Για το “Double” Keravnos στα κεντρικά γραφεία της AEL

Με τη νίκη του Keravnos, το πρώτο παιχνίδι του ΟΠΑΠ Basket League το 2021 γιορτάστηκε στην έδρα του AEL. Με αυτήν τη νίκη, η ομάδα του Στρόβολου έφτασε τους 24 πόντους και ανέβηκε στην πρώτη θέση, περιμένοντας τα αποτελέσματα των αγώνων των άλλων ομάδων.

Ο Ahmad Rori με 23 πόντους (3 τρεις πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ) εμφανίστηκε στο MVP του αγώνα.

Στα πρώτα πέντε λεπτά του παιχνιδιού, το προβάδισμα άλλαξε, կես στα μέσα των πρώτων δέκα λεπτών, αστραπή χτύπησε με τρεις πόντους από τον Williamson և Michael με ίσους πόντους, διαφορά πέντε πόντων (9-14), που ήταν στο τέλος της σεζόν (14-19). )

Στο 12ο λεπτό, ο Keravnos άνοιξε το σκορ σε δύο ψηφία (14-24) με δύο πόντους από τον King, και οι «μπλε-κίτρινοι» πλησίαζαν το 17, όταν ο Tombazos το μείωσε σε 24-23 με τρεις πόντους. Οι φιλοξενούμενοι κρατήθηκαν μπροστά από το σκορ 16 σε 16 λεπτά με μια σειρά από οκτώ πόντους που έφτασαν στο 32-23, και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου οι δύο ομάδες χωρίστηκαν με 13 πόντους (28-41).

Στο 27ο λεπτό, με τον Ρόρι τρεις πόντους, η ομάδα του Στρόβολου αύξησε τη διαφορά του σκορ (40-60), ενώ στο 28ο λεπτό, μετά από δύο διαδοχικές ισοπαλίες του ίδιου παίκτη μπάσκετ, η διαφορά έφτασε τους 24 πόντους (40-64). Η τρίτη δεκαετία έληξε 67-47. Στον τέταρτο γύρο, ο Κεράβνος σημείωσε διπλό πόντο από την ΑΕΛ (16-8) και έλαβε μια ροζ κάρτα με τελικό σκορ 83-55.

ΠΕΡΙΟΧΕΣ TASS UT: 14-19, 28-41, 47-67, 55-83