Εθνικός. Το Nightmare Fades Goal News Cy:

Εθνικός:

ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΙΑΚΟΒΟΥ ΚΑΚΟΥΡΙ:

Στην πρεμιέρα του play-off υποβιβασμού, όταν ο Ethnikos Akhnas έχασε από τον APOEL (0-2), υπήρχαν πολλοί που ακονίστηκαν τα στυλό τους για να τον σβήσουν. Ήταν επτά πόντοι πίσω από τη γραμμή κατάταξης, στην 13η θέση, “μπροστά του” βρισκόταν σε σειρά ανταγωνιστών με τους ίδιους στόχους. Σήμερα, πέντε παιχνίδια αργότερα, ο εφιάλτης που βγαίνει φαίνεται να εξασθενεί.

Πέντε νίκες στη σειρά για τους Akhniots, οι οποίοι κατά καιρούς έπαιζαν επίσης υπέροχο ποδόσφαιρο. Με ένα άλμα +15 μοιρών, αναπνέουν πολύ καλύτερα – μεταφέρθηκαν σε άλλα στρατόπεδα υπό έντονο άγχος. Φυσικά, κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος, γιατί υπάρχει ακόμη πολύς δρόμος, αλλά όλες οι ενδείξεις οδηγούν στο συμπέρασμα ότι η ομάδα του Ηλία Χαραλάμπους περπατά σταθερά.

Ο “Εθνικός” εξασφάλισε τη σειρά των τριγώνων εναντίον της Δόξας, της Νέας Σαλαμίνας, του Παραλιμνίου, του Ερμή, χθες εναντίον της Καρμιώτισσας με γκολ 2-4 στον Στέλιο Κυριακίδη. Μόνο αυτή ήταν η πιο αγχωτική νίκη των προηγούμενων. Με τον θεωρητικά ασθενέστερο αντίπαλο της ομάδας, χτύπησε σκληρά μέχρι να φτάσει στο στόχο του. Μπορεί να είχε πλεονέκτημα, αλλά κινδύνευε να χάσει. Το γεγονός ότι έβαλε το κεφάλι του στο σκορ του παιχνιδιού στο 88 τα λέει όλα. Ενδέχεται:

Ο Ethnikos ήταν μπροστά με ένα υπέροχο παιχνίδι από τον Peratikos (28 ‘), αλλά η Karmiotisa απάντησε στα διπλά του Ismail Sassi (44’) και του Hajivasilis (54 ‘). Το βασικό σημείο της συνάντησης ήταν η είσοδος του Μάριο Ηλία. Το παιχνίδι της κυπριακής εθνικής ομάδας άλλαξε το παιχνίδι ին Στο 70ο λεπτό, ο αγώνας τελείωσε με ισοπαλία (2-2) με κοντινή περιοχή. Σε λιγότερο από δύο λεπτά (88 ‘) βοήθησε να θέσει τα θεμέλια για τη νίκη, όταν επέτρεψε επιδέξια την μπάλα να περάσει κάτω από τα πόδια του հետ με την Ουαλία έγινε 2-3. Ο αγώνας έληξε σε 90 ‘+ 3’ στο Kumi, M. Μετά το τέρμα του Ηλία.