Γυναικεία βόλεϊ. Ένα υπέροχο διπλό στο ντέρμπι των προσφύγων

Οι Ολυμπιακοί Ν έφτασαν σε ένα μεγάλο διπλό στο ντέρμπι των προσφύγων στις 19 Ιανουαρίου 2021. Τρίτη, 21η. Η ομάδα του ian anis Νικόλακης νίκησε την Ανόρθωση με 0-3 στα 74 την ημέρα του 12ου αγώνα στο Αθλητικό Κέντρο Ανόρθωσης.

ANORTO IS – OLYMPIAD NEAPOLEOS 0-3 (19-25,19-25, 20-25)

Με τη νίκη του, η ομάδα του Γ. Νικολάκη φιλοδοξεί να ταιριάξει ακόμα καλύτερα στο τέλος της κανονικής σεζόν από την 3η θέση. Η “Ανόρθωση” έχασε την ευκαιρία να μειώσει την απόσταση από την κορυφή, πρώτα απ ‘όλα στον αντίπαλό της, παραμένοντας στην 4η θέση.

Στον αρχικό γύρο, το ντέρμπι ανταποκρίθηκε στις προσδοκίες και με τις δύο ομάδες, με προβάδισμα 08-07 (Ανόρθωση), 08-09 (Ολυμπιάδα). Στη μέση του σετ, επικράτησαν οι Ολυμπιακοί, κάνοντας +5 15-20, το οποίο ήταν αποφασιστικό για το αποτέλεσμα του σετ, το οποίο εξασφάλισε 19-25 στο 22. 0: 1 ήταν γεγονός για την ομάδα της Νάπολης.

Και οι δύο ομάδες πήραν σειρά στην αρχή του δεύτερου σετ. Αλλά οι Ολυμπιακοί Αγώνες βρήκαν και πάλι έναν τρόπο να ξεφύγουν, με τέσσερις 08-12 στο αποφασιστικό σημείο. Ωστόσο, η «Ανόρθωση» ήταν μειωμένη 2. 12-14, και προπονητής Γ. Ο Νίκολας ζήτησε ένα διάλειμμα.

Οι Ολυμπιακοί δεν πανικοβλήθηκαν, πήραν τα ηνία ξανά 17-22, για να αναγκαστούν ξανά με σκορ 19-25 στα 26, εξασφαλίζοντας δύο σετ “αέρα”.

Ένα πραγματικό ντέρμπι έλαβε χώρα στο τρίτο σετ. Οι Ολυμπιακοί ήταν μπροστά 02-05, αλλά η Ανόρθωση είχε τη βούληση να κερδίσει το σετ, σχεδόν πάντα προβάδισμα 17-16. Μετά από αυτό, η ομάδα του Γ. Νικολάκη πήρε ένα “μαξιλάρι” – τρεις βαθμούς 17-20, αλλά η “Μεγάλη Κυρία” το μείωσε ξανά – 19-20. Οι Ολυμπιακοί, ωστόσο, συνεχίστηκαν, παίρνοντας το σετ 20-25, και ο αγώνας με ένα υπέροχο σετ 3 πόντων 0-3 σε 26.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (AL. BOSKOVIK). Vasiliu, Caetano, Riala, Charalambous, Ioannou, emb embilla – Libero – David – Αλλαγές: Bratunhina.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. (Γ. ΝΙΚΟΛΑΚΗΣ): Πέτρου, Μουντριτσκάγια, Κούντγουορθ, Μανιτάρου, Λεωνίδου, Χούντιμα. – Λίμπερο: Πλαίσιο – Αλλαγές. Ντοντσούκ.

Μια δύσκολη αλλά ακριβή νίκη

Η Robo Markets AEL απέφυγε 11-05 στο πρώτο σετ, αλλά το “ροζ” το μείωσε σε 12-09. Η συνάντηση αποδείχθηκε εξαιρετική. Το βόλεϊ της Λεμεσού ήταν ισοπαλία 17-17 Το “Blue-Yellows” κατάφερε να αποφύγει 4 πόντους με σκορ 21-17, χάνοντας με δυσκολία 25. 25 έως 27, γράφοντας το σετ 1-0.

Robo Markets AEL – LEMESOS VOLLEYBALL 3-0 (25-19, 25-21, 25-17)

Το “Blue-Yellows” μπήκε ύποπτα στο δεύτερο σετ, με αποτέλεσμα 09-04. Ωστόσο, το “ροζ” και πάλι μειώθηκε σε τρία, 11-08, αλλά μόνο προσωρινά αφού η AEL απέφυγε 14-09. Ο Α. Σπύρος μείωσε την ομάδα σε 18-17 πόντους με μια αλλαγή φιλοσοφίας, κάνοντας το σετ ντέρμπι. Οι «μπλε-κίτρινοι», ωστόσο, κατάφεραν να ξεπεράσουν τις δυσκολίες, αυξάνοντας 23-18, τελικά κερδίζοντας 25-21 στα 25, γράφοντας το σετ 2-0.

Στον προκαταρκτικό γύρο, το τρίτο σετ ήταν διφορούμενο, και οι δύο ομάδες πήγαν 06-06. Το βόλεϊ της Λεμεσού παρέμεινε κοντά μέχρι τις 14-12, αλλά οι παίκτες πήγαν στο St. Ο Masia εξασφάλισε ένα προβάδισμα επτά πόντων με σκορ 22-15, κερδίζοντας τελικά 25. 17 στα 25 και στο παιχνίδι με 3-0 σετ.

Robo Markets AEL (S. MASIAS): Katsunotu, Stedile, Pechlivani, Pavlu, Da Silva, Spiru – Libero: St. Κωνσταντίνος – Αλλαγές. Γκρίμπαν – Στεφανίδι.

LEMESOS VOLLEYBALL (Α. ΣΠΥΡΟΥ): Ε. Mikhail, Siskou, Amarain, Konstantinidou, Bojianu B., Azevedo. – Libero 1: A. Michael, Libero 2: Karaoli – Αλλαγές: Bojianu R., Κωνσταντοπούλου, Λάσπου, Σιδέρα.