Δύο ασημένια και δύο χάλκινα μετάλλια για την Κέρκυρα σε όλη την ελληνική κλειστή πίστα

ΠΕΙΡΑ Το 35ο Παν-Αρμενικό Πρωτάθλημα Σκι Εσωτερικού έφτασε το Σάββατο το απόγευμα στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας με μια πολύ καλή συμμετοχή των παιδιών που κέρδισαν τέσσερα ακόμη μετάλλια στην Κέρκυρα.

Στο άλμα, η Σπυρίδουλα Καρίδη, ο Παναγιώτης Ματσουρογιάννης κέρδισε ένα ασημένιο μετάλλιο και ο Ντουκατέλης κέρδισε 200μ. και ο Dos, που είναι υψηλός, κέρδισε χάλκινα μετάλλια.

Αναλυτικά.
Στο μακρύ άλμα, ο Σπυρίδουλα Καρίδη από την Κέρκυρα έπρεπε να τριπλασιάσει το μήκος του Έλληνα αλπικού Έλληνα Βούλα Παπαχρήστου, ο οποίος κέρδισε σε απόσταση 6,23 μ. Ο Σπυρίδουλα παρέμεινε στη δεύτερη θέση με το καλύτερο άλμα 6,13 μ.

200 μ. Στον προκριματικό γύρο που πραγματοποιήθηκε το πρωί, η Κέρκυρα Σπύρος Δουκατέλης είχε μια πολύ καλή στιγμή και μπήκε στον τελικό με τον τρίτο καλύτερο δείκτη 22.09. Στον τελικό, στις 22 Μαρτίου, ήταν τρίτος και κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο με τον Πανιώνιο Ι Μυριανόπουλο, που έγινε 21,69.

Ο Ηρώ Βράδι, 17 ετών, από την Κέρκυρα, ήταν ο νεότερος αθλητής που έφτασε στον τελικό. Εκεί που κυριάρχησε η Κατερίνα Στεφανίδη, καθώς είναι χρυσός μετάλλιο և παγκόσμιος πρωταθλητής, ενώ ο μεγάλος Πολάκ δήλωσε τον εαυτό του. Ο Ίρο αγωνίστηκε μέχρι το καλοκαίρι για να περάσει τα 3,65 μέτρα. που είναι το όριο συμμετοχής στο πανευρωπαϊκό K-18 στην Ιταλία. Αλλά παρέμεινε στην 3η θέση με 3,45 և 7ο, 1ο Polak 4,71μ. ին 4. Stephanid II 4,61 μ.

Στο τελευταίο ύψος υπήρχαν 5 Έλληνες (νέοι, ένας 21 και οι άλλοι έως 20 ετών) և Κωνσταντίνος της Κύπρου. Μεταξύ αυτών είναι ο George Lodge Dossis, ο οποίος μετακόμισε από την AO Corfu 2015 στην GS Elefth φέτος. Βενιζέλος Κατάφερε να φτάσει στο χάλκινο μετάλλιο αφού πέρασε 1,93 μ. 3 ήρθε το 3ο. Ο νικητής είναι ο Κωνσταντίνος Κύπρου – 2,20 μ.

Ο Π. Ματζουρογιάννης, ο οποίος έφυγε από την Κέρκυρα για την AO Καλλιστός φέτος, ξεκίνησε να σπάσει το ρεκόρ των 7,69 μ. Στην κλειστή πίστα. ήταν πολύ κοντά με 7,62 άλματα, που του έδωσαν τη δεύτερη θέση – ένα ασημένιο μετάλλιο. Ο νικητής είναι ο Τεντόγλου με άλμα 8,00 μ.