Γυναίκες της Σκωτίας 0-2 Γυναίκες της Πορτογαλίας: Οι Σκοτσέζοι τερματίζουν την ομαδική καμπάνια με ήττα

Στιούαρτ Μακλάρεν
Η ήττα είναι η πρώτη θητεία του προσωρινού προπονητή Stuart McLaren, αφού εξασφάλισε νίκη 10-0 εναντίον της Κύπρου στον πρώτο του αγώνα την Παρασκευή.

Οι γυναίκες της Σκωτίας ολοκλήρωσαν την προεκλογική καμπάνια Euro 2022 με μια απογοητευτική ήττα εναντίον της Πορτογαλίας.

Οι Σκωτσέζοι τιμωρήθηκαν επειδή απέρριψαν αρκετές σαφείς πιθανότητες στο κυρίαρχο πρώτο ημίχρονο, καθώς η Ana Capeta σκόραρε αφού μπλόκαρε την κακή εκκαθάριση της Jenna Fife.

Η ομάδα του Stuart McLaren έσπρωξε για ισοπαλία στη δεύτερη περίοδο, αλλά η Πορτογαλία κράτησε πριν διπλασιάσει το πλεονέκτημά τους αργά στο παιχνίδι μέσω της Fatima Pinto.

Η Σκωτία τερματίζει τρίτη στον Όμιλο Ε.

Η ήττα στη Λάρνακα της Κύπρου ολοκληρώνει μια αποπληθωριστική ομαδική εκστρατεία για τη Σκωτία, η οποία δεν θα εμφανιστεί στους καθυστερημένους τελικούς στην Αγγλία το επόμενο καλοκαίρι, μετά από μια τέταρτη ήττα σε πέντε αγώνες.

Η ομάδα της McLaren ξεκίνησε με φερμουάρ και ενέργεια που θα είχε τροφοδοτηθεί από τη νίκη της Παρασκευής με 10-0 επί της Κύπρου, καθώς η προθυμία τους να κινήσει την μπάλα με ρυθμό και σκοπό είχε ως αποτέλεσμα η Claire Emslie να αναβοσβήνει σε χαμηλό σταυρό για τον Erin Cuthbert που πήγε πάνω.

Ο μέσος της Τσέλσι, Cuthbert, δημιούργησε και πάλι μια ευκαιρία για τον εαυτό της, αυτή τη φορά έλαβε ένα πέρασμα από την Caroline Weir πριν κερδίσει ένα ναυπηγείο και χτύπησε ένα πλάτος.

Οι Σκωτσέζοι συνέχισαν να πιέζουν, καθώς μια άλλη σαρωτική κίνηση τελείωσε πάλι με έναν επικίνδυνο σταυρό από την Έμσλι που βρήκε τη Μάρθα Τόμας, αλλά η γοητευτική προσπάθεια του προς τα εμπρός του West Ham προς το στόχο ανάγκασε μια έξυπνη διάσωση από την Patricia Morais.

Ο τερματοφύλακας της Πορτογαλίας κλήθηκε ξανά σε δράση λίγα λεπτά αργότερα για να αποφευχθεί η προσπάθεια του Cuthbert, αλλά η πλευρά της McLaren θα έπρεπε να πληρώσει για την αποτυχία να εκμεταλλευτεί την κυριαρχία τους με καταστροφικό τρόπο.

Ο Fife πήρε μια μεγάλη πινελιά από ένα πέρασμα της Rachel Corise, επιτρέποντας στον Capeta να μπαίνει μέσα και να μπλοκάρει την απόπειρα του Σκωτσέζου τερματοφύλακα.

Οι Σκωτσέζοι απάντησαν καλά, καθώς η Weir δοκίμασε την τύχη της από απόσταση πριν ο Thomas δεν κατάφερε να εκτρέψει ένα κοντινό flick στον στόχο λίγο πριν από το διάλειμμα.

Η Σκωτία συνέχισε να κυριαρχεί στην κατοχή τη δεύτερη περίοδο, αλλά – σε αντίθεση με το πρώτο ημίχρονο – οι πιθανότητες ήταν λίγες και πολύ μακριά, καθώς η Πορτογαλία υπερασπίστηκε αξιοθαύμαστα πριν διπλασιάσει το πλεονέκτημά τους, καθώς η Φάτιμα Πίντο σφυρήλασε εντός έγκαιρου τραυματισμού για να παραδώσει τον προσωρινό αφεντικό ΜακΛάρεν σε μια πρώτη ήττα.