίερ.

Μετά από ένα κόρνερ από τα αριστερά, οι αναβάτες πήραν την κεφαλιά και έστειλαν την μπάλα στο γκολ της Λόρια, κάνοντας το σκορ 1-1.

Στο 58ο λεπτό του αγώνα, η «Ανόρθωση» προηγήθηκε του γκολ του Οκριασβίλι. Με ισοπαλία, η Ανόρθωση αυξήθηκε σε 54 πόντους και ο Απόλλων πήρε την πρώτη θέση με 66 πόντους μετά την Ομόνοια.

Προφίλ παιχνιδιού.

Τα πρώτα δέκα λεπτά του ντέρμπι ήταν απίστευτα, καθώς σημειώθηκαν δύο γκολ, τα οποία, ωστόσο, ακυρώθηκαν λόγω οφσάιντ και παραβίασης.

Ο Apollonas σημείωσε το πρώτο γκολ όταν ο Dabo εμφανίστηκε μπροστά από τη Loria μετά από ένα υπέροχο γκολ, το οποίο απέρριψε το σουτ του, η μπάλα έφτασε στον ian Anniotas, ο οποίος έστειλε την μπάλα στο δίχτυ πριν από το κενό.

Αμέσως ο βοηθός σήκωσε τη σημαία, δείχνοντας offside. Το στάδιο εξέτασε το VAR, το οποίο επιβεβαίωσε την απόφαση του βοηθού διαιτητή.

Στο έβδομο λεπτό, η “Ανόρθωση” σημείωσε ένα εξαιρετικό γκολ με τον Οκριασβίλι, ο οποίος νίκησε τον ηττημένο Οβανόβιτς με ένα σουτ έξω από την περιοχή.

Και αυτός ο στόχος ακυρώθηκε λόγω της παραβίασης που προηγήθηκε της Κορέας oo Pedro.

Στη συνέχεια, ο Απόλλωνας ανέλαβε την πρωτοβουλία, ασκώντας πίεση στην Ανόρθωση για να σκοράρει, κάτι που θα δημιουργούσε ακόμη περισσότερη αυτοπεποίθηση, αλλά όταν η άμυνα της Λόρια Ֆ Αμμοχώστου δεν επέτρεψε στους επιτιθέμενους των Blues να σκοράρουν.

Όταν το πρώτο ημίχρονο τελείωσε, το δεύτερο έληξε επίσης, ο Απόλλωνας ώθησε να ανοίξει το σκορ, αλλά η Ανόρθωση έκλεισε τα κενά καλά.

Ενάντια στη ροή του αγώνα, η Ανόρθωση άνοιξε το σκορ στο 58ο λεπτό του αγώνα με τον Tornike Okriashvili.

Ο παίκτης “Ανόρθωση” έλαβε μια μεγάλη μπάλα, և αφού σκόραρε μερικά μέτρα, κλοτσιές από έξω από την περιοχή, στέλνοντας την μπάλα στο δίχτυ του Γιοβάνοβιτς.

Μετά από ένα κόρνερ από τα αριστερά, στο 94ο λεπτό, ο Grier πήρε τη μπάλα με το κεφάλι του, έστειλε την μπάλα στο γκολ της Λόρια, κάνοντας το σκορ 1-1.