Δεδομένα, διαχείριση πίεσης և … |: Δημοσιογράφος Κύπρος

Η Ανόρθωση θα μπορούσε να νικήσει το APOEL να προκριθεί στενά για το κύπελλο επανάληψης, ωστόσο, τα ανοιχτά σκορ των δύο ομάδων θα διευθετηθούν στο ΣΓΠ κατά τη διάρκεια της επανάληψης της επόμενης Τετάρτης.

Τώρα, δεδομένου ότι επικράτησε η Ανόρθωση, χάρη στον στόχο του Καλτσά, μετακινείται στο ΣΓΠ, επιδιώκοντας δύο αποτελέσματα. Είναι ισοπαλία και νίκη. Μπορεί επίσης να προκριθεί, ακόμα κι αν χάσει από τον APOEL, ωστόσο, η διαφορά στο σκορ δεν πρέπει να είναι περισσότερο από ένα γκολ.

Αντίθετα, το Blues χρειάζεται νίκη δύο γκολ για να προκριθεί, και αν κερδίσει 1-0, το παιχνίδι θα κατευθυνθεί σε επιπλέον χρόνο.

Από εκεί, ο ΑΠΟΕΛ έδειξε στο πρώτο παιχνίδι ότι δεν είναι κατώτεροι από την Ανόρθωση – κυνηγούσε το γκολ από το πρώτο λεπτό, το οποίο θα τους δώσει ένα προκριματικό πλεονέκτημα, αλλά καθώς ο χρόνος πέρασε, և δεν πέτυχε, τα πόδια του ήταν παίκτες που ζύγιζαν , thoughts οι σκέψεις τους δεν ήταν ξεκάθαρες.

Αυτό έγινε ιδιαίτερα εμφανές στο 58ο λεπτό μετά από μια κόκκινη κάρτα που έλαβε ο Murtaz Dosville, με την οποία έφυγε από την ομάδα του με δέκα παίκτες. Παρά το αριθμητικό πλεονέκτημα, η «Ανόρθωση» ήταν εξαιρετική στον αμυντικό τομέα, αν και ο ΑΠΟΕΛ άσκησε μεγάλη πίεση, δεν κατάφεραν να πετύχουν γκολ.

Ένας άλλος σημαντικός παράγοντας που το “Anorthosis” μηδενίστηκε στην άμυνα ήταν ο Giorgi Loria, ο οποίος σταμάτησε τα εμπρός του APOEL σε κάθε απαραίτητο στάδιο. Τα αντίποινα του κατά τη διάρκεια των απεργιών του Ben Sahar և Gabriel ήταν ιδιαίτερα αποφασιστικά.

Το λάθος του αμυντικού της APOEL Sampala στο στόχο της Ανόρθωσης ήταν κρίσιμο όταν έχασε από τον Καλτσά, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στο δίχτυ του Οζόχο χωρίς εμπόδια από το σημείο πέναλτι, ο οποίος σίγουρα δεν μπορούσε να κάνει τίποτα για να το αποτρέψει. Σκοπός:

Από εκεί, το πρώτο σκέλος του ημιτελικού τελείωσε και και οι δύο ομάδες θα αγωνιστούν σε έναν επαναληπτικό αγώνα του ΣΓΠ για να προκριθούν στον μεγάλο τελικό.

Φυσικά, και οι δύο ομάδες θέλουν να προκριθούν στον τελικό, για να διεκδικήσουν ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο, επειδή με βάση το αποτέλεσμα της άλλης επανάληψης, όπου ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά από την AEL, υπάρχει τώρα μια καλή πιθανότητα να κλείσει αυτό το εισιτήριο από το ινστιτούτο. του Κυπέλλου. և όχι από την τέταρτη θέση.

Σύμφωνα με πληροφορίες, η Ανόρθωση θα στερηθεί τις υπηρεσίες του Ντάουβιλ, ο οποίος έλαβε κόκκινη κάρτα και ο ΑΠΟΕΛ ανησυχεί για τον Γκάρνερ, ο οποίος βγήκε στο πεδίο τραυματισμένος.