Για το APOEL, μεγάλη απογοήτευση χαρακτήρων

Ο αναβλημένος αγώνας του 17ου γύρου του Ανδρικού Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ στην αίθουσα του Δήμου Παραλιμνίου προκάλεσε πολλά συναισθήματα. Η APOEL κέρδισε το ENP με μεγάλη ανησυχία. Σε 2-3 σετ, πήρε δύο πόντους, οι οποίοι θα τον βοηθήσουν πολύ από την άποψη των αγώνων κλαμπ.

Με αυτή τη νίκη, η APOEL τερμάτισε 7η στην κανονική σεζόν με 15 πόντους, 9 μπροστά από τον AE Karava և έξι από την Olympia Frenarous. Η ένωση που πρέπει να παίξει ένα άλλο παιχνίδι με την Αναγέννηση την Παρασκευή. τερματίζει στην ομάδα τίτλων և 5η θέση. Ο Κωνσταντίνος Γεωργίου, διεθνής μεταφορά, γιόρτασε το ντεμπούτο του στα “Purples”.

Παιχνίδι:

Η Ε.Ν.Π. κέρδισε το πρώτο σετ στο κλειστό σετ 25-23, 27 “πριν πάει 13-09 բաց μετά το άνοιγμα του σκορ.

Τα “Purples” ήταν πολύ καλύτερα στο δεύτερο σετ, έθεσαν τα θεμέλια όταν ήταν μπροστά 16-09. Παρά τις προσπάθειες του APOEL, το 22-15 τέθηκε όταν ο Ν. Rumelyotis ομάδα 23. Κέρδισε 25-17 με σκορ 23. Το σκορ ENP πήγε 2-0.

Στο τρίτο σετ, η APOEL ξεκίνησε καλύτερα, αλλά η Ένωση έμεινε πίσω στις 03-04, 05-06. Οι «μπλε-κίτρινοι» ήταν μπροστά στις 07-09, αλλά οι «πορφυροί» ισοδυναμούσαν. Η APOEL ανέβηκε: μπροστά 11-15, παρέχοντας μια καλή διαφορά στο σετ. Η ομάδα του Χαραλάμπους κράτησε τη διαφορά μέχρι δύο πόντους. Στη συνέχεια, ο APOEL κράτησε τα ηνία μέχρι το τέλος, κερδίζοντας 22-25 στα 34.

Με την έναρξη του τέταρτου σετ, το APOEL ήταν πιο φρέσκο, ήταν μπροστά από το σκορ. Παρ ‘όλα αυτά, το μπλοκ βοήθησε την Ένωση με 10-09 προβάδισμα. Ο APOEL απάντησε ξανά και ήταν μπροστά 12-16. Στον αγώνα εναντίον του Στέκα από την ομάδα του Παραλιμνίου, η σειρά 04-00 έφερε ισοπαλία 17-17 στο γήπεδο. Η APOEL εκμεταλλεύτηκε τα σφάλματα ENP. և προχώρησε με σκορ 19-22, և διατήρησε το πλεονέκτημα με σκορ 21-25 եց ισοφάρισε το παιχνίδι 27 ‘2-2.

Στο πέμπτο σετ, ο APOEL έπαιξε εναντίον του Haridimu, το καλό μπλοκ προηγήθηκε 02-00. Η APOEL κράτησε το προβάδισμα և κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με σκορ +3 04-07. Οι «μπλε-κίτρινοι» εκμεταλλεύτηκαν πλήρως τα λάθη του «μωβ», αυξήθηκαν στις 06-11, στις 08-13 με τον Στέφανο Χαριδήμου

Ε.Ν. Π. (Ν. ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΗΣ). Κ. Γεωργίου, Ακώστα, Χρυσοστόμου, Γ. Γεωργίου, Κουτίνο, Παπανδρέου – Λίμπερο 1: Πάπας, Λίμπερο 2 – Ελευθέριο. – Αλλαγές. Σιούκουρος, Στίβοβιτς, Στέκας, Παπακωνσταντίνου.

ΑΠΟΕΛ (Χ. ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ). Κυπριανού, anssons, Saar, Strukar և ich, Haridimu, Skordis – Libero 1. Pantelli, Libero 2. Lambrinos – Αλλαγές. Averky Christoforidis, Sophocles, Canaris.

Μετά το παιχνίδι Ε.Ν.Π. – Το σκορ του APOEL ήταν το εξής.

Ομόνοια (16) 16-00 48-09 45
Ανόρθωση (16) 13-03 40-17 37:
Green Air Paphiakos (16) 11-05 38-20 35:
Αναγεννησιακός αιώνας. (15) 09-06 31-23 28:
Ε.Ν. Π. (15) 08-07 32-34 22:
Ν. Παπάς Νέα Σαλαμίνα (16) 06-10 28-39 16:
ΑΠΟΕΛ (16) 05-11 24-38 15
Αναθ. Ολυμπίας (16) 03-13 17-45 09:
ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΤΑΙΡΙΑ. Σκάφος (16) 00-16 15-48 06.