Δεν επέτρεψε στο Λίβερπουλ … να αγιάσει … | Δημοσιογράφος Κύπρος

Τα δάκρυα του Ralph Hasanhutl (για την πρώτη νίκη της καριέρας του επί του Jürgen Klopp), μετά την τελευταία σφύριγμα του διαιτητή Andre Mariner, αντικατοπτρίζουν την ιδιαίτερη σημασία της νίκης του “Southampton” έναντι του “Liverpool” (1-0), η οποία επιβεβαίωσε τους πρωταθλητές στο τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι χωρίς νίκη, δεύτερη διαδοχικά χωρίς γκολ և παρά την παραμονή στην κορυφή της Premier League հավասար ισοσταθμίζοντας με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, έχουν τώρα ένα παιχνίδι περισσότερο από τους Red Devils.

Οι Άγιοι, με την πρώτη τους νίκη επί των Ερυθρών στο πρωτάθλημα από τον Μάρτιο του 2016, έχασαν τέσσερα παιχνίδια χωρίς νίκη (τρεις ισοπαλίες και μία ήττα) για να γίνουν η πρώτη ομάδα που κέρδισε επτά τίτλους στην Πρέμιερ Λιγκ αφού κέρδισε τον τίτλο στην πρώτη σεζόν και τέταρτη στο Τότεναμ. Μάντσεστερ Σίτι և Έβερτον.

Ο αγώνας ξεκίνησε ονειρεμένα για τους αγίους ային εφιάλτης για τους κόκκινους. Πριν ολοκληρωθεί το δεύτερο λεπτό, ο James Ames Ward Pruss γέμισε τη μπάλα στην περιοχή με μια σειρά σφαλμάτων από την άμυνα της Λίβερπουλ (ειδικά τον παραμορφωμένο Trent Alexander Arnold) που επέτρεψε στον Danny Ings να το βρει μπροστά του. να εκπλήξει τον Άλισον.

Ο πρώην επιθετικός της Reds δεν γιόρτασε όσο σκόραρε στην προηγούμενη ομάδα του, αν και αυτό ήταν το 50ο γκολ του στην Πρέμιερ Λιγκ, το γρηγορότερο στην καριέρα του (1:51).

Η ομάδα του Klopp, η οποία λόγω απουσιών προτίμησε … να δοκιμάσει με τον Heordan Henderson από την πλευρά του Fambino στο κέντρο της άμυνας, ανέκαμψε αργά από το σοκ, για τα πρώτα 45 λεπτά ούτε καν πυροβόλησε στο σπίτι του Fraser Forster, ο οποίος ξεκίνησε το κλειδί αντί του Alex McCarthy, εκτός από το coronavirus.

Ο Σαουθάμπτον, ο οποίος άσκησε πίεση στην ολοήμερη επικέντρωση του Λίβερπουλ στο Thiago Alcantara, έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία για τον Nathan Tella, ο οποίος ήρθε ως υποκατάστατο του τραυματισμένου Musa του Enepo, του οποίου οι επισκέπτες πλησίαζαν γκολ με καθυστερήσεις μετά από ένα όμορφο σουτ του Mohamed Salah.

Το κακό “Λίβερπουλ” στα πρώτα 45 λεπτά μπήκε στο καλύτερο (δεν ήταν πολύ δύσκολο …), κλείνοντας το “Σαουθάμπτον” στην περιοχή χωρίς να δημιουργήσει μια κλασική ευκαιρία.

Ωστόσο, φωνάζει για τον Jack 11 Stevens για το πέναλτι μετά το σουτ του Jack Orgino Vinaldum, το οποίο δεν προσέφεραν οι Mariners, ακόμη και μέσω του VAR. Η Λίβερπουλ έπεσε συνεχώς στην καλή άμυνα των Αγίων, η οποία έχασε και πάλι τη μεγαλύτερη ευκαιρία γκολ όταν βγήκε εναντίον του Ian Valerie, ο Άλισον πήγε πολύ μακριά από την επικράτειά του, αλλά πήρε την πρώτη θέση χωρίς δύναμη, εκδιώκοντας τον Χέντερσον

Το πρώτο γκολ εντός έδρας (το αδύναμο σουτ του Μάνε από τον Φόρστερ με ένα μπλοκαρισμένο σουτ) σημειώθηκε στο 75ο λεπτό, το πιο … αναβαλλόμενη εντός έδρας προσπάθεια των “κόκκινων” στο παιχνίδι του πρωταθλήματος από τον Δεκέμβριο … 2015 (!) Στο παιχνίδι με την Νιουκάστλ. (89 ‘)

Η Λίβερπουλ, μετά από πολλές (συνεχείς) απουσίες, αντιμετώπισε και πάλι προβλήματα με το παιχνίδι της – φαίνεται ότι κάμπτεται με το δικό της βάρος, ενώ οι ομάδες του Μάντσεστερ και του “Λέστερ” επιστρέφουν “έξαλλα” στο πρωτάθλημα, το οποίο διεξάγεται σε πολύ βαριά σκιά. coronavirus (Ο Boris John Onson ανακοίνωσε έναν νέο γενικό αποκλεισμό μέχρι τα μέσα Φεβρουαρίου), αλλά αυτό είναι καλή τύχη για πάντα.

Σαουθάμπτον (Ράλφ Χάσενατλ) Forster – Walker Peters, Bednarek, Stephens, Bertrand – Armstrong, Ward Pruss, Diallo, Gen Yenepo (32 ‘tr.,

Λίβερπουλ (Jürgen Klopp) Allison – Alexander Arnold (77 ‘Milner), Henderson, Fambino, Robertson – Oxlade-Chamberlain (57’ Shakiri), Thiago Alcantara, Weinalm, Fajm

Πηγή: gazzetta.gr