Διπλός Άρης με Ιωάννου – Σούπερ Λιγκ

Ας επιστρέψουμε στις νίκες της ομάδας της Θεσσαλονίκης στον αγώνα με τον Απόλλωνα

Ο Άρης νίκησε τον Απόλλωνα 0-1 στο 18ο παιχνίδι της Σούπερ Λιγκ. Το αποφασιστικό γκολ του αγώνα σκόραρε ο ακραίος Κύπριος αμυντικός Νικόλαος Ιωάννου στο 18ο λεπτό. Οι Κίτρινοι με αμυντικά όπλα (το δεύτερο καλύτερο στο πρωτάθλημα) κράτησαν τη διαφορά σκορ έως 90 ‘+ 4’.

Ο Άρης ανέβηκε στην τρίτη θέση με 11 νίκες, τρεις ισοπαλίες και τέσσερις ήττες, ενώ ο Απόλλωνας είναι 10ος με πέντε νίκες και τρεις ισοπαλίες και τέσσερις ήττες.

Ο Άρης προήλθε από τρία παιχνίδια χωρίς γκολ. Ο αριστερός-Ιωάννου τερμάτισε τη δυσκολία στο παιχνίδι με τον Apollon. Στο 18ο λεπτό, ο Γκάμα κατάλαβε τη γωνία, ο ακραίος αμυντικός της Κύπρου κέρδισε το πλεονέκτημα και άνοιξε το σκορ από κοντά.

Το προειδοποιητικό σουτ της Warning έγινε λίγο πριν ο Gamma έκανε ένα λάθος στο 12ο λεπτό, το οποίο ανάγκασε τον Verholst να απομακρυνθεί με ένταση, ενώ το ίδιο συνέβη και στο 20ο λεπτό, δύο λεπτά μετά το γκολ, όταν η Gamma έχασε ξανά, εντυπωσιακά από την Light Brigade φύλακας.

Ο Apollon, ο οποίος έπαιξε παθητικό ρόλο για το μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου, έκανε την πρώτη του ευκαιρία στο 30ο λεπτό, αλλά ήταν κλασικό. Ο Ντάουντα παραδόθηκε στον ανυπεράσπιστο Φερνάντη, ο οποίος έχασε από τον Κιαμπάνη. Οι Κίτρινοι βγήκαν εναντίον του Ισπανού αμέσως μετά τον γύρο, και ο Μαντσίνι είδε τον Βερχουλστ να κυνηγά μετά το σουτ στις 31.

Ένα από τα κυριότερα σημεία του πρώτου ημιχρόνου ήταν όταν ο Mancini προσπάθησε να νικήσει τον Verhulst, ο οποίος φορούσε ένα παπούτσι, παρά το γεγονός ότι κατηγορείται ότι ήταν εκτός δράσης.

Ο τερματοφύλακας της γηπεδούχου ομάδας ήταν ο καλύτερος της ομάδας του, ένας από τους καλύτερους στο 45ο λεπτό, καθώς σταμάτησε τη Σίλβα στο 45ο λεπτό σε μια άλλη σημαντική κρίση.

Ο Απόλλων δεν είχε την ίδια παθητική εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο. Αντ ‘αυτού, βελτίωσε την απόδοσή του, ωθώντας τον Άρη, αλλά δυσκολεύτηκε να βρει μια ευκαιρία. Έφτασε από το εχθρικό έδαφος προς εκεί. Ο Μάντζιος έθεσε τον Cache στη θέση του Silva στο 63ο λεπτό για να ενισχύσει το μεσαίο του και να ενισχύσει την ομάδα στο μεσαίο.

Ταυτόχρονα, ο Parascos αντικατέστησε τον Bedinelli με ένα νέο πόδι στην επίθεση με τον Munier. Η εικόνα παρέμεινε η ίδια. Φανταστείτε τον Άρη να κάνει την πρώτη αξιοσημείωτη ευκαιρία στα δευτερόλεπτα 45 λεπτά στο 79ο λεπτό, όταν ο Μανκίνι πυροβόλησε από το διάστημα και άφησε τον Βέρχολτ «έβγαλε» ξανά. Το Tate Brigade απάντησε στο 84ο λεπτό με ένα εσφαλμένο σουτ από τον Dauda από κοντά.

Μέχρι το 90 ‘+ 4’ ο Απόλλωνας δεν μπορούσε να απειλήσει ξανά. Οι παίκτες του επιτέθηκαν συνεχώς σε παραβιάσεις, το -1 0-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Πηγή: sport24.gr