Γλυκιά ήττα և Προκριματικός για την Chelsea Journalist Κύπρος

Η Τσέλσι προκρίθηκε στους ημιτελικούς του Τσάμπιονς Λιγκ, παρά το γεγονός ότι έχασε από τον Σάντσετ Πίτβα του Πόρτο (0-1) και έχασε το πρώτο γκολ έξι λεπτά πριν από το απίστευτο γκολ του Τάρεμι στο τρίτο λεπτό.

Κατά τη διάρκεια του αγώνα, ο οποίος θα ξεχαστεί γρήγορα από τις γωνιές της ιστορίας λόγω του θεάματος, οι Άγγλοι έπαιξαν το παιχνίδι με τον δικό τους ρυθμό, με τους παίκτες του Tuhel να ελέγχουν εξαιρετικά το αποτέλεσμα του πρώτου παιχνιδιού. Από την άλλη πλευρά, οι Πορτογάλοι μπορεί να νίκησαν την ομάδα του νησιού για πρώτη φορά στο νοκ-άουτ, αλλά παρά τη νίκη, δεν μπόρεσαν να δείξουν σε κανένα σημείο του αγώνα ότι ήταν σε θέση να γυρίσουν.

Στο μυαλό του προπονητή.

Ο Τόμας Τόσελ οδήγησε την Τσέλσι σε ένα κλασικό 3-4-3. Ο Medi ήταν στο προσκήνιο, με τους Thiago Silva, Rudiger και Atlpilicueta στο αμυντικό τρίο. Στη μέση ήταν org, Kande, και James Ames και Chillwell έπαιξαν ολόκληρη την πλευρά. Οι Pulisic, Mount και Haverts ξεκίνησαν στο επιθετικό τρίο.

Από την άλλη πλευρά, οι Πορτογάλοι παρατάσσονται σε σύστημα 4-3-3. Ο Marchesin ήταν στο τέλος, οι Beba, Pepe, id Aidu και Manafa ήταν στην άμυνα. Ο Sergio Oliveira ξεκίνησε στο κέντρο, ο Gruzic և Uribe και ο Otavio Corona ήταν στο προβάδισμα. Η Μαρέγκα κρατούσε δόρυ.

Παιχνίδι:

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά ισορροπημένο, με αργό ρυθμό, με πολύ σταθερά σημάδια քանի μερικά πράγματα στην επίθεση. Η ένδειξη δείχνει ότι δεν υπήρχαν γκολ στα πρώτα 45 λεπτά. Εκτός από τα πρώτα δέκα λεπτά, όταν ο Πόρτο μπήκε με σαφή πρόθεση να σπρώξει και να επιτεθεί, τότε η Τσέλσι «πάγωσε» τον ρυθμό, ενώ την ίδια στιγμή, με την εξαιρετική λειτουργία ανάρτησης, έκλεισε όλες τις αποστάσεις από το σπίτι του Medi .

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα πραγματοποιήθηκε στο ενδέκατο λεπτό, μετά από το λάθος του Άγγλου τερματοφύλακα, αλλά ο πυροβολισμός της Κορόνα έβγαλε την περιοχή. Στο 19ο λεπτό, ήταν η σειρά της Τσέλσι να απειλήσει, το “blues” βγήκε ωραία κατά τη διάρκεια της αντεπίθεσης, αλλά ο πυροβολισμός του James Ames από τα δεξιά ήταν κακός.

Στο 27ο λεπτό, ο Χάβερτς έβαλε σχεδόν τους Λονδρέζους μπροστά, γιατί μετά από μια όμορφη κίνηση από την περιοχή, χτύπησε, βρίσκοντας την μπάλα, το σώμα του αμυντικού, εμφανίστηκε πάνω από το τέρμα. Έξι λεπτά αργότερα, οι Πορτογάλοι απάντησαν με μεγάλες ευκαιρίες, και η Κορόνα εξαπλώθηκε στην περιοχή με βόλεϊ μετά τον αγώνα με τον Τσιουέλ, αλλά η μπάλα πέρασε από το γκολ.

Η σκηνή στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου ήταν έτσι. Ο Πόρτο εισέβαλε μέσα, τον ώθησε ψηλά με όρεξη. Η σκηνή μπορεί να μην είχε βγει τα πρώτα λεπτά, αλλά φέρεται να περπατούσε στην περιοχή του “blues”. Κάτι που φάνηκε να ξυπνά τους παίκτες του Τούχελ, οι οποίοι προφανώς … κουράστηκαν να περιμένουν στο πίσω μέρος και αποφάσισαν να παίξουν μια μικρή μπάλα. Στο τέλος, θα εκκαθαρίσουν την εκλογική υπόθεση με έναν στόχο. Στο 55ο λεπτό, ο Pulisik δεν πήρε τη θέση από την πλεονεκτική θέση, μετά την όμορφη στροφή του Chilvel. Δύο λεπτά αργότερα, ο Mountain έχασε μια εξαιρετική ευκαιρία όταν ο πυροβολισμός του σώθηκε από τον Beba.

Ο χρόνος πέρασε, համար Η πολιορκία για το Πόρτο σφίγγει, ο Sergio Conceiç ունo έπρεπε να αναλάβει τον κίνδυνο να επιστρέψει στον προκριματικό γύρο. Μετά τη σειρά της Corona στο 65ο λεπτό, ο νεοεισερχόμενος Taremi άρπαξε το κεφάλι του και ο Medi μπλόκαρε την αριστερή του γωνία με δυσκολία. Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτός ήταν ο πρώτος τελικός και για τις δύο ομάδες πριν από αυτό το σημείο.

Παρά την πίεση των τακτικών επισκεπτών, η “Τσέλσι” κατόρθωσε σωστά τον αγώνα, χωρίς σημαντικές απειλές. Καθώς πλησίαζε στο τέλος, ο ρυθμός επιβραδύνθηκε όλο και περισσότερο, և και οι δύο ομάδες φάνηκαν να συμφωνούν με τη μοίρα τους. Ωστόσο, στο τρίτο λεπτό της καθυστέρησης, ο Πόρτο πήρε τη νίκη με μια ακατανόητη στροφή της χρονιάς, λέγοντας αντίο στον οργανισμό με ψηλό κεφάλι, γιατί τίποτα δεν άλλαξε τα τελευταία δευτερόλεπτα.

MVP:

Το έξυπνο είναι ότι λίγοι έκαναν τη διαφορά στο παιχνίδι, επειδή από άποψη ποιότητας, η προβολή ήταν χαμηλότερη από το αναμενόμενο. Αλλά ένας που μπορεί να ειπωθεί ότι ξεχωρίζει είναι η Κορώνα, που ήταν πάντα πονοκέφαλος για την αμυντική άμυνα της Τσέλσι, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο.

ΔιαιτητήςΟ Clement Terpen επέτρεψε στο παιχνίδι να αναπτυχθεί, να γίνει ισχυρό με ισχυρά σημάδια. Φυσικά, θα μπορούσε να είχε δώσει περισσότερες από πέντε κίτρινες κάρτες, αλλά ήταν ικανοποιημένος με τις παρατηρήσεις. Σε γενικές γραμμές, παίρνει έναν καλό βαθμό, σε ένα παιχνίδι που, φυσικά, δεν είχε πολλά δύσκολα στάδια.

Πηγή: sport-fm.gr