Εντυπωσιακή νίκη για τον Σκωτία του Χάουαρντ

Η υπερασπιστής των γυναικών LCFC Sophie Howard βοήθησε τη Σκωτία να κερδίσει 10-0 έναντι της Κύπρου το 2022 στα προκριματικά του Γυναικείου Πρωταθλήματος UEFA.

– Η υπερασπιστής των γυναικών LCFC Sophie Howard κάνει την 16η της εμφάνιση για τη Σκωτία
– Έπαιξε 90 λεπτά με νίκη 10-0 από την Κύπρο το 2022 στα προκριματικά του Γυναικείου Πρωταθλήματος UEFA
– Η Σκωτία θα αντιμετωπίσει την Πορτογαλία την Τρίτη στον Όμιλο Ε

Οι αλεπούδες Νο.15 έπαιξε από την αρχή μέχρι το τέλος στο AEK Arena στη Λάρνακα στον πρώτο διψήφιο θρίαμβο της Σκωτίας από το 2015, καθώς το έθνος της έφτασε τους αριθμούς του Ομίλου Ε σε 12 από επτά αγώνες.

Ο Erin Cuthbert άνοιξε το σκορ μετά από 11 λεπτά και πρόσθεσε ένα άλλο πριν από το ημίχρονο, ενώ η Martha Thomas, η Caroline Weir και ο Kirsty Hanson ήταν επίσης στο στόχο στα πρώτα 45 λεπτά.

Μετά το διάλειμμα, η Elizabeth Arnot, η Claire Emslie, η Jane Ross (2) και μια άλλη προσπάθεια από τον Thomas ολοκλήρωσαν τον εμφατικό θρίαμβο μακριά από το σπίτι.

Ο Χάουαρντ θα μπορούσε και πάλι να δράσει την Τρίτη, όταν η Σκωτία αντιμετωπίζει τη δεύτερη θέση της Πορτογαλίας στο Στάδιο Αντώνης Παπαδόπουλου.